Facebook hozzászólás
474

Miért hízunk a hasunkra?

Pici pociból zavaró úszógumi

Fiatalkori lapos hasunk idővel emlékké halványul, de ez bizonyos keretek között az öregedéssel járó teljesen természetes jelenség. Az évek során életmódunknak, élethelyzetünknek köszönhetően felcsúszik néhány plusz kiló, a derekunk körül centikben mérhető vastagodást tapasztalhatunk, melyeket ledolgozni egyre nehezebb. De vajon hol a határ, amikor már a folyamat visszafordíthatatlanná válik és mindez az egészségünket is komolyan veszélyeztetheti?

A has területén szükségünk van némi zsírpárnára, tudniillik ez védi a hasüregben lévő szerveinket az őket érő, külső hatásoktól. De az esztétikailag zavaró kis pocak és a már az egészséget is veszélyeztető kötényhas között nagy az átmenet.

hasi-hizás
Minél több plusz kiló rakódik ránk az évek során, annál nehezebb megszabadulni tőlük. ( Fotó: depositphotos)

Ismerjük jól a helyzetet: minél több plusz kiló rakódik ránk az évek során, annál nehezebb megszabadulni tőlük. Ez pontosan így igaz a hasi területen felhalmozódott zsírra is. Ha nem figyelünk oda, egy idő után eljuthatunk odáig, hogy sem a diéta, sem a hasizom erősítő gyakorlatok nem segítenek már. Ha a hasi hízás eltér a normális állapottól, komolyan el kell kezdeni foglalkozni vele, mert nemcsak a szemnek zavaró, de az egészségünkre is káros is lehet. A hastájékon felgyülemlett zsírszövet ugyanis nem a bőrünk alatt, hanem a hasüregben, a belső szerveink között helyezkedik el. Ez a zsigeri zsír sejtkárosító hatású vegyületeket juttat a szervezetbe, amelyek növelik a magas vérnyomás- és koleszterinszint, a szívbetegségek, a cukorbetegség, a stroke és bizonyos daganatok kialakulásának kockázatát.

A hasra hízás okai

  • Finomított szénhidrátok, cukros ételek, italok, üres kalóriák – az egészségtelen táplálkozás jellemzői, amelyek túlsúlyhoz vezethetnek, és persze a hasunkat sem kímélik. Tévhit, hogy a sörhas kialakulásában csak a nagy mennyiségben elfogyasztott sör a ludas, egyéb más alkohol is közre játszhat, mivel fokozza a hasi zsír termelődését, és ezáltal a has körfogata is látványosan megnő. A helytelen táplálkozás és a túlzott alkoholfogyasztás egyenes következménye a nagyra nőtt has.
  • A hormonok változása szintén segíti a hasra hízás folyamatait. Különösen igaz ez a változókor idején. Ahogy idősödünk, lassul az anyagcserénk, csökken az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron hormonok termelődése, ez teszi a változó korú nőket hajlamosabbá a hasi hízásra. De a hasi hízás hátterében a hormonrendszer működési zavarai, annak betegségei is állhatnak. Az úgynevezett PCOS, (a policisztás ovárium szindróma) nemcsak nőgyógyászati probléma, az egész hormonháztartást befolyásolja. Ennek kísérő tünete lehet a hasi zsír mennyiségének növekedése.
  • Stresszes helyzetekben általában többet eszünk. Ilyenkor a szervezetünkben a kortizol nevű stressz hormon mennyisége növekszik, ettől emelkedik a vércukor szintünk, megnő az étvágyunk. Mindennek alapvetően a túlélésben van szerepe: ha több kalóriát viszünk be, nagyobb fizikai teljesítményre vagyunk képesek. Ám a mai világban a stresszhelyzetek leginkább mentálisan érintenek minket, az életben maradáshoz nincs szükségünk ezekre a plusz kalóriákra. A megnőtt hormontermelődésre azonban ösztönösen túlevéssel reagálunk.
  • Anyukánk és nagymamánk is a hasára hízott? Minden esélyünk megvan arra, hogy velünk is ez történik majd. Ebben az esetben még inkább oda kell figyelnünk a helyes táplálkozásra és életmódra. A hasra hízás számos oka közül az egyik legfontosabb a genetika. Az alma alkatú nők híznak elsősorban a hasukra és a felsőtestükre. A lábaik vékonyak, vállaik szélesebbek a csípőjüknél.
  • A terhesség és a szülés után visszamaradt, megnagyobbodott has felhalmozódott zsírszövetekből, felesleges bőrből és a kitágult hasizmokból tevődik össze, sok esetben nagy kihívás megszabadulni tőle. A terhesség egyik szövődménye lehet a hasizom hosszanti irányú szétnyílása, ebben az esetben mindenképpen orvoshoz kell fordulni.




Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!