Facebook hozzászólás
350

Civil Negyed

ParlagfűPollen No Egyesület: egészségügyi vészhelyzet van

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A parlagfűszezon kellős közepén Dr. Kelen Andrásnét, a ParlagfűPollen No Egyesület elnökét kérdeztük arról, hogy egy civil szerveződésnek milyen eszközei vannak arra, hogy küzdjön ez ellen a rendkívül allergén gyomnövény ellen.

Az egyesületük milyen gyakorlati akciókkal lépett fel a parlagfű ellen?

Az Agrárminisztérium támogatásával már végeztünk úgynevezett parcellaszintű felmérést is, az adatokat, a tapasztalatokat át is adtuk, de érdemi változás nem történt.

Felmerül persze a kérdés, hogy miért nem „kapunk” kaszára, kapára?!

Ennek rendkívül egyszerű magyarázata van: a magántulajdon. Teljesen természetes és jogos, hogy csak a hatóságnak lehet joga a magánterületre belépni, intézkedni.

Minden évben felröppen egy hír arról, hogy milyen azonnali megoldással lehetne a parlagfű problémán túllépni. Ilyenek voltak a gyomnövényt legelő birkák, vagy most éppen a parlagfüvet elpusztító olajosbogár. Ön mit szól ezekhez?

Ezek olyan felvetések, melyeket érdemes megvizsgálni, de a lényeg az, hogy a parlagfű probléma rendszerszintű megoldást kíván. Az olajosbogár esetleges bevetésének lehetősége még igen távoli, a birkákkal való legeltetés már régen el lett vetve, mint megoldási irány. Egyfajta gumicsontnak is lehet ezeket minősíteni; jobb lenne a már ismert, bizonyított megoldásokat alkalmazni, amihez minden szakmai tudás adott, de nincs kellő politikai akarat.

A parlagfű virágzásának az időszakában mekkora mértékű gyógyszer fogyasztással kell számolnunk, ennek milyen költségei vannak, egyáltalán mennyi ember esik ki ilyenkor a munkából a betegség miatt?

Az összeg eléggé brutális: allergiaellenes gyógyszerre az emberek ebben az időszakban mintegy 40 milliárd forintot költenek, és az orvosi ellátás költsége is hasonló mértékű. Ha belegondolunk, mindennek a töredékéért megoldható lenne a probléma, ehhez azonban kormányzati akarata kellene.

Érdemes ezt is elolvasni: Történelemtanárok Egylete: céljuk a hiteles történelemoktatás





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!