GONDOSKODÁS A DEMENSRŐL
Nem is olyan egyszerű a tisztálkodás idős korban
Egy felnőttnek a fürdés igen személyes cselekedet! A demens beteget kellemetlenül érintheti, hogy ilyesmiben is segítségre szorul. Ugyanakkor a fürdés pihentető, élvezetes tevékenység. Nehéz megtalálni az egyensúlyt aközött, hogy a beteg önállónak érezze magát, megmaradjon a privát szférája, de mégis tudjunk neki segíteni. Néhány, a fürdésnél jelentkezhető kellemetlenségek elkerülésére szolgáló tanácsot ad a felejtek.hu.
A demenciában szenvedők körében nem ritka, hogy félelem alakul ki a fürdéssel szemben. A valaha megnyugtató, ellazító tevékenység feszültség és félelem forrásává válik. Derítsük fel a beteg viselkedésének lehetséges okait.
Gondoljunk a következőkre:
A napi rutin megváltozása:
- általában fürödni, vagy zuhanyozni szokott?
- hetente, vagy naponta?
- reggel, vagy este szokott fürdeni?
Mozgáskorlátozottság:
Fél belelépni a kádba vagy a zuhanyozóba, mivel nem igazán tudja megítélni, hogy hol a szélük, milyen mély a kád, vagy egyszerűen félelmet kelt a mély víz. Minél jobban meg kell könnyíteni a be- és kilépést (pl. kapaszkodókkal, vagy ajtóval felszerelt káddal).
Egyéb egészségügyi problémák:
Lehet, hogy nem érzi a beteg jól magát. Például megfázott, vagy egyéb fertőzése van. Esetleg depressziós, és nem érdekli a személyes higiéniája. Betegsége miatt lehet, hogy elfelejtette a fürdést, vagy, hogy mire való a fürdőkád.
Inkontinencia:
Az inkontinencia szintén okozhat problémát, hiszen a beteg rendkívül zavarban lehet, ha baleset történik.
Kommunikáció:
Még problémásabbá válhat a fürdés, ha kommunikációs gondokat okoz, pl. a hallókészülékét ki kell vennie, vagy a szemüvegét le kell vennie. A helyiség hőmérsékletét túl magasnak, vagy alacsonynak találhatja, a vizet túl forrónak, vagy hűvösnek érezheti.
Intim szféra elvesztése:
A probléma a segítségünkből is fakadhat. Hogyan reagál vajon az intimszféra, a függetlenség elvesztésére? Kényelmetlen a betegnek, hogy segítséget kell elfogadnia? Kényelmetlen a számunkra, hogy el kell látnunk? Ez a hozzáállás látszódhat rajtunk, és befolyásolhatja az alzheimeres beteget! Az is lehet, hogy jóval több időre lenne szüksége a fürdéshez, és úgy érezheti, hogy sürgetik.
Mit érdemes kipróbálni?
Vagy fel tudjuk deríteni a probléma okát, vagy nem, de meg kell próbálnunk minél kellemesebbé tenni a fürdést. Néhány javaslat, ami segíthet:
- Tartsunk szigorú sorrendiséget. A beteg inkább a fürdőben szokott levetkőzni vagy a szobájában, ahol köntösbe bújik?
- Játsszuk le a beteg kedvenc zenéjét.
- Biztosítsunk megfelelő megvilágítást.
- Próbálkozzunk kellemes illatú habfürdőkkel, ha az illető kedveli ezeket, de vigyázzunk, mert használatával csúszóssá válhat a kád.
- Dicsérjük meg, milyen ügyesen boldogul.
- Húzzuk be a redőnyt, csukjuk be a fürdőszoba ajtaját.
- Készítsük elő a fürdőt: tegyük ki a szappant, szivacsot, sampont, törölközőket, és a víz már legyen a fürdőkádban.
- Használjunk színezett habfürdőt, vagy helyezzünk el egy színes lábtörlőt a kád aljára, hogy a beteg jobban lássa, hogy milyen mély a víz (ne legyen túl sötét, mert azt az érzést keltheti, hogy egy lyukba lép).
- Biztassuk arra a beteget, hogy menjen el fürdés előtt vécére, így kisebb eséllyel történik közben „baleset”.
- Mindig mondjuk, hogy éppen mit csinálunk, és csak annyit segítsünk, amennyit feltétlenül szükséges. Biztassuk a beteget!
- Ha nem akar fürödni, próbáljunk olyan időpontot találni, amikor valaki meglátogatja, vagy amikor el akar menni valahová.
- Óvatosan mosdassuk, hiszen érzékeny lehet a bőre.
Könnyítsük meg a fürdést:
- Egyszerűbb, ha egyszerre csak egy utasítást adunk.
- Ha egyes testrészeit egyedül is meg tudja mosni, akkor ezt hagyjuk őrá.
- Tartsuk szem előtt a beteg szégyenlősségét, engedjük, hogy alsóneműben, fürdőruhában vagy rácsavart törölközővel fürödjön.
- Helyezzünk törölközőt, vagy ragasszunk színes ragasztócsíkot a kád szélére, hogy jól látszódjon.
- Adjunk a beteg kezébe szivacsot.
- Ha a beteg rendszeresen elhagyja a fürdést, mielőtt szóba hoznánk a dolgot, vigyük ki a vécére.
- Gondoljuk meg, hogy bent hagyjuk-e a hallókészüléket, vagy rajta hagyjuk-e a szemüveget fürdés közben is. Vigyázni kell, hogy a hallókészülék ne legyen vizes, és hajmosás előtt ne felejtsük el kivenni. Foglaljuk le a beteget a mosakodással, és csak akkor vegyük ki a készüléket, amikor kell.
Egyéb alternatívák fürdés helyett:
- Próbáljuk ki a zuhanyzást és a fürdést is, hogy kiderüljön, melyiket végzi szívesebben. A kézbe fogható zuhanyfej kevésbé ijesztő, mint a rögzített zuhanyrózsa. A zuhanykabinba lehet akár műanyag széket is berakni, így a zuhanyzás kényelmesebb lehet.
- Próbáljuk meg a mosdónál a szivaccsal történő fürdést. Ez is egy lehetőség, ha a beteg mozgásában korlátozott. Ehhez próbáljuk csak azokat a testrészeket felfedni, amit éppen mosunk.
A hét minden napján mossuk meg valamelyik testrészt:
Hozzászólás zárolva.