Facebook hozzászólás
1 942

CSIPKEVILÁG

Nem akármilyen kincseket rejt a dédmama bőröndje

Él egy pici múzeum a Nógrád megyei Terényben. Felmenőik hagyományait őrzik, köztük a csipkekészítés mesterségét. Ha bekopogsz, egy meseországba érkezel, ahol mindent megtudhatsz a híres magyar csipkékről, köztük a Hunnia Csipkéről.

Csipkemúzeum Terényben, Kép: László Márta
Csipkemúzeum Terényben, Kép: László Márta

Ha azt hiszed, hogy a csipkéhez elég vagy te, egy horgolótű meg egy viszonylag vékonyabb cérna, akkor nagyon tévedsz! A csipke ennél lényegesebben több, művészet, hagyomány, kecs, remekmű!

Egykoron – szó szerint – aranyárban „mérték” a csipkét a főúri házaknál. Minél több volt viselőjén e kézimunka, annál gazdagabb emberrel álltak szemben urak, alattvalók egyaránt. Voltak, akik még a vadászatokra is csipkekézelőben mentek. II. Katalin legyezőjén 8-10 évig is dolgoztak.

Ízelítő, a régi, "szögletes" csipkékből, Kép: László Márta
Ízelítő, a régi, "szögletes" csipkékből, Kép: László Márta

A titok a lehelet vékony szálakban és a boszorkányos ujjakban rejtőzött. A középkorban a pamut mellett sokan használtak selyem, arany- vagy ezüstszálat a főúri ruhák díszítéséhez.

Magyarországon is elismertek voltak a csipkekészítők. Nemzetközi hírnevük azonban csak úgy 1906 után erősödött meg. Addig ugyanis az Európában jól ismert négyzetes, szögletes mintákat alkalmazták, utána azonban elővették a magyar mintákat. Jött például a páva, a tulipán motívum, amiket sehol máshol nem készítettek. Az egyik élen járó műhely, a Hunnia volt, melynek emlékét a mai napig őrzik az egykori alapítók leszármazottai.

Csipkeverés élőben, Fáyné Tornóczky Judit, Kép: László Márta
Csipkeverés élőben, Fáyné Tornóczky Judit, Kép: László Márta
Hidegben, szakadó esőben egy vasárnap reggel hívtam fel Fáyné Toroczky Juditot, hogy mint arra kóborló turistának megmutatná-e a múzeumot. Boldogon jött, és segített, én meg elámultam! Kiderült, hogy a csipke valóban nem egy horgolótű kérdése – mert van szövött, kötött csipke, vert csipke, és még ki tudja, mennyi módszer! Mint elmesélte, nem véletlenül terjedt el a Nógrádban, illetve a mai Szlovákia területén élő, ügyes kezű lányok-asszonyok körében a csipkekészítés tudománya. Amíg az Alföldön sokszor télen is volt munka a mezőgazdaságban, addig a hűvösebb vidékeken alig-alig. Megtanultak tehát egy új mesterséget, ami igazán jól fizetett.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!