CIVIL NEGYED
Heti Betevő Egyesület: a laikus lelkesedés vitt minket
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. A civil tevékenység nem a haszonról szól, kétirányú a hatása. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Elsőként a Heti Betevő alapító tagjával, Nagy Emesével beszélgettünk az egyesületük munkájáról.
Heti Betevő Egyesület. A név rendkívül találó, de miért nem az eredeti verziót, azaz a „napi betevőt” adtátok a keresztségben a szervezetnek?
Egy rövid történet erről: az első pár ételosztás után páran, újságírók választottunk nevet . A „vasárnapi ebéd” fontos közösségépítő erő a családokban, a hajléktalan embereknek viszont esélye sincs erre – se a minőségi ételre, se a „családi idillre”. Olyan nevet kerestünk, ami nem direkten biblikus, de érthető, megjegyezhető. Legyünk nekik mi, a Heti Betevő! Egy lány tervezett hozzá logót – megszerettük. Egy nehéz vasárnapi alkalom után páran leültünk a törzshelyünkön, ittunk egy-két fröccsöt, majd összenézve megállapítottuk: akkor ez már minden héten így lesz?! Nem hagyhatjuk cserben az embereket, akik számítanak ránk, az ebédre. Na, akkor kicsit keserűen, de felnevettünk, hogy még jó, hogy nem a Napi Betevőt választottuk.
Honnan jött az ötlet?
A törzshely szakácsai és vendégei fogtak össze egy december végi estén. A Kisüzemben vagyunk, ahol a szakácsok „látványkonyhát” visznek, így nap mint nap szembesülnek azzal, hogy mennyi pia fogy el esténként. Egy sör 400 forint, ebből az összegből ők egy rendes, éttermi kaját tudnak kihozni, alapanyagáron. Jött a gondolat, hogy a vendégek miért ne áldozhatnák be az egy korsó sör árát, ha tudják, jó célra fordítjuk. Bevált. Lassacskán tele lett a környék, a bulinegyed a Heti Betevő perselyeivel.
Mi volt az alapvetés?
1. Éttermi minőségű, „vasárnapi ebédet” adunk
2. Pártoktól, felekezetektől függetlenek vagyunk
3. Minden egyesületi tag és beugrós önkéntes a szabadidejében végzi a munkát, ingyen
A gyakorlatban mindez hogyan jelenik meg, vagyis miről szól az Egyesület mindennapi tevékenysége?
A pandémia előtt az ételosztás előkészülete sokkal komplexebb volt, mint ma. Ami állandó, hogy minden helyszínünkön egyedi munkaszervezés folyik a helyi sajátosságokat figyelembe véve. A példa kedvéért: a VII. kerületi alapszervezetnél a különböző típusú feladatokra külön stábtagok vannak. A közösségi média felületén a MC (Master of Ceremony) embere szervezi a folyamatokat. Az önkéntesekkel bejelentkezés alapján, email-en egyeztet az önkéntes-koordinátor, a főzőhelyeket hetekre előre köti le a másik, az ételosztáshoz szükséges műanyag eszközöket rendeli a terület felelőse, és a pénzügyeknek is megvan a gazdája. Autós segítségre is szükség van, ennek is van két „angyala”. A járványhelyzet előtt nagy dzsemborik voltak, együtt csomagoltunk a Kisüzemben, osztottuk az ebédet a fazekakból a Klauzál téren. Ma már az éttermek dobozolják be az ételt, mert a gyülekezési korlátozások miatt nem lehet közvetlen kapcsolatunk az emberekkel, ezért hajléktalanszállókra visszük az ebédet. Reméljük, hogy idővel visszatérhetünk majd a térre.
Hozzászólás zárolva.