MEDDŐSÉG, DE MITŐL?
Kendőzetlenül a büszke férfiasságról
Már tudjuk, mekkora gond a férfiak terméketlensége, de fellépni ellene csak kevés dologgal lehet. Sokan és sokszor foglalkoztak már azzal, hogy felderítsék, megmutassák, mik is lehetnek a férfiak meddőségének okai. Azonban azt kevesen mutatják meg, hogy ez mekkora probléma, és még kevesebben beszélnek a férfiak jövőjéről. Ratkó Tünde szülésznő mesél a kemény tényekről.
Honnan hova?
Jelenleg a világon átlagosan minden negyedik pár meddő. Ez döbbenetes adat, de sajnos igaz. Az talán még meglepőbb, hogy a meddőségek esetében 40%-ban tehető felelőssé a nő, 40%-ban a férfi – 20%-ban egyéb tényezők okozzák a bajt.
Elkeserítő tény, de már 2016-ban sem volt olyan földrész ezen a bolygón, ahol a férfiak termékenységi mutatói ne csökkentek volna drasztikusan. Néhány évvel ezelőtt az átlagos spermaszám még 100 millió/ml körül mozgott, mára 40 millió/ml átlagosnak számít. És ebben az adatban csak a mennyiségi csökkenés érzékelhet, a minőségbeli romlást nem mutatja meg.
A csökkenő spermaszám egyértelmű okozója a férfi meddőségeknek, valamint a minőségbeli romlás jelentősen megnöveli a vetélés, koraszülés és a genetikai betegségek kockázatát. A férfiak is egyre később vállalnak gyermeket, és – bár kevesen tudják – de jelentősen hanyatlik a termékenység 40 éves kor után az erősebbik nem esetében is. Az irány elkeserítő: a borúlátó szakemberek szerint 2035-re elérkezhetünk oda, hogy a Földön több férfi lesz meddő, mint ahány termékeny.
Az andrológia tudománya jelentős fejlődésen ment keresztül az utóbbi 10 évben. Ma már a meddőségek nagy többségéről képesek megmondani a szakemberek, hogy mi váltja ki, de minimum azt, hogy mivel is áll szemben a férfi – ez pedig hatalmas eredmény.
− Ugyanakkor a gondok megoldása már nem ilyen egyszerű. Jelenleg három lehetőség merül fel a kezelésre. Az egyik a sebészi, de ez az esetek igen kis százalékában szükséges. A második a hormonkezelés, melyet azonban csak akkor tudnak alkalmazni, ha egyértelműen hormonális, endokrin rendszeri betegség okozza a gondokat. A harmadik, leginkább alkalmazott lehetőség az antioxidánsok fokozott bevitele. Ez akkor is lehetséges, ha az okokat pontosan feltérképezik, és akkor is, ha nem jönnek rá a kiváltó tényezőkre, ráadásul jellemzően javít a helyzeten is – mondja Ratkó Tünde.
Hozzászólás zárolva.