Facebook hozzászólás
6 093

13 szuper és egyszerű almás recept

Az alma a legnagyszerűbb gyümölcs: ízletes, zamatos és szinte minden bajra jó. Ráadásul télire is elrakható, bár mindenképpen csak a teljesen épeket tároljuk. A benne található vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, ballasztanyagok igen jótékonyan hatnak a szervezetre. Bélfertőtlenítő: elpusztítja a baktériumokat, csökkenti a gyulladást. Receptjeink alapján süssünk-főzzünk finomakat. A siker nem marad el.

Almás falatok

Rendezzünk tányérra néhány szelet sajtot (rokfort, camambert, chedar). Tegyünk közé néhány szem szőlőt, dióbelet és almaszeletet. Nemcsak egészséges csipegetnivaló, hanem így együtt, fenséges eledel! Gyors nyalánkság

Vágjunk félbe néhány almát, magházukat vájjuk ki. A mélyedésbe szórjunk fahéjat, kevés mézet, és takarjuk be durvára vágott dióval. Süssük át a mikróban. Gyors és nagyon finom édesség.

Szárított alma

Friss és szárított almát az ember már a kőkorszak óta fogyaszt, s különösen népszerű volt ez az eledel az ókori Egyiptomban a Kr. e. 12. században. A gyümölcs eltarthatóságát nagyra becsülő szerzetesek az első haszonnövények egyikeként almafákat ültettek az Újvilágban.

A szárítás vagy aszalás a gyümölcstartósítás egyik legősibb módja. A középkori háziasszonyok felfűzött almaszeleteket lógattak le a gerendákról. Ma a karikákat égő kénnel füstölik, nehogy megbarnuljanak, majd fémrácsra helyezve aszalják őket a napon. A nedvességtartalom csökkenésével fokozatosan feldúsul bennük a gyümölcscukor; a sportolók is azért szeretik a szárított almát, mert a benne levő szénhidrát gyorsan átalakul energiává – igaz, a szárított szeletek hatszor annyi energiát tartalmaznak, mint ugyanannyi friss gyümölcs. A puha, bőrszerűvé aszalódott almaszeletekben – egyes vidékeken ezeket bagolytüdőnek nevezik – sok rost és némi vas is található, a friss alma C-vitamin-tartalma azonban a szárítás során teljesen elvész.

Aszalt alma télire

Almaaszalásra a nem teljesen hibátlan, hullott gyümölcsöt is felhasználhatjuk. A lényeg, hogy azonos fajtájú és érettségű almákat használjunk az egy alkalommal való feldolgozásra, hogy egyszerre száradjanak.

Az almát először mossuk meg. Érdemesebb hámozottan készíteni. Vágjuk ki a magházat, és minden darabot vágjunk 8-12 szeletre. Az alma gyorsan barnul, ezért máris tegyük 2%-os (2 dkg/liter) citrom- vagy borkősavas oldatba. Ebben 15 percig áztassuk, majd terítsük szét az aszalólemezen. Kezdjük az aszalást kb. 45 C-os hőmérsékleten, majd fokozatosan felvihetjük 70 C-ig. Az alma 3-4 nap alatt aszalódik meg, ezután papírzacskóban tarthatjuk. A héját is megszáríthatjuk, télen kitűnő ízű teát főzhetünk belőle. Az időskori bélrenyheségre különösen jó hatású.

Almakrémleves

Hozzávalók:

5 alma, darabka fahéj,

5 szem szegfűszeg, 3 dl tej,

2 dl tejszín, 1 citrom héja,

0,2 dl citromlé, cukor.

Elkészítése:

A meghámozott almák magházát eltávolítjuk, s cukorral, valamint a fűszerekkel ízesített 2 dl vízben felrakjuk főni. Ha az alma megpuhult, levesszük a tűzről, a fűszereket eltávolítjuk, hozzáadjuk a tejet és a tejszínt, kézi mixerrel turmixoljuk össze. Citromlével ízesítjük. Hidegen tálaljuk.

Berlini máj

Hozzávalók:

60 dkg sertésmáj, 2 dl olaj,

2 dkg liszt, bors,

1 dkg fűszerpaprika, 40 dkg alma,

őrölt fahéj, 5 dkg vaj, 5 dkg cukor,

1 dl félszáraz fehérbor.

