Műtét cikkek

Műtéttel és lábmerevítővel gyógyították meg a kis zsiráf bébit
Szerencsére az orvosoknak, a kis zsiráf ma már tud járni és hamarosan teljesen meggyógyul.

Bravúros transzplantáció: először kapott ember genetikailag módosított sertésszívet
A világon először kapott ember genetikailag módosított sertésszívet, a beültetést az Egyesült Államokban végezték.

Bodrogi Gyula kórházba került
Bodrogi Gyula Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színész a hétvégén az otthonában lett rosszul. A családja azonnal mentőt hívott hozzá, de csak a kórházban derült ki, hogy mi a baj.

Orrplasztika - minden, amit tudni kell róla
Kamaszkorban csúfoltak az átlagostól eltérő orrod miatt? Felnőttként is gyakran érzed magadon mások kaján pillantásait? Akkor te az orrplasztika beavatkozás elsőszámú célcsoportjába tartozol.

Mikor és miért ne vállaljunk plasztikai műtétet?
Mindenki szereti nézegetni az "előtte" és "utána" készült fotókat, ha plasztika műtétről van szó. Az viszont már kevésbé jut eszünkbe, hogy mit is érdemes feltétlenül átgondolni, mielőtt alávetjük magunkat egy plasztikai beavatkozásnak.

Létezik könnyebb út a szüléshez, de az nem a császármetszés!
Egyre csak nő a császármetszéssel világra jött gyermekek száma Magyarországon. Csak az elmúlt évben 1 %-os növekedéssel lehetett számolni, 10 év alatt pedig 9 %-kal nőtt e beavatkozás aránya. Sajnos, sok esetben maguk a kismamák kérik a császárt, mert úgy gondolják, egyszerűbb, mint a hüvelyi szülést. Pedig nagyot tévednek. Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi specialista mondja el a tényeket.

Végleges gyógyulás
Intim, viszont annál fájdalmasabb probléma az aranyér, ami hihetetlen sok embert érint, de csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már csak a műtét a megoldás. Viszont jó hír, létezik már olyan eljárás, amely csak pár nap kiesést jelent a munkából, és alig jár fájdalommal.

Káros a "gyorstalpalós" fogyás
Lehetnek endokrinológiai okai a hízásnak, tehát mirigyek megváltozott működése miatt is növekedhet a súlyunk, de állhat a háttérben pszichológiai, lelki probléma is, és természetesen az egészségtelen, mozgáshiányos életvitel illetve a túlevés is gyakori tényező. Dr. Káposztás Zsolt, a Duna Medical Center sebésze szerint az elhízás betegség, a csőgyomor műtét pedig nem elsősorban szépészeti beavatkozás, hanem életkimenetelt javító, és az elhízásból adódó szövődmények mérséklését célzó műtét. A gyors fogyás pedig veszélyes lehet, különösen, ha 50-60, vagy még ennél is több kilótól próbálunk megszabadulni rövid idő alatt.

Ez nem lehet válóok
Mielőtt külön szobába költöznénk párunkkal a hangos horkolás miatt, érdemes utána járnunk, hogyan kezelhető a jelenség, és mikor érdemes műtétre adnunk a fejünket. Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr gégésze és horkolás szakértője elmondja, a horkolás nem elsősorban az orrhoz köthető, mint korábban gondolták, az orrlégzést javító műtéttel csak az esetek 10-20 %-ában remélhetjük, hogy megszüntethetjük a tünetet. Napjainkban leginkább a lágyszövetek feszesítésében látják a szakemberek a megoldást.

