Facebook hozzászólás
315

Süket vagy, édes fiam?

Hangosabban hallgatja a televíziót, rádiót, gyakran fülzúgástól is szenved, és néha tényleg nem hallja elsőre, hogy szólnak hozzá. A halláscsökkenés megelőzését már fiatalon el kell kezdeni. Szakértőnk segít ebben.

Hangos zajoktól szenvedhet valaki munkahelyi környezetben is, de sokan a szabadidős tevékenységek közben, a túl hangos zenehallgatás miatt válnak idővel halláskárosulttá. Később talán gyógyszerrel is kezelhető lesz a probléma, addig marad a megelőzés – mondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

A fejhallgatók is halláskárosodást okoznak – Kép: Wikipedia

A halláskárosodás a beszéd megértését nehezíti, különösen zajos környezetben, vagy ha más emberek beszélnek a közelben. Az érintettek úgy is hallhatják, mintha a többi ember motyogva vagy halkabban beszélne, mint eddig, emiatt többször kérik, hogy ismételjék meg az elhangzott szöveget. Ha valaki zajos környezetben tartózkodik, akkor megnő az akusztikus jelek belső fülbe, majd onnan az agyba történő továbbításának ideje. A lelassult folyamat eredményeként létrejön a halláscsökkenés.

A University of Leicester kutatói felfedezték, hogy ennek hátterében – szemben más korábbi elképzelésekkel – egyértelműen a mielinréteg elvékonyodása áll. Felfedezésük így új utakat nyithat a probléma kezelésében. Eredményeiket a Frontiers in Neuroanatomy folyóiratban publikálták.

Zúg a füled? Kiderítettük az okokat!
Gyakran zúg a füled? Néha banális oka lehet, ám mégis érdemes utánajárnod, mert akár vérnyomásprobléma is állhat a zavaró tünetek hátterében.

A mielin védőréteg nélkül az ingerületek, az elektromos jelek továbbítása kárt szenved. A kutatók ezért most olyan készítmény kifejlesztését tervezik, amely képes a károsodott mielinréteg helyreállítására, a hallásromlás kezelésére.

Nem vesszük elég komolyan, hogy a hallószervünk nagyon érzékeny műszer. A korral természetes módon is bekövetkező halláscsökkenést a hangos zene hallgatás, vagy a tartósan zajos környezet akár több évvel is előrehozza. Halláskárosodást okoz a hirtelen dörejártalom és a tartós, 85 decibel feletti hanghatás is. A károsító ártalom a hang intenzitásától, magasságától és a folyamat időtartamától is függ. (Forrás:www.fulorrgegekozpont.hu)

Amit meg kell tennünk hallásunk védelmében
A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy egész nap a monitor vagy a televízió előtt ülni egészségtelen a szemünknek, vagy, hogy az erős napsütésben gondoskodnunk kell bőrünk védelméről. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy hallásunkat is nap mint nap káros külső hatások érik.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!