Könnyebb eladni, megéri befektetni – kelendőbbek a használt lakások
Nőtt a használtlakás-piaci forgalom az első félévben, ami többek között azzal is magyarázható, hogy az alacsony kamatok miatt ma már jobb lehet a hozama a bérbeadásnak, mint más befektetési lehetőségeknek. Aki pedig lakást szeretne eladni, az most már gyorsabban nyélbe ütheti az üzletet, mint korábban.
A használt lakások piacán forgalombővülésről számolt be saját adatai alapján az Otthon Centrum (OC) és a Duna House (DH) ingatlanközvetítő franchise-hálózat. Az MTI-hez eljuttatott elemzésében az OC valamivel 10 százalék feletti, a DH pedig 13 százalékos növekedést tapasztalt az első félévben, és ez előrevetíti azt, hogy a forgalom az év végére elérheti a bűvös 100 ezret. A növekvő keresletet az OC az elhalasztott kereslettel, illetve azzal magyarázza, hogy a jelenlegi kamatszint ide vonzza már a befektetőket is: a mai árakkal és bérleti díjakkal kalkulálva a hozam – tízéves befektetési időszakot alapul véve – 7-8 százalék.
Budapesten a téglaépítésű lakások közül a 9 millió forintos, 45–55 négyzetméter alapterületűek voltak kelendők az OC adatai szerint. A paneleknél is ez a méret dominált, de ott az ár felment 10 millió forintig. A családi házak körében a 20 millióba kerülő, 80–100 négyzetméter közöttiek voltak a legkelendőbbek.
A keleti és nyugati országrész használtlakás-piaca nagyon közel került egymáshoz. A tégla- és a panellakások közül is a 7-8 milliósakat, míg a családi házaknál a 8 milliósakat keresték a vevők.
Budapesten egy átlagos panellakás fajlagos ára a DH adatai szerint 177 ezer forint/négyzetméter, ennél csak Győr-Moson-Sopron megyében mértek magasabb átlagárat, 182 ezer forintot. A legolcsóbb Borsod-Abaúj-Zemplén megye 84 ezer forinttal. A fővárosi kerületek közül Angyalföld, a II. kerület, Zugló, majd a VI. és a VII, kerület a legnépszerűbbek.
Az áralku az OC tapasztalata szerint az egy évvel ezelőtti 14 százalékról 12 százalékra csökkent az első félévben. Ebből 4,2 százalék volt az árcsökkentés, míg 7,8 százalék a szerződéskori alku. Az átlagos alku a DH-nál is ennyi, de ott megjelennek a kerületek és a megyék adatai is. Például a legnépszerűbb Angyalföldön csak 8 százalék volt az alku, míg a XXII. és a XXIII. kerületben 11 százalék. Vidéken magasabb az alku aránya, például Zalában 14, Békésben 15 százalék.
Az értékesítési idő a forgalom növekedésével fordított arányban csökkent: a téglalakásoknál egy év alatt 140 napról 127 napra, a paneleknél 96-ról 90 napra az OC adatai szerint. A családi házaknál ugyanakkor 216-ról 231 napra nőtt az értékesítési idő.
Hozzászólás zárolva.