Vitamindilemmák
A tavaszi fáradtság, gyengeség hiányállapotra utal: a szervezet a tél folyamán felélte az ásványianyag- és vitaminkészletét, s nyomelemekből is pótlásra szorul a szervezet. Ilyenkor sokan még azok is a táplálékkiegészítők után nyúlnak, akik amúgy megelégszenek az egészséges táplálkozással. De miből mennyit kell, vagy lehet szedni az optimális hatás érdekében?
Önmagában a „csontvédő” kalciummal sem érhető el a kívánt hatás: szervezetünk egyik legfontosabb ionja ugyanis megfelelő dózisú magnézium, bór és D3-vitamin nélkül nem jól hasznosul, sőt torzulásokat okozhat.
Veszélyes vitaminok?
A vízben oldódó vitaminokat nem lehet túladagolni – a felesleges mennyiség ugyanis a vizelettel távozik –, a zsírban oldódókról ugyanezt nem állíthatjuk. Az előbbi csoportba tartozók – a C-vitamin, a B-vitamin-csoport, a biotin – utánpótlásáról naponta kell gondoskodnunk, a zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitamint azonban a szervezet elraktározza. Felhalmozódásuk pedig mérgezést okozhat, igaz, toxikus hatásuk nagyon eltérő mértékű, a K-vitamin túladagolásának következménye pedig nem is ismert.
A májban raktározódó szem- és hámvédő A-vitaminból nem szabad sokat enni: a „bőség” fejfájást, bőrhámlást, a csontok elváltozását, vesebántalmakat és ízületi fájdalmakat okozhat. A napi szükséglet mindössze 800–1000 mikrogramm, és mivel könnyen túladagolható, a vitamin önmagában egyre kevesebb termékben fordul elő. Béta-karotin szedését szokták javasolni helyette, amelynek révén a szervezet képes A-vitamint előállítani. A természetes kivonatú A-vitamint érdemes megfelelő mennyiségű E-vitaminnal, C-, D- valamint a B-vitaminok teljes skálájával „párosítani”.
Bár a szervezet elraktározza, az E-vitamin még nagy dózisban is csak kevéssé toxikus. Ajánlott napi mennyisége felnőttek számára 12 milligramm, de a dohányosoknak vagy stresszes életet élőknek 18 milligrammot javasol a HáziPatika.com.
A napfényben lévő és ilyenkor tavasszal a szervezet által áhított D-vitamin – nélküle sem a kalcium, sem a foszfor nem szívódik fel – túladagolása is kellemetlen tünetekkel járhat: hányás, bőrviszketés, étvágytalanság. Tartósan elégtelen bevitelének viszont fontos szerepe lehet a csontritkulásban.
Kombinálva
A multivitamin-készítményeket gyártók a szerek összeállításánál általában figyelembe veszik, hogy egy-egy vitaminból és ásványi anyagból az egészséges és megfelelően táplált szervezetnek milyen mennyiségre van szüksége, s hogy az egyes komponensek aránya is megfelelő legyen. Ezek fogyasztása biztosan nem jár káros hatással. Az „RDA”-adat – a nemzetközileg javasolt napi adag – mellett azonban érdemes figyelembe venni azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják egy ember napi vitaminszükségletét. Ezek: a kor, az életmód, a szervezet igénybevétele, s persze az sem mindegy, hogy nőről vagy férfiról van-e szó.
Hozzászólás zárolva.