Facebook hozzászólás
670

CIVIL NEGYED

Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány: A gyerekjog világnézet

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Bárdossy-Sánta Nórával a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány kuratóriumának elnökével beszélgettünk.

A gyerekjog világnézet. Ez a jelmondata a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványnak, mely a magyar gyerekek jogait, érdekeit képviseli. A nagyon jól felépített és hatékonyan működő szervezet nemcsak a gyerekjogok terén ér el sikereket, de megbecsüli munkatársait. Nem csoda, hogy gyerekek és felnőttek egyarán szívesen dolgoznak náluk önkéntesként.

Hintalovon alapítvány
Méth Barbara és Bárdossy-Sánta Nóra, az alapítvány munkatársai a gyerekjogokért küzdenek nap mint nap. ( Fotó: Hintalovon Alapítvány)
A hintaló a boldog gyermeklét egyik szimbóluma. Szerintem tökéletes névválasztás egy olyan alapítványnak, ami a gyerekek jogait, érdekeit képviseli. Könnyű volt megtalálni ezt a nevet?

Egyáltalán nem volt könnyű kitalálni a nevet, ami a legtökéletesebben ki tudja fejezni a célunkat, amiért küzdünk. Azt, hogy jó legyen Magyarországon gyereknek lenni. Nagyon sok beszélgetés eredményeként született meg ez a név. A Hintalovon elnevezést azért választottuk, mert a hintaló mozgása nagyon jól szimbolizálja a gyerekek életkor szerinti, változó szükségleteit. Van úgy, hogy kicsit több mozgásra van szükségük, néha kevesebbre, és az is előfordul, megáll a hintaló, de mindig egyensúlyban van. Bármilyen kihívással is találja szembe magát a gyerek, bármilyen nehézségek veszik körül őt és a környezetében lévő felnőtteket, fontos, hogy egyensúlyban legyen.

Menjünk vissza a kezdetekhez! Kik voltak a kezdő csapatban és miért gondoltátok úgy, hogy szükség van egy ilyen alapítványra, ami a gyerekjogokkal foglalkozik?

Az alapítvány létrehozásának ötlete Gyurkó Szilvi fejéből pattant ki. Ő korábban más gyerekjogi szervezeteknél is dolgozott, például az UNICEF Magyar Bizottságánál. Úgy látta, hogy szükség lenne itthon egy olyan gyerekjogi szervezetre, ami a saját keretei között tud tenni a gyerekekért. Saját elhatározásból, saját irányelvek alapján, az itthoni nehézségekre, kihívásokra fókuszálva, nem pedig egy nemzetközi szervezet sztenderdjeinek megfelelve. Olyan embereket gyűjtött maga köré – pszichológusokat, jogászokat, pedagógusokat – akikben hitt és akikről azt gondolta, a gyerekek jogainak védelme nekik is ugyanolyan fontos, mint neki.

Az alapítás óta eltelt öt év. Milyen fejlődésen ment keresztül az alapítvány?

Egy lakásirodából indult az alapítvány, emlékszem még mi szereltük össze a működéshez szükséges irodabútorokat, aminek nagytöbbségét, mint ahogy a számítógépeket is adományként kaptuk. Ma már egy szép közösségi irodában működünk az APPY-ban, a Nyugati téren. A Yelon programmal indult a tevékenységünk, aminek az volt a célja, hogy a gyerekek ne maradjanak egyedül a kérdéseikkel. Tapasztalataink szerint a gyerekek különböző internetes oldalakról próbálják összeszedni az információkat az őket érintő kérdésekről, ami lehet a kamaszkori testi változások, a szerelem, a barátság, vagy a szex témája. Egy olyan információs oldalt hoztunk létre, ahol a gyerekek az életkoruknak megfelelően, tabuk nélkül, ugyanakkor nem letaglózva őket információkkal tudnak választ kapni a kérdéseikre. Önkénteseinkkel beszélgetni tudnak, akik nem kíváncsiskodnak, hanem rájuk figyelve, kifejezetten az ő problémáikra fókuszálva válaszolnak a feltett kérdésekre. Minden további programunkat a szükség szülte. Nagyon sok gyerekjogi ügy jött be az alapítványhoz, válással, kapcsolattartással, oktatási üggyel és erőszakkal kapcsolatos megkeresések. Szerettük volna szervezett keretek közé terelni őket, ezért hoztuk létre a Gyermekjogi Központunkat. Pszichológusokkal, jogászokkal, mediátorokkal, coach-okkal dolgozunk együtt, az elmúlt 4 évben ezerötszáz gyerekjogi ügyben adtunk tanácsot. Be kellett látnunk, hogy a napi munka mellett egyedi tanácsadással nem bírjuk ezt az ütemet, ki kell találni valami fenntarthatóbb működési formát. Ezért egy 0-24-ben működő chatbotot tettünk elérhetővé az alapítvány weboldalán, amelyen az eddig beérkezett ügyek mintázatai alapján tudunk válaszolni a kérdésekre. Emellett a kezdetektől fogva szerettük volna, hogy ne csak felnőttek dolgozzanak az alapítványban, hanem legyenek fiatalabb kollegák is.