A sérv hálójában
Lehet velünk született vagy kialakulhat később is a sérv, főként nagyobb terhelés miatt vagy egyes műtétek után is. Gyakran visszahúzódhat, és nem kell műteni, de súlyosabb esetekben elkerülhetetlen a beavatkozás. Szerencsére ma egy sérvműtét már nem jelent nagy kiesést sem az iskolából, sem a munkából, és az operációk során használt korszerű hálók alkalmazásával a kiújulás esélye jelentősen csökkenthető. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa elmondja, mi a teendőnk, ha felmerül a sérv gyanúja.
Marilyn Monroe is ettől szenvedett
Endometriózisról beszélünk, ha a méh üregén kívül bárhol méhnyálkahártya sejtek jelennek meg, melyek követik a hormonálisan vezérelt menstruációs ciklus változásait. Ezek a normálistól eltérően elhelyezkedő sejtek steril gyulladást hoznak létre maguk körül, a környezetükben pedig krónikus fájdalmat okozó összenövések, letapadások alakulhatnak ki. Dr. Szakács Zoltánt, a Duna Medical Center nőgyógyászát és meddőségi specialistáját az endometriózisról kérdeztük. Egy olyan betegségről, ami körülbelül 200 000 magyar nőt érint, ráadásul a meddőségi problémák miatt orvoshoz fordulók 40-50%-a ebben szenved, mégis kevesek ismerik.
Túl súlyos és túl szőrös a pasid? Lehet még belőle baj
Jellemzően a férfiak betegsége az úgynevezett pilonidiális ciszta, ami a felesleges kilókkal és erősebb testszőrzettel rendelkezők, illetve ülő életmódot folytatók körében fordul gyakrabban elő − sajnos elég kellemetlen helyen, a farpofák találkozásánál. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa elmondja, hogy milyen kezelési formák érhetőek el, és milyen tünetek esetén érdemes azonnal szakorvoshoz fordulnunk.
Ne Te mondd meg, majd az orvos: videoval
A csúszós, havas utak megnehezítik életünket, a legtöbb kézsérülés is a téli hónapokban történik. Van azonban, amikor elkerülhető a műtét, de a szakember azt tanácsolja, erről ne mi, hanem orvos döntsön.
Ötven fölött vagy? Akkor van egy jó hírünk!
Jelenleg 1,6 milliárdra tehető a rövidlátók száma a világon, és az előrejelzések szerint ez a mutató majd 5 milliárdra emelkedni 2050-ig. Közülük 1 milliárd ember magas fokú, azaz 8 dioptria feletti rövidlátással küzd majd! A megdöbbentő adatok részben civilizációs okokra vezethetők vissza: miközben sokat bámulunk monitorokat, kijelzőket, televíziót, egyre kevesebbet nézünk távolra. A származás és a genetika miatt meglehetősen nagyok a területi eltérések, a legérintettebbek a kelet-ázsiaiaki, ahol már jelenleg is 80-90%-os a rövidlátás előfordulásának aránya, de az európaiak 20-30%-a is érintett.
Videóorvos: az operáció önmagában kevés
A csípőprotézisműtét az egyik leggyakrabban elvégzett mozgásszervi operáció, amellyel javítani lehet a páciensek életminőségén. Az alkalmazott módszerek azonban ma már olyannyira eltérőek, hogy az egyén életkorától is függővé teszik, hogyan és milyen protézis beültetésével hajtják végre az orvosi beavatkozást. A szakorvos elmondta, ma már 95 százalékos az aránya azoknak, akik egy ilyen műtét után teljes panaszmentesen élhetik az életüket.
Anyu, nem kapok levegőt!
Gyerekkorban gyakran okoznak panaszokat az orr- és a garatmandulák. Hol a gyulladás, hol csupán a méretük a probléma alapja. A tünetekről és kezelésről dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
Az ördög tűsarkút visel
A kalapácsujj az egyik leggyakoribb, de méltatlanul keveset említett lábfejbetegség, pedig nemcsak a járáskor okozhat komoly problémákat, de a gerincünknek sem tesz jót hosszú távon. Hegedüs Zsolt, a Duna Medical Center ortopédusa elmondja, mit tehetünk, ha a lábujjunkban fájdalmakat észlelünk.