Elkészítése:

A felszeletelt májat megborsozzuk és paprikás lisztbe forgatjuk. Kevés forró olajon mindkét oldalát pirosra sütjük, majd a szeleteket félretesszük. Teflonedényben a felolvasztott vajon cukrot pirítunk, rárakjuk a megmosott és cikkekre vágott almát. Megszórjuk őrölt fahéjjal, és két perc sütés után felengedjük a fehérborral. Vigyázzunk, hogy az alma ropogósra sült maradjon. Bő olajban sült szalmahagymát és burgonyapürét adhatunk hozzá.

Alma pongyolában

Hozzávalók:

1 kg alma, 15 dkg liszt,

őrölt fahéj, 2 db tojás, 3 dl tej,

5 dl olaj, só;

A mártáshoz:

2,5 dl tej, 10 dkg cukor,

2 db tojássárgája, 1 db vaníliarúd,

1 dkg liszt, rum, tejszín, ételfesték.

Elkészítése:

A szokásosnál sűrűbb palacsintamasszát készítünk, a felvert tojásfehérjéket a végén adjuk hozzá, őrölt fahéjjal ízesítjük. Beleforgatjuk az almaszeleteket, és forró, bő olajban aranysárgára sütjük. Szalvétán lecsepegtetjük, porcukorral megszórjuk. A puncsmártáshoz kevés hideg tejjel a tojássárgáját és a lisztet simára keverjük, a maradék tejjel, cukorral és vaníliarúddal felforraljuk, besűrítjük. Rummal ízesítjük és kevés ételfestékkel színezzük. Rumaromával is finom.

Ráksaláta ínyenceknek

Hozzávalók:

20 dkg koktélrák, 20 dkg alma,

20 dkg kígyóuborka, 10 dkg zeller,

1 fej saláta, 10 db fürjtojás,

2 dl majonéz, 1 dl fehérbor, só,

bors, citromlé, cukor,

paprikával töltött olívabogyó.

Elkészítése:

A megmosott almát, uborkát és a megfőzött, majd lehűtött zellert apró kockákra vágjuk. Keverőtálba téve hozzáadjuk a koktélrákot. Sóval, borssal, citromlével, cukorral és majonézzel ízesítjük. Kehelyben, salátalevéllel és citrommal tálaljuk. Kitűnő előétel. Különösebb ízt kapunk, ha egy kevés majonézbe ketchupot és konyakot is teszünk, és ezt keverjük össze az öntet többi részével.

Káposztasaláta almával

Hozzávalók 6 személyre:

1 kg fejes káposzta, 3 közepes alma,

só, 1 fej hagyma, kb. 2,5 dl víz,

3 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt,

1 teáskanál köménymag (egészben)

egy kevés cukor vagy helyette pár

csepp folyékony édesítőszer.

Elkészítése:

Az almát meghámozzuk, kimagozzuk és vékony gerezdekre vágjuk; a hagymát megtisztítjuk és vékony karikákra szeljük, a káposztát megtisztítjuk, megmossuk legyaluljuk, egy nagy lábasba tesszük és megsózzuk; hozzáadjuk a hagymaszeleteket és a vizet, majd fedő nélkül, nagy lángon kb. 7 percig, kevergetve pároljuk. Egy kis lábasban olajat forrósítunk, hozzáadjuk a lisztet, és állandó keverés mellett világos rántást készítünk; a rántást és a köménymagot a káposztához keverjük, s további 5 percig pároljuk. Ha a káposzta megpuhult, lehúzzuk az edényt a tűzről, és hozzákeverjük az almagerezdeket; végül sóval és cukorral ízesítjük, majd forrón tálaljuk. Remek köret mindenféle sertéshúshoz.

Almasaláta

Hozzávalók:

személyenként 1-2 alma,

3-4 evőkanál tejfölös joghurt,

márványsajt.

Elkészítése:

Az almát megtisztítjuk, egyforma kockákra vágjuk. A márványsajtot a tejfölös joghurttal simára turmixoljuk, és ráöntjük az almára.

Joghurtos almakrém tejszínnel

Hozzávalók:

60 dkg alma, 1 db citrom,

3 dkg vaníliás porcukor, 4 dl joghurt,

8 dkg dióbél, 2 dl tejszín, citromhéj.

