Facebook hozzászólás
267

Takarékos örömök

Az otthoni úszómedence élvezeti értékét ugyan nem csökkenti a fenntartásához szükséges hatalmas energiamennyiség, de örömöt biztosan nem okoz. Szerencsére vannak olyan berendezések, amelyek segítenek az áramfogyasztást kordában tartani, s elképzelések is, amelyek a nem is távoli jövőben már segítenek ebben.

Ha energiamegtakarításról esik szó, először többnyire a megújuló energiaforrások bevonása jut az emberek eszébe. Napelemek felszerelése vagy geotermikus hőszivattyú működtetése azonban jelentős beruházással jár, és egyelőre a megtérülési időre vonatkozó számítások sem túl biztatóak. Persze a meglévő rendszerekben is vannak lehetőségek a fogyasztás visszaszorítására.

A medencék esetében

rendkívül fontos például, hogy a kötelező szűrőrendszer optimális vízáramlásáról gondoskodjunk, azaz a vízmozgást tegyük folyamatossá a tisztítószer-adagolók és a klórozó működése érdekében. A rendszer akkor a leghatékonyabb, ha a szivattyúzást a lehető leglassabb vízáramlási sebességgel működtetjük. A vízmozgás optimális sebességének elérésére létezik elektronikai megoldás. A maximális áramláshoz képest 20 százalékos csökkentéssel 50 százaléknyi energia megspórolható – állítja a Schneider Electric. Ebben a struktúrában a szűrőrendszer szivattyúját programozható kapcsolóóra kezeli, segítségével percre pontosan beállíthatjuk azt is, mikor üzemeljen a berendezés. De más cég, például az Orbis is kínál fűtés-, klíma- és úszómedence-rendszerekhez napi vagy heti beállítású kapcsolóórát.

A rendszer energiafelhasználását

a vízmelegítés, az elektromos medencetakarók és a medencevilágítás központi vezérlése is ésszerűsíti. Egyes megoldásokkal a medence világítását a környezeti fényviszonyoknak megfelelően állíthatjuk be. Létezik a vízhőmérsékletet szabályozó, a szivattyút és a világítást kezelő, teljesen automata felügyeleti rendszer is. A technológia ahhoz is adott, hogy mindezt akár mobiltelefonról vezéreljük.

Vannak azonban más lehetőségek is

az energiafogyasztás csökkentésére. Kutatások szerint például a háztartások teljes energiafelhasználásukat 4-15 százalékkal csökkentik, ha valós idejű visszajelzést kapnak a fogyasztásukról, és 74 százalékuk hajlamos változtatni energiafogyasztási szokásain, ha ehhez megkapja a megfelelő technológiai megoldásokat. Az „okos mérés" – amikor is a fogyasztó a jelenleginél sokkal pontosabb és gyakoribb információt kap energiafelhasználásának alakulásáról – bevezetése számos európai országban napirenden van egy uniós irányelv nyomán. Magyarországon a nyár elején zárult le az a kutatás, amely azt vizsgálta, mikor és hogyan lenne kiépíthető egy ilyen, a legolcsóbb energiát a leghatékonyabban felhasználó rendszer. Ez a felmérés azt az eredményt hozta, hogy ha az intelligens mérőkészülékek révén a háztartási eszközöket akkor használnánk, amikor a legkedvezőbb áron áll rendelkezésre az energia, a várható megtakarítással a háztartások 115 milliárd forintot nyernének, míg a környezeti haszon értéke meghaladná az 50 milliárd forintot.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!