Pajzsmirigybaj: lehet, hogy műteni kell
A pajzsmirigyzavarok terápiája a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel történik. Hyperthyreosis fennállása esetén van, hogy egyedül a műtét hozhat javulást. Hogy mikor, arról dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze beszélt.
Aranyered van? Csak semmi pánik!
Aranyérrel igen sokan küzdenek, mégis keveset beszélnek róla. A legtöbb ember tisztában van a tüneteivel, viszont kialakulásának okairól és kezeléséről több tévhit is kering. Dr. Tihanyi Balázs, a Trombózisközpont sebésze az aranyérrel kapcsolatos tényeket és tévhiteket ismerteti.
Te is focizol? Akkor erre a sérülésre készülj fel!
Az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb sérülés, ami egy futballistát érhet, az a térdsérülés. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a kezelési lehetőségekre és a szakszerű ellátás, rehabilitáció döntő jelentőségére világított rá.
Az élet túl rövid ahhoz, hogy ne halljuk
Először meghallani a madarak csicsergését, vagy szeretteink hangját? Hallóként nehéz elképzelni, milyen lehet átélni egy siketen született gyermeknek ezt az élményt. Magyarországon majd 60 ezer ember siket és ennél jóval többen vannak, akik súlyos halláskárosodásban szenvednek. Közülük azonban sokan szinte teljes értékű életet élhetnének egy modern hallásjavító rendszer segítségével.
Pajzsmirigy műtétre megyek, mire számíthatok?
Egyre gyakoribb a pajzsmirigyzavarok műtéti kezelése, mellyel az olyan betegek állapota is javítható, akiknél valamilyen okból a gyógyszeres terápia nem használ. De pontosan hogyan is zajlik egy ilyen beavatkozás? Mikor van rá szükség, és mire kell figyelni a műtét után?
Krónikus fejfájás, tejcsorgás, meddőség - mi ez?
A hipofízis jóindulatú daganata első hallásra igen veszélyesnek és ritka problémának tűnhet, ám valójában igen sokaknál alakul ki, és szerencsére az esetek legnagyobb részében teljes felépülés vár a betegre. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá és hogy mi ilyenkor a teendő, arról dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Fáj a csípőd? Már mozdulni se tudsz? Segítünk!
A csípőízületi porckopás (csípőarthrosis) sok embert érint, és szinte mindenki találkozott már olyannal is, aki ezzel a betegséggel operáltak. Ennek az az oka, hogy sajnos a csípőprotézis a porckopás nagyon súlyos állapotában, már elkerülhetetlen. Fontos azonban tudni, hogy számos olyan kezelési mód létezik a betegség kevésbé előrehaladott stádiumaiban, amelyek segítségével, ez a beavatkozás elkerülhető. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, valamint Sekk Patríciát, a Fájdalomközpont gyógytornászát, hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek.
Nem kell eret vágni!
Bár a lakosság nagyjából 30-35 százaléka érintett valamilyen fokú visszértágulatban, elenyésző azok aránya, akik rászánják magukat a műtétre. Mindez talán érthető is, hiszen nagyon sok a tévhit ezzel kapcsolatban, pedig a fejlett orvostudománynak és technikai háttérnek köszönhetően sokkal egyszerűbb a panaszoktól megszabadulni, mint azt sokan gondolják.
Ezt tudnod kell a trombózisról!
Évente csaknem háromezer ember hal meg tüdőembóliában, amely mélyvénás trombózis miatt alakulhat ki. A legtöbben semmit nem tudnak a trombózis kialakulásáról, és már csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor nagy a baj. Így azzal is kevesen vannak tisztában, hogy a betegségnek is több fajtája ismert, és kezelésével is más szakorvos foglalkozik. Nem mindegy ugyanis, hogy mélyvénás, vagy a felületes visszérrendszer trombózisáról beszélünk.
Hangproblémák pajzsmirigy-műtét után
