Facebook hozzászólás
790

„Klasszikus értelemben nem író, hanem könyvet író ember vagyok” Interjú Jakupcsek Gabriella

A napokban jelent meg Jakupcsek Gabriella új könyve Alul semmi? címmel. A közismert televíziós személyiség, mint könyveiben általában, most is saját és mások történetein keresztül egy adott időszak jelenségeiről mesél. Célja, hogy az olvasó elgondolkozzon azon, ő vajon hol van ezekben a történetekben, azonosuljon velük, vagy éppen elhatárolódjon tőlük. Egy új nézőpontból lásson rá az életére. Jakupcsek Gabriellával többek között a Covid-járvány időszakáról, az írás és az olvasás szépségeiről és a közszereplői lét felelősségéről beszélgettünk.

Jakupcsek Gabriella sok olyan történetet mesél el új könyvében, amelyek bárkivel megtörténhetettek az elmúlt másfél évben. Pont ezért olyan jó olvasmány, hiszen az olvasó könnyen magára ismerhet a sorok mögött.

Az új könyved, Az alul semmi? a Covid-járvány időszaknak krónikája, az elmúlt lassan két év eseményeit meséled el benne a saját szemszögedből. Sajnos a járványnak közel sincs még vége, sőt a negyedik hullám csak most kezd igazán bedurvulni. Hogyan éled meg ezt a mostani időszakot?

Lényegesen jobban élem meg, mint az előző hullámokat. A félelmeim megmaradtak, de megtanultam kezelni őket. Most, hogy benne vagyunk a negyedik hullámban, el kell kezdeni a saját hajóinkat kormányozni. Élni azzal a tudással, tapasztalással, amikre az elmúlt két évben tettünk szert.

Jakupcsek Gabriella közeli portré
A közismert televíziós személyiség, mint könyveiben általában, most is saját és mások történetein keresztül egy adott időszak jelenségeiről mesél. ( Fotó: Falus Kriszta)

Amikor elindult a Maradj otthon kampány, arra döbbentem rá: te jó Ég, nincs új a nap alatt. Az őseink évszázadokon keresztül így éltek, a járványok, a betegségek az életük részei voltak, sterilizáltak, karanténban éltek. Mi pedig egyszer csak lebénulunk, amikor kapunk egy ilyen stop táblát. Nem tudjuk, merre kell mennünk, és elkezdjük „nedves kendővel az ételhordós dobozt törölgetni”. Érdekelt, hogy mitől lettünk ilyen magabiztosak, hol vesztettük el a tudásunkat, az óvatosságunkat. Elkezdtem utána nézni feljegyzésekben annak, hogyan kezelték az élet természetes részeként száz- kétszáz évvel ezelőtt ezeket a veszélyes helyzeteket.

Miket fedeztél fel ezekben a feljegyzésekben?

Leginkább arra jöttem rá, hogy az ember nem változik. Ugyanazokat a hibákat követték el őseink, ugyanúgy áthágták a szabályokat, ugyanúgy utaztak és mindig megtalálták a kiskapukat, mint mi. Nagyon sok érdekesség derül ki a Bethesda idézetekből, amelyek a könyvemben a történetek között felbukkannak. Például az, hogy milyen kiváló találmányok születtek az akkori „home office-ban”, mi mindenre lehetett használni egy ilyen betegséget. Vagy például, hogy az orvosok is emberek voltak, a jellemüknél fogva egyesek megfutamodtak, mások hősként beleálltak egy járványba.

Amikor elhatároztad, hogy megírod ezt a könyvet, tudatosan kezdtél el készülni rá? Gyűjtötted a történeteket, jegyzeteltél és amikor összeállt a kép, papírra vetetted őket?

Folyamatosan jegyzetelek, már a következő könyvem történeteit gyűjtöm a jegyzetfüzetembe. Az első könyvemnél ez nem így történt, ezért azt nagyon megszenvedtem. Amikor megjelent, kaptam a szerkesztőmtől egy füzetet egy jótanács kíséretében, hogy mostantól folyamatosan mindent írjak bele, ami az eszembe jut. Tehát én nem a könyvre írom a történeteimet, hanem a kor fogja meghatározni, hogy a jegyzeteimből, történeteimből, milyen alkotás születik majd. A most megjelent könyvem nem ennek indult, csak néhány történet maradt belőle benne. Elkezdtem írni a történeteimet, de jött a Covid. Azt mondtam a kiadóm vezetőjének, hogy meg kell állnunk vele, mert mire a könyv megjelenik, addigra nem ez lesz az érdekes téma a világból. Mert hogy a járvány megváltoztatja az emberi viszonyainkat, értékrendünket, az egész életünk hatalmasat változik, ezen kell majd később elgondolkoznunk.

Mennyire megy neked könnyen az írás?

Nagyon. Egyrészt azért, mert ugyanúgy írok, mint ahogy beszélek. Ragaszkodom hozzá, hogy a könyv nyelvezete gyorsfolyású legyen, az én szókészletemre épüljön. Olyan legyen, mintha egy tévéműsort nézne az olvasó, a tőlem megszokott stílusban mesélem el a történeteket. Másrészt bölcsésznek tanultam az egyetemen, az írás az eszközrendszerem része.

Írónak tartod magad?

Klasszikus értelemben nem író, hanem könyvet író ember vagyok. Nem vállalkoznék regényírásra, mert jó regényírónak lenni, az egy élet munkája, az is egy hivatás. Nagy kétkedésekkel fogadom az outsiderek tevékenységét, akik regényírásra adták a fejüket.

Ha már a könyvekről beszélünk, beszéljünk az olvasás élményéről is. Sokat olvasol?

Rengeteget olvasok. A munkámhoz mérhetetlen mennyiségű felkészülésre van szükség, amit azt hiszem, egy civil ember nem is tud elképzelni. Ahhoz, hogy egy felvételi napon 25 interjút készítsek a műsoromban, minden egyes emberből alaposan föl szoktam készülni. El kell olvasni mindent róla. Ezenkívül a Librinek írok havi könyvajánlókat, azokat a regényeket mindenképpen el kell olvasnom.

Az Alul semmi? című könyvedben is sok a személyes történet. Nálad hol a határ? Meddig engeded be az olvasót a magánéletedbe?

Nagyon pontosan meghúzom a határokat, mindaddig engedem be az olvasót egy-egy történetbe, ameddig az valakire nézve nem bántó. Nem vagyok feljogosítva arra, – és én ebben nagyon szigorú vagyok -, hogy olyan dolgot meséljek el valakiről, amit ő nem akar a nagyközönség előtt feltárni. A családtagjaimról is csak akkor mondok el konkrét történetet, ha ők ehhez a beleegyezésüket adták. Vannak azért olyan helyzetek, amelyek szereplőire nem lehet ráismerni. Tudniillik nem az a célom, hogy kiderüljön, kivel történt meg az adott eset, hanem hogy a történetben más is magára ismerjen. A saját tapasztalataimat, nézőpontomat viszont beleviszem a könyveimbe.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!