Fiatal kollégáitok 14-17 éves önkéntes gyerekek, akik tanácsadóként, aktivistaként dolgoznak nálatok. Kik ők? Hogyan kerültek hozzátok?

Szoktunk felhívást kitenni az oldalunkra, hogy keressük a fiatal kollegákat. Tanácsadóként, aktivistaként, kutatóként dolgoznak velük, szakmai rendezvényeken és a médiában is kiállnak a gyerekek jogaiért. Segítik a gyerekek szempontjainak megjelenését saját munkánkban, hazai és nemzetközi programokon, emellett önálló projekteken is dolgoznak. Fontos számunkra a véleményük a kiadványainkkal kapcsolatban is, megkérdezzük, hogy mennyire tudjuk jól elmondani az üzeneteinket a gyerekek számára is. Céljuk, hogy a gyerekek megismerjék jogaikat, a felnőttek pedig jobban figyelembe vegyék a gyerekek véleményét.

Mi most az egyik legnagyobb probléma a magyar gyermekek életében?

Az iskolai bántalmazás és annak időben történő felismerése. Nagyon sok iskolai konfliktushelyzetet utólag próbálunk meg helyre hozni, pedig milyen jó lenne, ha meg tudnánk előzni őket. A NEMECSEK programunk arról szól, hogy saját irányelvek megírásával segítjük az iskolákat, egyesületeket, sportklubokat, civil szervezeteket abban, hogy fel tudják ismerni a bántalmazás első jeleit és arra a lehető legjobb választ tudják adni.

Ahogy szaporodtak a programjaitok, gondolom egyre nőtt a támogatók száma is. Jól felkészült szakmai csapat vesz körül titeket és több mint 100 felnőtt önkéntes is csatlakozott már hozzátok. Mi motiválja őket abban, hogy veletek dolgozzanak?

Én a Gyermekjogi Központot vezetem már 4 éve, ahol ügyvédekkel vagyunk kapcsolatban. Az ő visszajelzésük az, hogy szeretnek velünk dolgozni, mert nálunk jól látják a munkájuk eredményét. A hétköznapi munkájukban pénzügyekkel, gazdasági joggal, számokkal dolgoznak, nálunk pedig másról – gyerekek életére gyakorolt közvetlen hatásról van szó. Jó megélni, hogy tudnak segíteni az egyedi ügyekben, legyen szó arról, hogy egy gyerek keres meg minket és neki adunk tájékoztatást a jogaival kapcsolatban, vagy egy szülő jön el hozzánk, és neki segítenek a gyereke kapcsán.

Mi a legnehezebb a munkátokban?

Amikor gyerekjogokról beszélünk, sokan azt gondolják, hogy nagyon elvont jogszabályokkal, rendelkezésekkel foglalkozunk. Pedig a gyerekjogok a gyerekek szükségleteiről szólnak. Arról, hogy 18 éves korukig mire van szükségük a kiegyensúlyozott, boldog élethez, és mi az, amitől meg kell óvni őket. Önmagában a jog szótól alapjáraton összeszorul egy kicsit az emberek gyomra, sokan gondolják úgy, hogyha valakinek a jogairól beszélünk, akkor másoknak kevesebb marad.

