Üdvözlöm! Hallotta, hogy rövidesen itt a világvége?
„Üdvözlöm, hallotta, hogy rövidesen itt a világvége?” – tette fel a kapucsengőn keresztül egy hang e kérdést egy kedves barátomnak. „Igen” – hangzott egyből a lakonikusan rövid válasz. „És nem ugorhatnék fel, erről beszélgetni Önnel?”- folytatja lelkendezve az ifjú térítőpalánta.
"Attól tartok, nem! De egy pár szórólapot bedobhatna. A sógornőmet érdeklik ezek a vallási fantazmagóriák"- zárta le a szokatlan csevejt a megzavart házigazda.
A kétezeredik év elején jómagam is figyelemmel kísérhettem a különféle világvége várakozásokat, agyafúrt számolásokat és apokaliptikus rémvíziókat.
Valóban, már Georges Duby francia középkorkutató a hatvanas években arról ír, hogy az ezredforduló környékén már, egyre időszerűbbé válik a Világvége ősi forgatókönyve.
De hasonló események zajlottak le az első ezredforduló táján is amikor a világváge hangulatot kellően megteremtették az ismétlődő csapások, melyeknek okát az emberek saját bűneikkel magyarázták. Ekkor az emberek tömegével vándoroltak el szent helyekre, ami arra utalt, hogy igen csak közel érezték a világvégét a hívek.
Ekkoriban több 10. századi oklevél kezdődött a "Termino mundi appropinquante…" szavakkal, ami arra utalt, hogy : "Közeledvén a világ vége…"
A világvége időpontjának kiszámítását azonban sorra megnehezíti Jézus születésének pontos dátuma,hiszen többnyire ehhez vonatkoztatják a Vég időpontját is.
Gerlóczy Ferenc vallásszociológus szerint (HVG 1997.április 12.) Jamess Ussher püspök 1658-ban úgy számolta, hogy a vég 1996.október 23-án következik be, de a világvége ekkor is elmaradt, mint ahogy a Jehova Tanúinak többszöri időpont változtatása sem bizonyult helyesnek(1874.-1914. 1918. 1925 1966 és 1975.).
Aki a világvége előtti eseményekről akar információkat gyűjteni,az mindig is a Jelenések Könyvének homályos utalásaiban igyekezett kutakodni.
A sokféle katasztrófa mellett, a csillagászati jelenségek közül elsősorban a napfogyatkozásokat, bolygó együttállásokat és fényes üstökösöket is véltek már a világvége előjeleinek. 1910 májusában például a nevezetes Halley-üstökös , amely földközelbe is került, okozott pánikhangulatot és világvége-aggodalmakat széles körökben.
A bolygóegyüttállások közül pedig 2000. május 5-e volt kitüntetett legutóbb,amikor is a Földről szemlélve a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz egy kis területre zsúfolódott. 1962 óta nem volt ilyen szoros együttállás, és még egy darabig (2675-ig) nem is lesz. Ám a várt világvége ekkor is halasztást kapott.
Hozzászólás zárolva.