Miért fontos nagy hangsúlyt fektetni az önéletrajz megírására?
Sokan úgy vélik, hogy az önéletrajzot elegendő tessék-lássék módon elkészíteni, hiszen úgysem az a lényeg, hanem maga az állásinterjú. Ez azonban nem teljesen így van. Ráadásul ahhoz, hogy a pályázó eljusson az állásinterjúig, fontos, hogy a HR szakembereket meggyőzze a beadott CV.
Az első akadály
Az önéletrajznak sokkal nagyobb szerepe van annál, mint azt sokan gondolják. Ez gyakorlatilag egy belépő az állásinterjúra. Nem túlzás kijelenteni, hogy a jó önéletrajz megírása külön művészet. A CV elkészítésének számos pontján el lehet csúszni. Például a felesleges információk megadásával, nem megfelelő tartalommal, stílusbeli problémákkal és még hosszan lehetne sorolni.
Fizikai és szellemi munkára jelentkezéskor is megfelelő CV-re lesz szükség. Például az alábbi oldalon található munkakörök esetében is: https://budapestallas.hu/allasok/epitoipar-epiteszet.
Két eset van, amikor kevésbé fontos az önéletrajz külleme és tartalma. Az egyik, ha protekció által biztos, hogy a jelentkező meg fogja kapni a munkát, a másik pedig, ha hiányszakmáról van szó, és szinte biztos, hogy a munkaadó lecsap a jelentkezőre. Ugyanakkor ezekben az esetekben sem célszerű összecsapni az önéletrajzot, hiszen ha mégis van egy alkalmasabb jelentkező, akkor könnyű pórul járni.
Ahhoz, hogy a szimpátiát el lehessen nyerni az állásinterjún, és bizonyítani tudja a jelentkező a szakmai hozzáértését, először be kell jutni az interjúra. Márpedig ehhez önéletrajzra van szükség. Még hozzá egy igazán jóra!
CV az adott pozícióra szabva
A legtöbb pályázó elkészíti az önéletrajzát, majd azt több helyre is kiküldi. Ezzel az a probléma, hogy az egyik helyre lehet, hogy megfelel a CV, viszont a másik helyre már nem feltétlenül. Nem kell mindenhova egy teljesen új önéletrajzot készíteni, azonban célszerű az adott állásajánlatra szabni.
Némely cégeknél a HR szakembernek több tucat vagy akár több száz CV-t kell átnéznie – általában rövid idő alatt. Vagyis nincs idő arra, hogy mindegyiket tüzetesen átolvassa. Általában csak átfutja őket, és azokat, amelyek megfelelőek lehetnek az adott pozícióra, kiválogatja, a többit pedig félrerakja. Könnyű a rostán kívülre kerülni, ha az önéletrajz nem megfelelő.
Nyugodtan lehet kiemeléseket, színeket használni, persze a jó ízlés határain belül. Elvégre valamivel ki kell tűnni a tömegből. Ahogy fentebb is említettük, a HR-es kollégáknak nagyon gyorsan kell szelektálni, így egy-két oldal bőven elég, nem kell bő lére ereszteni a szavakat. A lényegnek viszont benne kell lenni – röviden, tömören és átláthatóan.
Kísérőlevél és motivációs levél
Ma már egyre ritkább, hogy egy cég kísérőlevelet vagy motivációs levelet kér. Éppen ezért ezeket nem is kötelező elkészíteni, hacsak az állásajánlatban ezt kifejezetten nem kérik. Ha nem kell, akkor abban az esetben érdemes csatolni, ha egy érdekes, informatív levelet tud készíteni a pályázó, amivel kitűnhet a többiek közül.
Hozzászólás zárolva.