A gége közelében zajló műtéti beavatkozások után a hang időnként megváltozhat. Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet. Annak érdekében, hogy a panaszok mielőbb megszűnjenek, illetve ne rosszabbodjanak, javasolt foniáter és logopédus segítségét kérni.
Hajnali háromkor indul útjára a fájdalom
Eleinte csak éjszakai zsibbadás, később egész napos fájdalom jellemzi a csukló- és könyöktáji alagút szindrómát, amely éppúgy érintheti a cukorbetegeket, a kismamákat, mint a sokat számítógépező, nagy súlyokat emelőket. A szakorvos szerint a panaszokkal minél előbb foglalkozni kell, hiszen az idegek összenyomása miatt izmaink elsorvadhatnak, kezünk pedig nem tudja majd ellátni a megfelelő funkcióit.
Kongóban gyógyít a magyar Albert Schweizer
Külföldre ment egy magyar orvos, Dr. Hardi Richárd. De nem Angliába vagy Németországba a jobb és biztonságosabb jövőért, életért, hanem Kongóba. Álma, hogy adományokból létre hozzon egy szemészeti központot. Szervez, épít, és közben műt, mert aki a dzsungelben nem lát, az nem lesz hosszú életű...
Műtét szike nélkül
Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek rádiófrekvenciás kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nemcsak belföldről, hanem a régióból is egyre többen érdeklődnek módszer iránt, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
Készülj fel! Így történik az anyajegy eltávolítása
Itt az ideje, hogy az évente javasolt anyajegy szűrést elvégeztessük. Ha a bőrgyógyász a vizsgálat során gyanús anyajegyet talál, akkor javasolni fogja az eltávolítását. Hogyan történik és mire készüljünk egy ilyen műtétnél?
Mikor kell kivetetni a mandulát?
A gyakori torokfájás, vagy légúti betegségek önmagukban még nem indokolják a mandulaműtét elvégzését. Azonban ha a betegség évente gyakran ismétlődik, krónikus mandulagyulladás alakul ki, esetleg tályog vagy a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel, akkor mégis szükség lehet rá, hogy megváljunk az egyébként fontos védőfunkciót betöltő szervektől.
Az orrdugulás 3 leggyakoribb oka
Az állandó orrdugulás nemcsak a nappalokat nehezíti meg, de a nyugodt alvást is akadályozza. Vajon mi válthatja ki, és hogyan orvosolhatjuk a problémát? Szakember segít.
Életed köpenye
Évszaktól függetlenül, viszont nyáron és télen kiemelten fontos, hogy testünket rendszeresen és alaposan vizsgáljuk meg, hiszen a ruházat alatt kevésbé szellőzik a bőrünk. Ha elváltozást találunk, mindenképpen bőrgyógyász szakorvoshoz kell fordulni, ő dönt, hogy szükséges-e sebészeti beavatkozás – mondja Dr. Sáfrány György plasztikai sebész.
Hogyan tüntethetők el a hajszálerek?
Az egész nyarat elronthatja néhány zavaró ér, egy elszíneződött, csúnyának ítélt tesztrész. Szerencsére a hajszálerek eltüntetése számos, kíméletes módszerrel lehetséges, amelyekről dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebész, érsebész főorvosa beszélt.
Ez az, ami tényleg segít a porckorongsérven
A porckorongsérv olyan gyakori gerincbetegség, amely megkeserítheti a mindennapokat és kezeletlenül súlyos következményekkel járhat. Milyen kezelési lehetőségei vannak? Szakember segít.
XXL a menő!
A TLC az elkövetkező hetekben a Túlsúlyos életek című műsorblokkban hatalmas súlyfelesleggel küzdő emberek mindennapjait és kihívásokkal teli életét mutatja be. Lehet-e sikeres valaki túlsúlyosan? Milyen áldozatokat kell hozni a fogyás érdekében, és hogyan érdemes próbálkozni? Milyen fizikai és lelki kockázatai vannak annak, ha valaki a kelleténél súlyosabb?
Apu ma műtétre megy, végre alhatunk