Azt is nehezen értik meg az emberek, hogy a gyerekjogok nem azt jelentik, hogy a gyerekeknek mindent szabad. A gyerekjogok segítségével szeretnénk támogatni abban a felnőtteket, hogy a saját példamutatásukkal tanítsák a gyerekeket a gyerekjogok tiszteletére – hogy a jogaik odáig terjednek, ahol mások jogai kezdődnek.

Nehéz megélni azt, amikor a gyermekvédelmirendszer nem a gyerek érdeke szerint működik – mert el van fáradva benne mindenki. A munkatársaink is sokszor találkoznak érzelmileg megterhelő történetekkel, megfelelő támogatással, szupervízióval, pszichológussal segítünk nekik feldolgozni ezeket. A jogszabályváltozások is gyakran érintik a gyerekjogokat, ezeket is folyamatosan követni kell.

Itt van most egy aktuális jogszabályváltozás. Mi a hivatalos állásfoglalásotok a pedofil törvény kapcsán, ami gyermekvédelmet ürügyként felhasználva korlátozza a gyermekek jogait?

Üdvözlendő történésnek tartottuk és örültünk annak, hogy egy szigorúbb törvényjavaslat került elfogadásra, amely a gyerekekkel szemben elkövetett szexuális erőszakot szigorúbban bünteti. Azt gondoljuk, hogy vannak pozitív elemei ennek a jogszabály változásnak, mint például a foglalkozástól való eltiltás, ami eddig például csak opcionális volt. Sajnos azonban azt is látjuk, hogy nagyon magas a látencia a gyerekekkel szembeni erőszak ügyekben: száz esetből csupán tíz derül ki, és egy esetben indul eljárás. Ezek a becslések alapján sokkal fontosabb szerepe lenne az edukációnak – hogy egy gyerek vagy egy felnőtt fel tudja ismerni a bűncselekményt és segítséget tudjon kérni-, mint a büntetés szigorításának.
A törvény későbbi kiegészítésével kapcsolatban a gyerekjogok nagyon egyértelműen fogalmaznak a tekintetben, hogy minden gyerek egyenlő, minden gyerek jogait tiszteletben kell tartani, minden gyereknek joga van az információhoz, ahhoz, hogy a kérdéseire választ kapjon. A legjobb eszköz a gyerekekkel szembeni visszaélések megelőzésére, ha életkoruknak megfelelő információval támogatjuk őket.ó. A tiltás nem támogatja az edukációt, semmilyen témában. Aki tud a drog káros hatásairól, az tud felelősen dönteni . Aki tisztában van az online világ veszélyeivel, az nagyobb biztonságban van az online térben. Aki rendelkezik a korának megfelelő információval a szexualitásról, az könnyebben fel tudja ismerni a veszélyes helyzeteket .A drogtól, az online zaklatástól, bullyingtól, internetes visszaéléstől, szexuális kizsákmányolástól, abúzustól és bármilyen erőszaktól vagy bántalmazástól egyetlen dolog jelent védelmet: a gyerekek korának és érettségének megfelelő és tényszerű tájékoztatás, amihez a gyerekeknek a Magyarország által 1991-ben aláírt Gyermekjogi Egyezmény szerint elidegeníthetetlen joga van.

Mire vagytok a legbüszkébbek a tevékenységetekben?

Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy gyerekekkel dolgozunk együtt és arra is, hogy az elmúlt években olyan elismert nemzetközi gyermekjogi szervezetek tagjai lettünk, mint a Eurochild, ECPAT és a Keeping Children Safe.

Hogyan tudja segíteni a munkátokat az átlagember?

Leginkább úgy, hogy figyel azokra a gyerekekre, akik körül veszik. A jelmondatunk- a gyerekjog világnézet- azt jelenti, hogy a gyerekek példamutatással tanulnak, olyanok, mint egy szivacs, mindent magukba szívnak. Nekünk felnőtteknek kell jó példával előállnunk. Szokták mondani, hogy a gyerek a jövő, mi úgy gondoljuk, hogy a gyerek a jelen. Ők folyamatosan itt vannak körülöttünk, mindet látnak és hallanak. Tőlünk tanulnak. Ha azt akarjuk, hogy Magyarország egy jobb hely legyen a gyerekeknek, figyelnünk kell rájuk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!