Turizmus: Az Ukrajna és Oroszország közötti háború nagy csapás
Az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktus várhatóan nagy hatással lesz a régió, de talán az egész kontinens a járványból kilábaló turizmusára, nem beszélve az Ukrajnával határos Magyarországról…
Az éppen csak újraindult turizmus újabb csapásokat szenved el az ukrán-orosz háború miatt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban rendelt el különleges katonai akciót az ukrajnai Donyec-medencében. Szerdán az európai országokban összesen már tíz légitársaság függesztette fel vagy törölte ukrajnai járatait, köztük az Air France-KLM, a Lufthansa, az Austrian Airlines és a Swiss. Csütörtökön a Wizz Air is bejelentette, hogy ideiglenesen felfüggeszt minden járatot az országba – írja a Turizmusonline.
A Global Data adatai szerint Ukrajnában a beutazó turizmus jelentős növekedést mutatott a pandémia előtti időszakban (2014-2019), 2019-ben elérte a 2,5 millió látogatót. Ez a szám 71 százalékkal zuhant 2020-ban a koronavírus járvány hatására. A beutazás 2021-ben azonban ismét a fellendülés első jeleit mutatta: a külföldi vendégszám elérte az 1,2 milliót. Ukrajna ráadásul a kiutazó turizmus egyik vezető országa lett a régióban. A számok egy évtized alatt (2009-2019) 4,7 millióról 9,2 millióra emelkedtek.
Lemondások a turizmusban: egyelőre kivárnak
Ennél azonban globálisabb problémát okozhat a katonai konfiktusig fokozódott feszültség az Ukrajnával szomszédos országok beutazó turizmusában, köztük hazánkéban. Magyar idegenvezetői források szerint ugyanis már hetekkel a katonai akció megkezdése előtt mondtak le budapesti rendezvényekre szóló megrendeléseket amerikai hivatásturisztikai szakemberek Magyarország és Ukrajna földrajzi közelségére hivatkozva. Ezen nem is igazán lehetne csodálkozni, hiszen a tengerentúlról nézve az Ukrajnával határos hazánk jelen helyzetben egyáltalán nem tűnik biztonságos úti célnak. Lázár Judit, a Magyar Beutaztatók Szövetségének elnöke azonban pont arról számolt be lapunknak, hogy az ukrán-orosz helyzet folyamatos fokozódása ellenére a mai napig kivárnak a tengerentúli partnerek, sőt, még a csütörtök reggel kezdődött orosz invázió sem indított el egyelőre lemondáslavinát. Az amerikai Utazási Ügynökök Szövetsége (ASTA) márciusban tartja Budapesten a folyami hajózáshoz kapcsolódó rendezvényét, a Global River Cruise Expót, amelynek mai egyeztetésén is csak olyan operatív dolgok álltak a középpontban mint, hogy az asztal melyik pontján legyenek a virágcsokrok.
Szezonnyitás a háború árnyékában
Rövidtávon azonban nemcsak a szűk régióban, hanem egész Európában visszavetheti a szabadidős turisták utazási kedvét. A katonai akció bejelentését közvetlenül követően égbe szöktek az utóbbi időben amúgy is elszabadult energiaárak, ami hamarosan a fogyasztói árak további emelkedésével és a szabadon elkölthető jövedelmek szűkülésével jár majd, nem beszélve arról, hogy egy esetleges harmadik világégés rémképével a fejükben az emberek nem elsősorban azon gondolkodnak majd, hol nyaralhatnák el megtakarításaikat.
Mi vár még a turizmusra a helyzet miatt? Olvasd tovább a cikket itt!
Ezt is olvasd el:
- Ilyenek voltak a magyarok utazási szokásai 2021-ben
- Egy régi templomot alakított át lakóházzá egy család
- A magyarok háromnegyede már rendszeresen kártyával fizet
Hozzászólás zárolva.