Nem csak veszélyes, de mások nyugalmát is zavarja, ha horkoló ember van a családban. Egy alapos vizsgálat azonban fényt deríthet az okaira, és olyan elváltozásokra is, melyek kezelése kórházi befekvést igényel. De vannak alternatív kezelési módok is.
Mikor kell kivenni a mandulát?
A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók ellen, ezért nem is szabad indokolatlanul megválni tőlük. Dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze a kezelési lehetőségeket és a műtét lehetséges indokait ismertette.
Kövek a testünkben
Kő, sőt kövek meglehetősen sok helyen kialakulhatnak a szervezetünkben, leggyakrabban az epében és a vesében, de előfordulhat a húgyhólyagban is. Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyásza a felismerésről és a kezelésről beszélt.
Újra a Barátok közt Rékasi Károly
Távozott a kórházból, és mivel orvosától engedélyt kapott rá, megkezdi a munkát a sorozatban Rékasi Károly. A művész a héten már forgat. Nemrég a színészt újra meg kellett műteni, mivel a nyári motorbalesetéből származó sérülései nem megfelelő ütemben gyógyultak. A színész eddigi gyógyulási folyamata, és rehabilitációja nem okozott fennakadást a sorozat történetvezetésében, de a mostani váratlan helyzet már igen, így a készítők gőzerővel dolgoztak azon, hogy a történetet Rékasi Károly állapotához és teherbírásához igazítsák.
Minden, amit a rejtélyes miómáról tudnod kell
A mióma sajnos sokak számára nem ismeretlen betegség. Azonban még mindig csak kevesen tudják, hogy hogyan is kezelhető, hiszen a műtét csak az egyik lehetőség. A leggyakoribb nőket érintő tumorról, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.
Gyöngydaganat a fülben - íme a tünetek
A gyöngydaganat, vagy cholesteatoma olyan elváltozás a középfülben, amely a kutatások szerint leggyakrabban a fülkürt nem megfelelő szellőzése kapcsán alakul ki. Hogyan vehetjük észre?
Edző bá', doktor bá', apa! Most mi lesz?
Sportoláskor, elsősorban a labdajátékokkor a kamasz gyerekeknél a leggyakrabban a térd elülső keresztszalagja sérül. Nehéz kijelenteni, ebben a helyzetben mi a jó megoldás, hiszen mást akar ilyenkor az edző, mást a szülő, eltérő véleményen van az orvos, és persze máson a gyermek. Ez a sérülés ugyanis alapvetően meghatározhatja egy növekedésben lévő kamasz későbbi életét és sportkarrierjét!
Az is fájhat, ami nem látszik - őszintén a visszerekről
A kitágult visszerek sok ember életét megnehezítik, mivel gyakran nem kis fájdalommal járnak. De mit lehet tenni akkor, ha nincsenek látható elváltozások, de a fájdalom fennáll? Érdemes ilyenkor vénás problémára gyanakodni?
Mi a teendő váratlan térdkalács ficam esetén?
Gyakori probléma, elsősorban felnőtt korban a térdkalács ficam, amely olykor, különösebb előzmények nélkül, járás közben is jelentkezhet. Mindezt a térdkalács belső rögzítő szalagjának sérülése okozza és végleges módszerként műtéti eljárással lehet gyógyítani. A szakember szerint egy operációval a későbbi járásképtelenséget is megakadályozhatjuk.
Van az a műtét, ami megszabadít a horkolástól!
Fiatalabb korban főként a férfiak horkolnak, majd az idő előrehaladtával, a menopauza környékén a nemek közti arány kiegyenlítődik. A zajos alvótárs miatt külön szobában töltött éjszakákat nemcsak a párkapcsolat sínyli meg, de a kezeletlen horkolás az egészséget is veszélyezteti
8 vérzékenységet okozó gyógynövény – kerüld a műtét előtt!
Szeretjük a gyógynövényeket, csaknem minden családban megtalálható pár gyógytea, vagy táplálékkiegészítő. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy vannak olyan készítmények is, melyek használatát műtét előtt ajánlott felfüggeszteni, mivel növelhetik a vérzékenységet. Ezekkel érdemes vigyázni…