Facebook hozzászólás
213

Ünnepi különlegesség: Rozmaringos bárányborda

Hozzávalók: 1 kiló bárányborda, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál mustármag, 3 evőkanál akácméz, 2 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál sűrített paradicsom, 1 mokkáskanál aprított rozmaring, olaj, só, bors.

Miért ezt ajánljuk?
Mert bármilyen alkalomra igazi különlegességként kínálható. Igaz, vannak, akik idegenkednek tőle, de ha valaki ezt a sültet megkóstolja, nagy valószínűséggel búcsút int a bárányból készített ételekkel szembeni előítéleteinek. A recept a Piac & Profit Kiadó által megjelentetett könyvből való, amelyben nemcsak sokféle kitűnő, gyorsan elkészíthető és minden korosztály számára kiváló étel receptjét, hanem Demcsák Zsuzsa hasznos és gyakorlatias konyhai tapasztalatait is megismerhetik az olvasók.

A bárány – vagyis az egyévesnél fiatalabb juh – nyolchetes kora táján kezd el füvet fogyasztani, s a napi táplálékfelvétel során gyógynövényeket is legel, amelyek az emberek ellenálló képességét is növelik. Húsának rendkívül sok jó tulajdonsága van: gyenge, ízletes, hamar elkészíthető, jó a víztartó képessége, ezért sütés közben kevéssé zsugorodik, ráadásul egészséges táplálék. Zsírtartalma igen alacsony, az izomszöveti fehérjéi teljes értékűek, aminosavértéke igen kedvező, így jól illeszkedik a korszerű étrendbe. Koleszterinmentes, segíti a fogyókúrát, gyorsítja a lép és vese működését, ezáltal a kiválasztást és a testsúlycsökkenést is. Ásványianyag- és telítetlenzsírsav-tartalma magas, emellett könnyen emészthető, így diétás étrendbe és a gyerekek táplálkozásába is beépíthető. Kiemelkedően magas benne a vörös vérsejtek termeléséért és az idegsejtek megfelelő működéséért felelős a B-vitaminok – különösen a B12-vitamin – aránya.

A rozmaringos báránybordát – mint az receptkönyvében olvasható – Demcsák Zsuzsa így készíti el:
„Az egész báránybordát megmosom, és szárazra törlöm. Sózom, borsozom. Egy serpenyőben elkezdem pirítani a mustármagot. Miután a magok egyesével szétpukkadtak, hozzáadom a mézet, az olajat, a citromlevet, a sűrített paradicsomot, a fokhagymát és a rozmaringot. A báránybordát megkenem ezzel a masszával, és legalább egy órára a hűtőbe teszem. Miután már eleget pihent, a sütőt előmelegítem 200 fokra. Egy serpenyőben a bárányborda mindkét oldalát 4-4 percig sütöm, majd a húst tepsibe fektetem, és 20 percig sütöm. 10 perc után megforgatom. Így a hús belül szaftos és gyönyörű rózsaszín marad, kívül pedig a mézes-mustáros kéreg fantasztikus ízt ad neki. A tepsiből kivéve a csontok mentén szép szeletekre vágom a bordákat.”
– k –
Fotó: Fényes Gábor





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!