Rejtő Jenő hősének nyomában
Ki volt az igazi Trebitsch? Aki Rejtő Jenő könyveinek kedvelője, pontosan tudja, hogy Buzgó Mócsing, a részeges tengerész. Az irodalomtörténetből ismert, hogy az író valós személy nevét kölcsönözte a figurának. Holch Gábor üzletember, aki rajongója a Rejtő regényeknek, ennél többet akart tudni. Baisanszki Zsanett Sanghajban találkozott vele és kérdezte a kutatásai eredményéről.
Abban az időben, az 1920-as évek elején, sok gazdag külföldi élt itt Kínában, érdekelte őket a buddhizmus és a taoizmus, de a nyelvet nem beszélték, és nem volt közvetlen személyes kapcsolatuk kínaiakkal. Trebitsch gyakorlatilag a kínai vallás nevében pénzt kért tőlük, ebből ő maga csinált egy buddhista templomot, aminek aztán ezek a gazdag külföldiek a tagjai lehettek. Extrém hazugságaival többször is bekerült az újságokba. Például kikiáltotta magát a Dallai és Pancsem Láma reinkarnációjának.
Elhitte a saját hazugságait?
Nem. A feljegyzéseiben leírja, hogy kiknek hazudott, és ezzel mit akart elérni. Ő nem egy szociopata volt, hanem egy szélhámos, egy manipulátor.
Csak aztán beleszaladt a II. világháborúba, amelynek környezetében a trükköknek és hazugságoknak egyszer csak hatalmas tétje lett. Nagyon sokan állították akkoriban magukról, hogy kémek, ahogyan ő is, és nagyon sokan cikáztak a két hatalmi csoport között. De ő erre nem volt felkészülve. Egyrészt mivel csak hazudta, hogy hatalmas emberek állnak mögötte. Másrészt pedig ő korábban ahhoz volt hozzászokva, hogy maximum pár évre lecsukják, de nagyobb baj nem érheti. Ez azonban a II. világháborúban már nem így volt, itt már az életét kockáztatta. Többször majdnem megölték, és végül talán tényleg gyilkosság áldozata lett, de ez a mai napig nem tisztázott. A legvalószínűbb, hogy megmérgezték.
Hozzászólás zárolva.