Vigyázz! A virrasztás hízással járhat
Nincs arra utaló bizonyíték, hogy az időseknek kevesebbet kellene aludniuk, mint a fiataloknak, igaz, az alvásigény életünk során változik. Egy átlagos felnőttnek is szüksége van a napi hat-nyolc óra alvásra, függetlenül attól, hogy későn fekvő bagoly típusról vagy korán kelő pacsirtáról van szó.
Túlóra hajnalban
Túlpörgetett világunkban gyakran kevésnek érezzük a nap huszonnégy óráját, hogy a munkánkat elvégezzük. A problémát sokan úgy próbálják orvosolni, hogy megnyújtják az ébren töltött órákat. Ez azonban hosszú távon veszélyes lehet, és ugyanúgy súlyos kialvatlansághoz vezethet, mint az alvászavar. Sajnos, az egész heti „virrasztás” hétvégén sem hozható be: a szervezet működésére már egynapi éjszakázás is negatívan hathat. Ha mégis muszáj „túlórázni”, inkább a hajnali kelést ajánlják kutatók. Az alvás során ugyanis két fázis váltakozik. Az igazán pihentető, az úgynevezett mélyalvás, inkább az éjfél előtti órákat jellemzi (nem véletlen, hogy egy tanulmány szerint fiatal felnőtt- és középkorban a teljes alvásidő mindössze 5 százalékára csökken ez az idő). Este kilenctől hajnali háromig aludni pihentetőbb lehet, mint éjféltől reggel nyolcig.
Halálos alváshiány
Tanulmányok már kimutatták, hogy a virrasztás az érzékelés zavaraival és hízással járhat. Egyes kutatók szerint többnapos alvásmegvonás esetén az intelligencia annyira kimerül, hogy az ember tulajdonképpen elveszíti józan kapcsolatát a külvilággal, és nem tudja megkülönböztetni az éber állapotot az álomképszerű hallucinációktól vagy a tudatalattiból feltörő fóbiáktól. Az egyébként átlagosan két-három évig élő patkányok mindössze öt hétig képesek élni, ha megfosztják őket a gyors szemmozgású úgynevezett REM alvásszakasztól, és csupán két-három hétig, ha egyáltalán nem aludhatnak.
A minőség is számít
Az éjszakai pihenés minőségét befolyásolja az ágybetét és a tőle nem elválasztható ágyrács. A gerincoszlop melletti izomkötegek a statikus és sokszor helytelen testtartás következtében – főként álló-, ülőmunka vagy a sok tanulás miatt – folyamatosan feszülnek, végül gerincbántalmakhoz vezetnek. A test súlyát, a kort és a fekvési szokásokat figyelembe véve megválasztott ágybetét megelőzi a gerincproblémákat, de a meglévő betegségeknek is hatásos kiegészítő gyógymódja lehet. Ezzel szemben a rossz kialakítású ágyon képtelen pihenni, ellazulni az izomzat, ezért a szervezet akkor sem fog tudni regenerálódni, ha amúgy alvásidőben nincs hiány.
Hozzászólás zárolva.