MUZSIKÁVAL A JÁRVÁNY PSZICHÉS HATÁSAI ELLEN
Karantén, bezártság, stressz – itt a megoldás: hallgassatok zenét!
Az egyedüllét és a bezártság óriásira növelheti a csendet körülöttünk, de bennünk is. Érdemes a feszültséget zenével oldani, és már a nap elején a hangulatunknak adekvát lejátszási listát összeállítani.
A zenével kapcsolatban már régóta tudott dolog, hogy annak hallgatása javítja mind a termelékenységet, mind a kognitív teljesítményt, különösen a felnőttek körében. A zenehallgatás segíthet az embereknek abban, hogy kezelni tudják szorongásukat, motiválttá és produktívvá tegye őket.
Persze ehhez tudni kell, hogy melyik zenét is hallgassuk. Vagyis nem mindegy, hogy milyen lejátszási listát állítunk össze még a nap elején – írja a The Guardian.
A módszert amúgy a terapeuták is alkalmazzák a páciens hangulatának befolyásolására. A terapeuta összehangolja a zenét a beteg aktuális érzéseivel, majd fokozatosan megváltoztatja a dalokat a kívánt hangulati állapot elérése érdekében.
Azok, akik ezzel a kérdéssel behatóbban foglalkoznak, azt tapasztalták, hogy a nagyobb sebesség, a zene gyorsabb tempója növelheti a munkateljesítményt. Olyan dalokat kell jelen esetben elképzelnünk, mint Whitney Houstontól az „I Wanna Dance with Somebody”, vagy az „I Will Survive” című mű dalt, Diana Rosstól.
A zene, legfőképpen a legjobb módon megválasztott zene oly módon tudja aktiválni az embereket, ahogy más dolgok vagy módszerek erre nem képesek. Érdemes a nap kezdetekor, a feladatok közötti váltáskor és a nap végén is más, és más zenét választani, hogy a motivációnk megmaradjon.
A kutatások azt bizonyítják, hogy a komplex zenehallgatás segíthet abban, hogy éberek és motiváltak maradjunk az ismétlődő feladatok elvégzése közben, viszont a narratív dalszövegek elvonhatják a kognitív munkát végző személyek figyelmét. A lejátszási listát érdemes ilyenkor úgy összeállítani, hogy a zeneszámok kevés szöveget tartalmazzanak. Erősen ajánlottak például Brian Eno művei.
A kutatás azt is felfedte, hogy bár fontos élvezetes zenét hallgatni, a már ismert dalok akár zavarók is lehetnek.
A lejátszási lista bővülésével érdemes rendezni alkalomról-alkalomra a zeneszámokat a munkavégzés szempontjából valamilyen sorrendbe. Érdemes új zenéket kipróbálni, a régieket kidobni a listából, egyszóval rugalmasnak lenni, és figyelni magunkat, hogy mi esik jól a fülünknek a karanténban.
Hozzászólás zárolva.