Facebook hozzászólás
225

Karácsonyi ajánlatunk: Báránysült flambírozott szőlővel

Miért ezt ajánljuk? Mert a bárány nem nehéz étel, de különlegesen finom és a mellé kínált szőlő pedig nemcsak finom, hanem nagyon egészséges is.

Hozzávalók: 80 deka báránycomb egészben, fűszerek (só, bors, rozmaring, babérlevél, menta), zöldségek (sárgarépa, vöröshagyma, zöldpaprika, zeller, fokhagyma), 5 deka vaj, 2 evőkanál cukor, 4 kis kisebb fürt szőlő, kevés liszt, víz, 1 deci fehérbor, fél deci konyak.
Elkészítése: a báránycombot a fűszerekkel ízesítjük, majd zöldségágyon, kis vizet és fehérbort aláöntve, fóliával lefedve 140-150 Celsius-fokon körülbelül három órán át pároljuk. Amikor megpuhult, a fóliát levesszük róla, és így sütjük tovább még körülbelül 30 percig. Ezután a szaftját lábosba öntjük, lepirítjuk zsírjára, és lisztszórással sűrítjük, vízzel felengedjük. Egy serpenyőben a vajat megolvasztjuk a cukorral, ezt karamellizáljuk, óvatosan belepergetjük a szőlőszemeket, összerázzuk, és ráöntjük a konyakot. Rácsos burgonyával azonnal tálaljuk.

A szőlő, bár itt, Magyarországon akár hétköznapinak is mondhatnánk, különleges és zamatos gyümölcs, s annyira megszoktuk, hogy sok jó tulajdonságával sokan talán nincsenek is tisztában. A szőlő ugyanis vértisztító és idegerősítő, remek izomregeneráló, emellett a különböző gyulladásos betegségek ellen is ajánlott, sőt vérszegényeknek is javallják. Jótékony hatással van a vesére – gátolja a vese és a hólyag kövesedését –, a májra és a szervezet anyagcseréjére is. Májbetegségek esetén a fehér vagy zöldes színű, míg a hurutokra a fekete és kék szőlők a leghatásosabbak.

A kék szőlő héjáról a legfrissebb kutatások kimutatták, hogy rákellenes hatású anyagot is tartalmaz. A piros szőlő magja erősíti a hajszálereket, fokozza a véráramlást, csökkenti a szívinfarktus és az agyvérzés veszélyét, így ajánlott például visszértágulatban, érszűkületben, magas vérnyomásban szenvedőknek.

A szőlő többek között a betegségek megelőzését segítő A- és C-, a fáradt idegeket javító B1-, B2-, valamint E-vitamint tartalmaz, emellett olyan létfontosságú nyomelemeket, mint a kálium, a kalcium, a jód, a magnézium, a vas és a foszfor. Mindezek miatt kedvező hatással van a bőrre is, így számos kozmetikum egyik alapanyaga. Szénhidrát szőlőcukor formájában található benne, amit a szervezet közvetlenül energiává tud alakítani. Azt azonban nem árt tudni, hogy a szőlő igazi energiabomba – 100 deka energiatartalma 69 kilokalória, 288 kilojoule –, így hizlal is.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!