Facebook hozzászólás
90

Mikortól számít kórosnak a hajhullás?

A sűrű, dús hajkorona kortól és nemtől függetlenül sokunk álma – ám a hajhullás miatt nem mindenkinek adatik meg. Ha egy napon kicsit több haj marad a fésűben, megijedhetünk: valami baj van velem? Cikkünkben megmutatjuk, mikortól jelent problémát a hajhullás, és azt is, hogy mit tehetünk ellene.

Ezért hullik a hajunk – és idáig normális

Alapvetően pusztán azért, mert a szőrzetünk része. Átlagosan mintegy 100-150 ezer hajszállal rendelkezünk, amiből – évszaktól, korunktól és egészségi állapotunktól függően – kb. néhány tucatot vesztünk el naponta. A kóros szám napi tartósan 100+ hajhagyma elvesztésekor indul. Hajbeültetés Debrecenben is megoldható már – de előtte lássuk, mik lehetnek a hajhullás okai!

A hajhullás lehetséges okai

  • Genetikai problémák

Egy genetikai rendellenesség, az ún. androgén alopecia okozza azt, hogy az egyre rövidülő és megvékonyodó hajszálak helyén nem keletkeznek újak. Emiatt válnak kopasszá a férfiak, ám ez a probléma a nőket is érintheti.

  • Stressz

Alig van már olyan betegség, aminek a kialakulásában ne lenne valamilyen szerepe a stressznek. A feszültség a hajunkra is kihat: a hajhagymákat gyengíti a folyamatosan magas kortizolszint (stresszhormon). Így akár el is veszíthetjük miatta hajszálainkat.

  • Hormonok

Az, hogy mennyi hajunk van, alapvetően a tesztoszteronszintünktől függ. Ezt a hormonális problémák, így pajzsmirigy rendellenességei, a menopauza, a terhesség vagy a fogamzásgátló alkalmazása egyaránt befolyásolják. Gyakran ez a hajhullás oka a debreceni hajklinika szerint.

  • Kémiai anyagok és hőhatások

Kedvenc hajfestékünk és/vagy hajkiegyenesítőnk, a forró hajsütővas és a dauerolás mind-mind ártanak hajunk szerkezetének, és hajhulláshoz is vezethetnek.

  • Gyógyszerek mellékhatása

A kemoterápia, egyes vérnyomás- vagy gyulladáscsökkentők, béta-blokkolók, pajzsmirigygyógyszerek vagy antidepresszánsok is okozhatnak nagymértékű hajvesztést.

  • Táplálkozásunk

Ha nem fogyasztunk elég B- és E-vitamint, cinket, vasat és fehérjéket, hajunk könnyebben töredezik majd – végül pedig ki is hullhat.

  • Autoimmun eredet, pszichés okok

Ha foltokban ritkul a hajunk, egy góckutatás elvégeztetésével kideríthetjük, pajzsmirigyproblémák, cöliákia vagy vitiligo áll-e ennek hátterében. Nagyon ritka esetekben pedig előfordulhat az ún. trichotillománia, amelynek során kényszeresen szabadul meg a páciens a hajszálaitól. Ez utóbbi mindenképp pszichiáter segítségét igénylő állapot.

Mit tehetünk, hogy megőrizzük hajkoronánk szépségét?

A vitaminhiány és a stressz számos baj okozója manapság. Így ha odafigyelünk életmódunkra, tápanyagbevitelünkre, és találunk megfelelő módszert a stressz kezelésére, máris sokat tettünk fejbőrünk egészségéért.

Azonban hajunk fizikai védelmét sem szabad elhanyagolnunk! Minél kevesebbszer tegyük ki loknijainkat direkt hőnek, és ha lehet, csökkentsük a formázásukra használt vegyi anyagok mennyiségén is. Ha pedig kórosnak érezzük a hajhullást, fontos mihamarabb konzultálnunk orvosunkkal, hogy lássuk, mi a következő lépés.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!