Merjünk egy kicsit eltévedni
Városi séta, egy kicsit másképp’
Ha már őrületbe kergetett a járvány miatti bezártság, és a napi megszokott séta sem billent ki az egyhangúságból, akkor válts! Persze nem kell mindjárt valami radikális megoldáson gondolkodni, elég, ha a megszokott útvonalat kicsit megváltoztatod, vagy csak felcsapsz városi „nyomkeresőnek”. A lényeg, hogy találj ki szokatlan dolgokat.
Városi rókalesen
Még Budapesten is előfordult mostanában, hogy a kifejezetten hideg napokon rókák merészkedtek a városba. Ha szerencsénk volt, még láthattuk is őket, persze elindulhatunk úgy is egy városi sétára, hogy megpróbáljuk meglesni a városba élelemért betévedő kisebb-nagyobb vadállatot. A siker nem kifejezetten garantált, de legalább valami célt ad a sétánknak.
Nyomkövető
Bár télen a fagyos föld miatt a lábnyomok, így az állatok lábnyomai sem nagyon látszanak, ha azonban egy kicsit felenged a fagy, és enyhül az idő, akkor a sáros talajon megmaradnak a nyomok. Főleg a gyerekek szeretik felfedezni és persze követni egy-egy állat tappancsának nyomait, így sokkal célravezetőbb, ha nem a „Na, jól van, ki akar sétálni?” felkiáltással próbáljuk kicsábítani őket a szabadba.
Szerezzünk be egy nagyítólencsét!
A téli természet is sok látnivalót kínál még a városlakóknak is. A moha és a zuzmó megtelepszik a hűvösebb falrepedésekben, parkok fáin, gyökereken, ha pedig éppen van nálunk egy jókora nagyítólencse, meg is vizsgálhatjuk a burjánzó zöldet. Kinek van szüksége esőerdőre, ha megcsodálhatjuk a moha dzsungelt?!
Városi gombászat
A nedvesség és pára miatt télen a gombák is jobban tenyésznek a városi parkokban. Egy-egy séta alkalmával vigyünk magunkkal egy kis „növényhatározót”, és a zsebkönyvből mindig keressük ki a frissen fellelt gombát. Igen jó mulatság!
Lépésszámláló
Állítsuk be a mobilunkon a lépésszámlálót, már önmagában az, hogy megtettük a napi tízezer lépést motiváló lehet. Nézzük ugyanakkor azt is, mekkora távolságot tettünk meg, milyen sebességgel, milyen tempót diktáltunk séta közben. Ossza meg ezeket az adatokat olyanokkal, akikről tudja, hogy szintén kedveik a városi sétákat, így egymást fogják motiválni, sőt még egyfajta versengés is kialakulhat önök között.
Problémamegoldás
Shane O’Mara, neurológus, a Gyaloglás dicsérete című könyvében korábban már megírta, hogy a gyaloglás önmagában is élesíti az elmét és fejleszti a kreativitást. A napi rutintevékenységek közé tartozó séta így alkalmas lehet arra, hogy ilyenkor átgondoljuk teendőinket, vagy éppen újra tervezzük azokat.
Tekints felfelé!
Egy város múltja, titkai igazán akkor tárulhatnak föl előttünk, ha nem leszegett fejjel, a járdát bámulva rójuk az utcákat, hanem feltekintünk az épületek homlokzatára; egy-egy elővillanó tűzfal, rajta a megkopott múltszázadi cégfelirat valódi reveláció lehet.
Változtass a megszokott útvonalon!
Ha rutinná válik a séta (bár ez önmagába egyáltalán nem baj), félő, hogy mindig ugyanazon az útvonalon teljesítjük a napi penzumot. így akár unalmassá is válhat az, amit előzőleg arra szántunk, hogy majd kiszakít a napi megszokottságból, kizökkent és felfrissít. Változtassunk a begyakorlott útvonalon, ha csak kicsi ez a változtatás, az sem baj; minden, ami kizökkent a napi körforgásból, már nyereség lehet.
Adománygyűjtés
Talán emlékszünk még arra, amikor Angliában Tom Moore, 100. születésnapja előtt komoly pénzeket gyűjtött az NHS számára azzal, hogy rendszeres sétákat tett saját kertjében. Az adomány célja a koronavírus elleni küzdelemben résztvevők megsegítése volt. Mi is kitűzhetünk hasonló célokat, és szervezhetünk jótékonysági akciókat ilyen módon.
Hozzászólás zárolva.