Facebook hozzászólás
777

Nehéz időszak

Koronavírus: egyre többen szenvednek álmatlanságban

A folyamatos koronavírus-válság jelentősen megnehezíti a nyugodt éjszakai pihenést, az alvást – ez egyre többek személyes tapasztalata. A jelenségre már megtalálták a megfelelő kifejezést is, egyesek „korona-somniának”, mások pedig „Covid-somniának” hívják.

Dr. Steven Altchuler, pszichiáter és neurológus, az Egyesült Államok egyik legnagyobb, alvásgyógyászatára specializálódott kutatásának vezetője több tényező együttes eredőjeként írja le azt, hogy a járvány miatt kialakult általános helyzet miként vezetett oda, hogy egyre többen panaszkodnak éjszakai rossz alvásra, alváshiányos állapotra.

Veszélyes is. Fotó: depositphotos.com
Veszélyes is. Fotó: depositphotos.com

Legelsősorban felborult a szokásos napi rutinunk, és emiatt a napi biológiai óránk se a megszokott módon „mutatja” az időt. A korábban megszokott mindennapi életritmusunk teljesen felborult, és ennek következményeit szenvedjük meg a Covid miatt.

Az elménk arra van kondicionálva, hogy a munkahelyeden vagy, és dolgozol, vagy otthon tartózkodsz, és pihensz – mondja Angela Drake, a kaliforniai egyetem professzora, aki alvászavaros betegeket kezel és, aki most a koronasomniáról írt tanulmányt.

Most azonban eltűnt az éles határ a munkahely és az otthon között, emiatt pedig a munkanap feladatlistájáról és napi stresszéről való leválás szinte lehetetlen.

Mindehhez járul, hogy a folyamatos munka és készenlét miatt nem tudunk kikapcsolni, lazítani, ami tovább növeli bennünk a feszültséget.

A kilátástalanságot tovább növeli, hogy nem látjuk a járvány végét, így az elzártságban töltött egyre hosszabb idő sem tesz jót mentális egészségünknek.

Beleuntunk

„Kezdetben az emberek általában még éreztek kellő motivációt magukban, hogy valamiképp túléljék a járvány, ám az idő múlásával ez egyre inkább megkopik, és az emberek többsége egyre kevésbé képes megbirkózni, ami nagyobb problémákat eredményez, beleértve az álmatlanságot is ”- mondja Drake.

Az alvási probléma „krónikussá és tartóssá” válhat – teszi hozzá -, mert a járvány egyes esetekben késlelteti a kezelést; az emberek csak sürgős esetekben fordulnak orvoshoz, mivel az egészségügyi intézmények amúgy is túlterheltek a Covid-19 miatt.

Egyre rosszabb. Fotó: Depositphotos
Egyre rosszabb. Fotó: Depositphotos

Az egészségügyi dolgozókat az álmatlanság hatványozott mértékben sújtotta az elmúlt 12 hónapban. Decemberben az ottawai egyetem 55 globális vizsgálatot folytatott, több mint 190 ezer résztvevővel, hogy megmérje az álmatlanság, a depresszió, a szorongás és a poszttraumás stressz (PTSD) jelenségét a világjárvány kezdete óta.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!