Elkészítése:

Az almát megtisztítjuk, eltávolítjuk a magházát, megreszeljük, majd hogy ne barnuljon, citromlevet csepegtetünk rá. Vaníliás porcukorral és kevés reszelt citromhéjjal összekeverjük. Hozzáadjuk a joghurtot, és habverővel simára, krémesre keverjük. Talpas poharakba téve, hűtőszekrényben megdermesztjük. Tetejét durvára őrölt dióval szórjuk meg, és tejszínhabbal díszítjük.

Almás piskóta

Hozzávalók:

4 tojás, 15 dkg porcukor, 15 dkg liszt.

A töltelékhez:

50 dkg alma, 15 dkg dió,

1 evőkanál rum, citrom.

Elkészítése:

A tojásból, a cukorból és a lisztből a szokásos módon piskótatésztát készítünk és megsütjük. A töltelékhez az almát meghámozzuk, lereszeljük, és kicsit meg is pároljuk a saját levén. Hozzáadjuk a darált diót, a rumot, a porcukrot, kevés citromlevet és a citrom reszelt héját. Megtöltjük vele a kihűlt, kettévágott piskótát, és kockákra vágva kínáljuk.

Almatorta

Hozzávalók a tésztához:

0,5 kg liszt, 5 dkg kristálycukor,

1 dkg só, 2 db tojás,

2 dkg élesztő, 2,5 dl tej,

2 evőkanál olaj, 20 dkg vaj;

A krémhez:

1 zacskó főzés nélküli

vaníliapuding-por, 2,5 dl tej,

őrölt fahéj, 5 dkg darált dió,

8-9 db közepes alma, barackíz.

Elkészítése:

Tíz dkg lisztet összedolgozunk a vajjal, majd hűtőbe tesszük. A maradék anyagokból tésztát készítünk, majd pihentetjük. Ha a vajas rész átfagyott, a kinyújtott tészta közepére helyezzük, belehajtjuk a tésztába és hajtogatjuk. Pihentetés után még egyszer hajtogatjuk. Kinyújtjuk, majd a sütőformába helyezzük. Egyenletesen rákenjük a pudingot, megszórjuk dióval és fahéjjal, majd felezett, hámozott almával ízlésesen kirakjuk. Sütés előtt fél óráig pihentetjük, majd harminc-negyven percig közepesen meleg sütőben sütjük. Sütés után bekenjük felforrósított barackízzel. Az oldalát darált dióval vagy darabolt mandulával panírozhatjuk. Rumos diófagyival ellenállhatatlan.

Alma-trükkök

Ha almakompótot készítünk, csigavonalban vágjuk le a héját, lehetőleg úgy, hogy egyben maradjon, majd szárítsuk meg – remek alapanyag almateához, amely illatával is üdít.

Az almacikkek fehér színűek maradnak – akár kompótnak, akár gyümölcssalátába, akár bundázáshoz készítjük elő -, ha borkősavas vagy citromsavas vízbe áztatjuk.

Látványos tálakat alkothatunk, ha az almacsíkvágást megtanuljuk. Ehhez az almából – éles késsel – óvatosan vágjunk ki egy kis rombusz alakú cikket, majd tegyük félre. Az almán ejtett rést vágjuk körbe – vagyis vágjunk ki egy nagyobb cikket, amelybe beleillik az előző -, és folytassuk a bemetszéseket, ameddig almánk engedi. A csíkokat ezután rakjuk vissza és fokozatosan húzzuk ki, hogy eltolt, egymáshoz támaszkodó almacikkeket kapjunk – Ha elsőre nem sikerül, ne csüggedjünk, a második, harmadik próbálkozás sikerülni szokott!

Bundázáshoz úgy készítjük elő az almát, hogy éles késsel átszúrva (vagy magházkiszúróval) körbevágjuk a magházat, majd a lyukas almát egyforma vastagságú karikákra vágjuk. Az almakarikákat sűrű palacsintatésztába mártjuk, és forró olajban kisütjük.

Extra tipp sült almához, hogy éles késsel nem túl mélyen vágjunk az almahéjba, mintha cikkekre akarnánk vágni. Így nem reped szét sütés közben, és ha elkészült, könnyebb felszeletelni.

Töltött almát mutatósabbá tehetünk, ha az alma felső részét levágjuk, a magházat kiszedjük, és az alma héjától a magház felé V alakban bevágásokat ejtünk. Az eredmény a képen látható koronaszél lesz. Az éles kés itt is elengedhetetlen.

Jó Étvágyat Kívánunk!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!