Mikor és miért ne vállaljunk plasztikai műtétet?
Mindenki szereti nézegetni az „előtte” és „utána” készült fotókat, ha plasztika műtétről van szó. Az viszont már kevésbé jut eszünkbe, hogy mit is érdemes feltétlenül átgondolni, mielőtt alávetjük magunkat egy plasztikai beavatkozásnak.
Hajma Mónika kilencévnyi tapasztalatával segíti a plasztikai műtét előtt álló embereket, hogy minél átgondoltabb legyen a döntésük, és ezáltal eredményes a kezelésük. Már ezerötszáznál is több pácienst támogatott abban, hogy valóban szükséges-e a beavatkozás, és ha igen, akkor milyen módon és mely orvosnál végeztesse azt el. Vele beszélgettünk a plasztikai beavatkozások esetleges veszélyeiről.
Előfordul olyan, amikor az orvos, tanácsadó lebeszéli a pácienst a plasztikai műtétről? Ha igen, mégis miért?
A konzultáció során több lehetőség merül fel: az egyik az, amikor azt látjuk, hogy a páciens bizonytalan. Ebben az esetben nem kerülhet sor a plasztikai műtétre. Ilyenkor én magam és az orvosok is azt javasolják, hogy gondolja át alaposan. Inkább jöjjön vissza még egy megbeszélésre néhány hónap múlva. A technikám a következő ilyen esetekben: minél több információt megosztok a pácienssel, negatívat és pozitívat egyaránt. Mindezt annak érdekében teszem, hogy objektívan el tudja dönteni, szükség van-e a beavatkozásra vagy sem. A másik eset az, amikor egy területen már több beavatkozás történt, de még minimális változásokat szeretne a páciens. Sokan azt gondolják, hogy ha esztétikai beavatkozást kérnek, akkor kifogástalan lesz az eredmény. Nem a tökéletességre, hanem egy jobb megjelenésre kell törekedni. Azt mindenkinek tudnia kellene, hogy amikor ezred milliméterekről beszélünk, akkor a páciens elvárásai nem reálisak. Nyilván mi magunkat rengetegszer látjuk a tükörben, az az arcunkat, jól ismerjük, és látjuk az apró hibákat, de ezek más embernek fel sem tűnnének. Amikor már több alkalommal műtötték meg az adott pácienst, de még mindig nagyon apró dolgokon szeretne változtatni, akkor le szoktuk beszélni a beavatkozásról, hogy ne essen túlzásba. Azt próbáljuk benne erősíteni, hogy sokkal nagyobb elfogadással kell lennünk magunk felé. Az önbizalomhiány dominálhat, ha a páciens azt várja a műtéttől, hogy szebb lesz az arca, a teste, jobb munkahelyet kap, normálisabb párt talál magának, illetve megjavul a párkapcsolata. Viszont ez mind tévhit, ezekkel a területekkel kapcsolatban saját magán kell dolgoznia, és érzelmileg megerősödnie.
Gyakori az a jelenség, amikor valamilyen lelki sérülés miatt fordulnak plasztikai sebészhez, ezzel gyógyítva a pszichikai sebeket?
Igen, sajnos ez elő szokott fordulni, ha valaki mentális válságban szenved. Ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy nem szabad plasztikáztatni. Például válás vagy szakítás után is meg szoktak keresni. Ezekben az esetben viszont azt mondjuk, hogy csak akkor feküdjön kés alá, ha már biztos abban, hogy a beavatkozást nem a válás vagy a lelki mélypontja miatt szeretné, hanem önmagáért. Ilyenkor leülünk vele, és elmagyarázzuk, hogy ne tegyen olyat, amit megbánna (például ne akarjon senkin sem bosszút állni.) Szerencsére nem ez az átlag. Fontos, hogy az orvos fel tudja ismerni, hogy ha a páciensnek nem megfelelő a motivációja. Jelenleg évente körülbelül 20 ezer ember plasztikáztat hazánkban, többnyire a szülés és szoptatás után, vagy az öregedés folyamatát szeretnék egy kicsit megállítani.
Hozzászólás zárolva.