Kutyát szeretnél? Jó, ha tudod, mennyibe kerül!
A sokszor idézett mondás szerint: kutya nélkül lehet élni, de nem érdemes! A kutyák a leghűségesebb társaink, rengeteg szeretetet kapunk tőlük. A gyerekek nekik köszönhetően tanulják meg a felelősség fogalmát, a kutyasétáltatás mindennapos mozgást jelentheti az életünkben, az állattal való foglalkozás jó hatással van az idegrendszerünkre. Mielőtt azonban úgy döntünk, új taggal bővítjük a családot, azzal is tisztában kell lenni, hogy ez milyen költségekkel jár.
Az elmúlt egy évben a járványnak köszönhetően 155%-kal növekedett az emberek érdeklődése a kedvtelésből tartott állatok iránt. Akinek lehetősége volt rá, beszerzett egy kis kedvencet, aki szebbé tette a nyomasztó hétköznapokat. Ám sokan úgy vágtak bele a kutyatartásba, hogy fogalmuk sem volt, anyagi szempontból mire vállalkoznak. A Picodi.com csapata elhatározta, hogy kideríti, mennyibe kerül egy kezdő állattartónak az új családtag.
A kezdeti költségek
Vásárolhatunk törzskönyvezett kiskutyát, vagy menhelyről is elhozhatunk egyet. Ha a vásárlás mellett döntünk, a legnépszerűbb fajtákért körülbelül 100.000 Ft-ot kell fizetni. Az kiadásokhoz még hozzátartozik a kutya kötelező chipelése és regisztrációja. Ha szeretnénk egészségesebben és biztonságban tartani kedvencüket, szóba jöhet az ivartalanítás és a kutyaiskolai kiképzés is, amelyek költsége a 70.000 Ft.-ot is elérheti. Néhány dolog elengedhetetlen minden kutya számára, mint például a nyakörv, hám, póráz, kutyabiléta, ágy, kefe, tálak. Ha ezek árát összeadjuk, újabb 20.000 Ft kiadással kell számolni. A kutyánk kényelmének érdekében biztonsági hevedert és egyéb autós kiegészítőket, ruhákat eső- és hideg ellen, szájkosarat, hordozókat is vehetünk, ami minimum 30.000 forinttal terheli a család költségvetést.
Jöjjenek az állandó költségek
Étel, ápolás, játékok, állatorvos, adó, ezek a kutyatartás állandó költségei, amelyekkel nem spórolhatunk. A megfelelő étrend biztosítása kisebb kutyáknál 81.000 forint, nagyobb kutyáknál 235.000 forint is lehet éves szinten. Ha azonban a tulajdonos úgy dönt, hogy prémium tápokat vásárol kedvencének, akkor ezek a tételek 30-40 százalékkal is emelkedhetnek.
Az ápolás kategóriába tartozik a ciklikus féregtelenítés – évente legalább kétszer, védelem a kullancsok és bolhák ellen, sampon és egy éves zacskó készlet az ürüléknek, ez összesen kb. 23.000 Ft. Ha kutyánkat kéthavonta egyszer kutyakozmetikushoz visszük, és a mosáson kívül egyéb szolgáltatásokat is igénybe veszünk, mint például a trimmelés, vágás, szárítást, akkor ez évente átlagosan 85.000 Ft kiadást jelent.
Játékokra minden kutyának szüksége van, sípoló figurákból, rágókákból és labdákból hatalmas a választék. Ezek a játékok azonban hamar áldozatául esnek a hegyes kutyafogaknak, ezért időnként cserélni kell őket. Így éves költségük 8.600 Ft körül alakul.
Kedvencünk testi egészségéről sem feledkezhetünk meg. A veszettség és egyéb fertőző betegségek elleni éves oltás, valamint az egészséges kutyákra vonatkozó vizit körülbelül 17.000 Ft.. Ha a kutyának problémás fogai vannak és a boltokban kapható fogtisztító termékek nem működnek, akkor szükség lehet extra fogtisztításra is , ez további 45.000 Ft lehet.
Plusz kiadás a területenként és kutyafajtánként eltérő összegű ebadó is, aminek maximum értéke 20.000 Ft.
Végül vannak azok a költségek, melyek nem rendszeresek, de időnként megkönnyíthetik a gazdik életét. Ilyen például a kutyahotel, ha elutazik a család és nem tudja magával vinni házi kedvencét. Vagy a kutyabiztosítás, ami jól jön, ha kedvencünk esetleg állatkórházba kerül. Éves szinten átlagban ez 94.000 forintba kerülhet.
Ha összeadjuk a fent említett nélkülözhetetlen termékek és szolgáltatások árát, akkor ez kisebb termetű kutya esetén 150.000 Ft, nagyobbak esetén pedig több, mint 300.000 Ft éves költséget jelent. Ez persze csak az alap. A kisállat áruházak kínálatát nézve, a határ a csillagos ég!
Fontos tehát, hogyha kutyára vágyunk, akkor ezeket a tényezőket is alaposan gondoljuk végig, mielőtt új családtagot választunk!
Hozzászólás zárolva.