EGY KIS TÖRTÉNELEM
Forradalom söpör a magyar sörpiacon
Most ért el hozzánk az a tűz, ami a múlt század hetvenes éveiben az Egyesült Államokból indult. A „forradalmárok” megelégelték az olcsó, nagyipari söröket, és otthon, a konyhában hozzáfogtak a házi sörfőzésnek. Ennek nyomán ma legalább 10 olyan sör készül Magyarországon, amelyik a világ minden táján megállná a helyét. Ez mindössze az elmúlt 3-4 esztendő eredménye. Na, ezt hívja magyar sörforradalomnak a HUBA – Hungarian Beer Academy munkatársa, Simonfai Balázs sörfőző mester. Kukkantsunk bele abba a különleges világba, ami még sok hazai sörkedvelő előtt is ismeretlen.
Szüret alatt kicsit kirándult a Wineglass Sajtóklub, belekóstoltunk a sör világába. Mint kiderült, ez a kultúra ugyanolyan izgalmas, ízletes, mint a boroké, csak keveset tudunk róla. Íme, néhány érdekesség.
Sör egyenlő történelem: mióta ember él a földön, sör is készül. Észak-Kínában ie. 9000-ből már találtak sörös agyagkorsót. A Kék-Nílus mentén, a mai Szudán területén ie. 7000-ben már tartós kenyérnek nevezték. Árpakenyeret áztattak vízben, erjesztették, majd datolyával ízesítették. Az egyiptomiak kőkorsókból szalma- vagy nádszálakkal szívták ki a nedűt a korsóból. A komló csak később került a képbe a sokféle fűszer közül. Használatával tovább volt iható a sör, hisz baktériumölő képessége jót tett az italnak. A nyugtató hatású és B-vitaminban gazdag növény nemcsak színt, illatot is adott a sörnek. Nem véletlen, hogy karrierje megállíthatatlan mind a mai napig.
– Kár, hogy ma Magyarországon mindössze három ültetvényt tartanak számon, ebből is csak kettőnél értenek hozzá – állítja a szakember. Szlovéniában viszont világhírű a komlótermesztés!
Mit csinál a csicsa?
Csak egy érdekesség Mexikóból: a chicha, amit mi csicsának ejtünk. Már a derék aztékok is így készítettek sört. Nem főzték, hanem szó szerint csócsálták. Körbeültek egy nagy edényt. Alaposan megrágták a kukoricát, majd beleköpték az edénybe. A száj enzimei indították el az erjedést, és pár hét alatt magától elkészült a kukoricasör. A recept annyira bevált, hogy ma is igen népszerű egész Dél-Amerikában!
Kezdetben tehát a sör édeskés volt. Mindössze 500-600 éve kapott kesernyés ízt, ízeket. Sőt, kb. 1840-ig nem is létezett világos sör! A ma is legnépszerűbb, úgynevezett lager sört Németországban találták fel az 1500-as években. 10 fokos hidegben erjesztették 7 hétig, majd palackozták. Később a csehek is előszeretettel foglalkoztak vele. A lager sörök népszerűsége mai is töretlen, a világ termelésének 92 %-a most is nagyjából így készül.
Hozzászólás zárolva.