Facebook hozzászólás
637

Indul az új félév

Morális és praktikus természetű döntés előtt az SzFE hallgatói

A régi Színház- és Filmművészeti Egyetemen a tavaszi félév február 22-én megkezdődik, a hallgatóknak pedig el kell dönteniük, hogy az átalakult, színleg alapítványi formában működő, de valójában kormányzati befolyás alá vont egyetemen folytatják-e tanulmányaikat, vagy megpróbálnak egy új, független egyesületben továbbtanulni.

Az SzFE távozó tanárainak több mint fele hajlandó lenne a képzést fizetés nélkül is folytatni, rajtuk kívül a színházi és filmes világ magyar és nemzetközi nagyjai ajánlották fel segítségüket.

„A teljes oktatási kínálat szervezésére nem elég a Várkonyi Alapítvány tevékenységi köre és apparátusa, ezért is jön létre a Freeszfe Egyesület, mely a belső életet, az intézményi működést koordinálja” – olvasható az alapítvány pályázatban.

A hosszú távú elképzelések között szerepel ugyanakkor egy magánegyetem megalapítása.

Mi lesz az épületben

A ház belső kialakításának terveit is a pályázatban vázolták fel a pályázók, nagyívű elképzelésekben tehát nincs hiány.

  • Az épületben helyet kapnának próbatermek, elméleti oktatás céljából tantermek, zenetermek az ének- és hangképzésekhez, vágószoba, hangtechnikai szoba, és vetítő a filmes alkotóknak.
  • Egy könnyen variálható, mobil nézőtérre is szükség lesz, melyet úgy alakítanának ki, hogy az akár 70-80 nézőt is be tudjon fogadni.
  • Az első szinten az oktatók részére tanári szobákat rendeznének be.
  • A padlástérben az adminisztrációs munkatársak számára alakítanának ki irodákat. Itt lennének a programszervezés, a gazdasági munkatársak és a vezetőség irodái.
  • Fontos része az épületnek az utcáról is látogatható büfé/kávézó, ami a közösségi tér központja lehet.
Kreatív lázadás- Fotó: freeszfe
Kreatív lázadás- Fotó: freeszfe
Miből?

Bár a kormánymédia olyan címekkel írt az ügyről, hogy „Free SZFE Központot adott Niedermüller a lázadó diákoknak”, ez azonban köszönő viszonyban sincs a valósággal. Ha megnézzük az eredeti pályázati kiírást, abból egyértelműen kiderül, hogy szó sincs ajándékról: a bérleti díj ugyanis havi 2 millió.

Ahogy Niedermüller Péter kerületi polgármester a 444-nek nyilatkozta: „A pályázat kiírásakor a környékre érvényes minimális bérleti díjat határoztuk meg követelményként, amit a képviselőtestület még 2015-ben állapított meg. Ezt az 1520 Ft/m2/hó + ÁFA árat kérjük a Damjanich utca 4. és a Wesselényi utca 17., vagyis az ErőMűvház esetében is. Mindkét épületet azért kellett kiírnunk rövid határidővel nyilvános pályázatra, mert az önkormányzatnak semmi más bevételi forrása nincs, mindent elvettek tőlünk, rá vagyunk szorulva arra, hogy ilyen 1,5-2 milliós havi bevételeket is begyűjtsünk.”

A havi 2 milliós bérleti díj ellentételezéseként három forrásból származnának az alap bevételei.
Továbbra is számítanak támogatói adományokra – az elmúlt időszakban több komoly adományozó is a zsebébe nyúlt az ügyet támogatandó -, de nemzetközi pályázatokra, kisebb részben pedig üzleti tevékenység bevételeire istámaszkodnának.

Ez utóbbi a színházi és filmes jegyeladásokból, valamint a felnőttképzésből állna, illetve bevételt termelhetne a büfé is; a különböző termek, például a vágószoba kiadása, vagy éppen a házhoz rendelhető streaming, mint szolgáltatás.

És mi lesz a zeneiskolával?

Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő „brutális balliberális erőszaknak” nevezte, hogy az Egyesület kapja meg az épületet, mert szerinte azt a Molnár Antal Zeneiskola (MAZ) számára újította fel a korábbi, fideszes városvezetés.

Szemendri Gábor, a zeneiskola igazgatója is megdöbbenve olvasta a hírt, mert ő is úgy tudta, hogy az épület a zeneiskoláé lesz.

„Megdöbbenésünk oka, hogy az épületet 2019-ben kimondottan a zeneiskola számára, zeneoktatási tevékenységre alkalmassá téve újíttatta fel az akkori önkormányzat. Az épület felújítása bár 2019-ben elkészült, azt az önkormányzat a mai napig nem adta át a zeneiskola részére, és tegnap óta minden reményünket elvesztettük, hogy a kimondottan részünkre felújított épületben nagy múltú zeneiskolánk, mely a kerület legnagyobb létszámú, mintegy 600 gyermeket oktató nevelési intézménye, méltó székhelyre találjon” – áll az iskola közleményében.

Azt írják, hogy az iskola évek óta saját épület nélkül működik, bérházakban és nyolc telephelyen oktatnak.

Niedermüller Péter, a VII kerület polgármestere már megkezdte a tárgyalást a Tankerület vezetőjével. 2022-ig az önkormányzat keres egy olyan épületet, ami megfelel a zeneiskola igényeinek, amire aztán pályázatot ír ki, amin a MAZ elindulhat.

A Freeszfe is reagált a zeneiskola közleményére. Azt írják, hogy nem tudtak róla, hogy az épületre az iskola igényt tart. Ennek ellenére szolidaritásukat fejezik ki a MAZ növendékeivel és oktatóival.

Közleményükben azt is megírták, hogy az egyesület mögött álló Várkonyi Zoltán Alapítvány az épület bérleti jogát egy nyílt kiírásos pályázaton nyerte el.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!