Karikó Katalin megkapta a Szilícium-völgy Oscar-díját
Fantasztikus díjjal tüntették ki Karikó Katalin biológust, biokémikust – adta hírül az MTI. A Szilícium-völgy Oscar-díjának is nevezett Breakthrough-díj új típusú koronavírus elleni innovatív vakcinák kifejlesztését lehetővé tevő felfedezésért járt a magyar tudósnak.
Karikó Katalin több évtizedes munkáját ismerték el Amerikában, ahol a biológus, biokémikus nemrég kapta meg a Breakthrough-díjat.
Sajnos idén pont a koronavírus miatt elmaradt a hagyományosan televízión közvetített gála, így nem láthattuk, hogyan veszi át a magyar tudósnő az elismerést. De a rendezvény szervezői azt ígérték, az eseményt jövőre bepótolják.
A világhírű elismerés mellett a díjazottaknak, a három élettudományi és az egy-egy fizikai és matematikai díjjal egyenként 3 millió dollár (891 millió forint) pénzjutalom jár.
A Covid-19 betegségre adott tudományos válasz példa nélküli, a 2021-es év díjai közül kettőt olyan felfedezésekért adtak, amelyek jelentős szerepet játszottak ebben a válaszban – olvasható a díj honlapján.
Az új típusú koronavírus ellen hatásosnak bizonyuló, a Pfizer/BioNtech és a Moderna által kifejlesztett innovatív vakcinák Karikó Katalin és Drew Weissman több évtizedes munkásságán alapulnak. Olyan technológiát hoztak létre, amely nemcsak a koronavírus ellen jelenleg folyó harcban létfontosságú, hanem számos kór kezelésében is fontos szerepet játszik. A HIV-en kívül az autoimmun és genetikai betegségek, daganatok kezelésében is hatékonyak lehetnek a jövőbeli vakcinák.
Karikó Katalin mellett több fontos kutatót díjaztak idén
Az élettudományok területén elért eredményeiért tüntették ki Jeffery W. Kellyt is, aki az amiloidokkal összefüggő idegrendszeri betegségek kutatásában alkotott kiemelkedőt. A fizikai alapkutatások Breakthrough-díját a japán Katori Hidetosi és a Coloradói Egyetemen dolgozó Jun Ye kapta, mert három nagyságrenddel javították az időmérés pontosságát. Technológiájuk segítségével olyan kvantumórákat fejlesztettek ki, amelyek 15 milliárd évnyi működés alatt kevesebb mint egy másodpercet veszítenének. A matematikai díjat a japán Mocsizuki Takurónak ítélték oda az absztrakt terek határainak feltárásáért. A tudományos élet paradigmaváltó kutatásait támogató Breakthrough Prizes a világ egyik legnagyobb pénzjutalommal járó tudományos elismerése. A 2012 óta átadott díjat informatikai-internetes óriáscégek alapítói hozták létre: Mark Zuckerberg Facebook-alapító, Sergey Brin Google-társalapító és felesége, Anne Wojcicki, Jack Ma kínai üzletember, valamint Jurij Milner orosz vállalkozó és felesége, Julia. Tavalyelőtt a kínai Tencent vezetője, Ma Hua-teng is csatlakozott a díj szponzoraihoz.
Hozzászólás zárolva.