Facebook hozzászólás
1 073

Egy bátor nő a katasztrófaelhárítás világában

Egyre több a női szereplő a katasztrófaelhárítás területein, akik tudják mit kell tenni, ha jön az árvíz, a földrengés, és a jégeső, mert a frontvonalon is dolgoznak. Rajacic Ágnes, katasztrófa-elhárító koordinátor élettörténete az átlagember szemével nézve tele van izgalommal, ami neki fel sem tűnik. Gyerekkora óta egyértelmű számára, hogy a veszélyes kihívásokat szereti.

Bátorság és a félelemérzet teljes hiánya. Ez a két tulajdonság, ami egy katasztrófaelhárítás területén dolgozó szakembert és egy haditudósító újságírót egyformán jellemez. Rajacic Ágnesben mind a kettő megvan, éppen ezért mindkét tevékenységből kivette a részét.

Rajacic Ágnes portréja
Ági 10 év külföldi távollét után visszaköltözött Budapestre a családjához. ( Fotó: Rajacic Ágnes)

Vagány kisgyerek, érdeklődő diák
Kisgyerekként sokszor hozott szívbajt a szüleire vakmerőségével. Babázás helyett a fiús játékokat kedvelte, csúzlizott, nyilazott, fára mászott. Szülei bár féltették, nem törték meg a bátorságát. Hagyták, hogy kiteljesedjen és ezért is vált belőle talpraesett, vészhelyzetben jól működő, bátor nő. Kisiskolás korában már érdekelték a távoli tájak, az ott élő emberek élete, minden vágya az volt, hogy egyszer eljusson más kontinensekre. Az érettségi után a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészkarára járt francia-magyar szakra, de elég hamar kiderült számára, hogy nem a tanári pálya az, ahol érvényesülni szeretne. A mester szakot már a külpolitika, a külügyek irányában választotta, méghozzá külföldön. „2003 volt az az év, amikor a kelet-európai diákok sorra kaptak ösztöndíjat külföldi egyetemeken főként posztgraduális képzésben. Szerencsém volt, az elsők között mehettem ki tanulni Dániába, Angliába, Franciaországba. Egymás után nyertem el az ösztöndíjakat.” -emlékszik vissza a diákéveire Ági.

Külföldi évek

A megszerzett nemzetközi diplomák lehetőséget adtak számára, hogy külföldön kezdje el szakmai karrierjét. Spanyolországban egy olyan cégnél kapott állást, amely afrikai és dél-amerikai országokat segített pénzekkel abban, hogy demokratikus társadalmi rendszert építsenek ki. A segély elutalását mindig feltételekhez kötik, ezt a feltételrendszert segített Ági kidolgozni. Megszervezte a tanácsadók munkáját, míg végül belőle is tanácsadó lett. A spanyolországi tartózkodása alatt, munkája mellett újságíróként elkezdett menekültekkel foglalkozni. A spanyol partokra már akkor hetente érkeztek hajók afrikai menekültekkel, a spanyol hatóságok és az EU is tanácstalan volt, hogy mit kezdjen az érkezőkkel. Konferenciákat szerveztek az ügy megoldása érdekében, amelyről Ági az akkori Magyar Hírlapnak, majd a Népszabadságnak tudósított.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!