Süssünk kenyeret hagyományosan és géppel
Fontos, hogy minden hozzávaló langyos legyen. Ügyelni kell arra is, hogy dagasztás, kelesztés és gyúrás közben ne kapjon huzatot a tészta. A tészta inkább keményebb legyen, mint lágyabb, legfeljebb hosszabb ideig kel meg. Sokféle ízesítővel, különböző lisztekből készülhet a kenyér.
Ha búzalisztből sütünk, legjobb hozzá a kenyérliszt. Időnként kapható a bioboltokban. (pl.: a Lehel téri piacon). A KUNSÁGI kiváló, kevésbé szeretem, de jó a CERBONA és a MAGOR. Minden lisztfélénél úgy lesz könnyű és fincsi a kenyér, ha külön adagolunk hozzá egy kevés sikért. Mindig jó, ha kerül még bele búzakovász, a rozskenyér sütésekor rozskovász is. A sikér és a kovász is bioboltokban szerezhető be. Drága, de nagyon sok kenyérhez elegendő a mennyiség.
Kerülhet bele olajbogyó, kapribogyó, szárított zöldfűszerek, pirospaprika vagy kurkuma, bors, fokhagyma, metélőhagyma, köménymag, tökmag, napraforgó mag, szezámmag stb. (de nem együtt mind).
Kézi sütés:
Egy nagy tálba kerüljön a sóval, cukorral kevert liszt, majd az élesztő és a búzakovász. Végül a folyadék, amit apránként beledagasztunk. Ha magokkal gazdagítjuk, azt akkor tesszük bele, amikor a tészta már teljesen összeállt. A dagasztás 12 perc, utána tiszta ruhával letakarjuk a tésztát és langyos helyen addig kelesztjük, amíg duplájára megnő. Formába téve vízzel megkenjük, a tetejét 2-3 helyen bevagdossuk, a sütőben 180 fokon
45-50 percig sütjük. Ha a rács alá vízzel töltött edényt teszünk, akkor a kenyér héja nem lesz túl kemény.
A megsült kenyeret farácson jó kihűteni, akkor nem esik össze, nem nedvesedik be a héja.
Gépi sütés:
A gépbe fordított sorrendben kerülnek a hozzávalók. Először a víz vagy tej és az olaj vagy az olvasztott vaj (illetve margarin), azután a liszt és a hozzákevert sikér, majd a szélére a só, a lisztkupacba vájt mélyedésbe a cukor, élesztő (csak porélesztőt szabad a gépbe tenni) és a búzakovász. Ha magot vagy más ízesítőt is adunk hozzá, azt a gép jelzésekor kell beletenni.
A megsült kenyeret farácson jó kihűteni, akkor nem esik össze, nem nedvesedik be a héja.
HAGYOMÁNYOS FEHÉR KENYÉR:
50 dkg kenyérliszt, 3 dl langyos víz, 2-3 evőkanál olaj, 1 kávéskanál porélesztő,
1 teáskanál cukor, 1-2 teáskanál só, 1 teáskanál sikér
1 csapott teáskanál száraz búzakovász
KÖMÉNYES FÉLBARNA KENYÉR:
20 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 30 dkg kenyérliszt, 3.3 dl langyos víz, 1 teáskanál porélesztő, 2-3 evőkanál olaj, 1 teáskanál cukor, 1 teáskanál só, ugyanennyi sikér,
1 csapott teáskanál búzakovász, 1 csapott teáskanál köménymag
BARNA HÁZI KENYÉR:
30 dkg teljes kiőrlésű korpás liszt, 20 dkg kenyérliszt, 3.5 dl langyos víz, 1 teáskanál porélesztő, 2-3 evőkanál olaj, 1 teáskanál cukor, 1 teáskanál só, ugyanennyi sikér,
1 csapott teáskanál búzakovász
ROZSOS KENYÉR:
30 dkg kenyérliszt, 20 dkg rozsliszt, 3,5 dl langyos víz, 1 teáskanál porélesztő, 2-3 evőkanál olaj, 1 teáskanál cukor, 1 teáskanál só, ugyanennyi sikér , 1 csapott teáskanál búzakovász vagy rozskovász, esetleg keverve, 1 csapott teáskanál köménymag
KALÁCS:
50 dkg finomliszt (BL-55-ös), 3dl langyos tej, 5 dkg olvasztott vaj vagy margarin,
2 tojás sárgája, 1 teáskanál szárított élesztő, 5-8 evőkanál cukor, csipet só
Amikor a tészta már összeállt – gépi sütéskor a készülék sípolással jelzi – tehetünk bele mazsolát, darabos diót, mogyorót, pisztáciát, aszalt gyümölcsöt, reszelt citromhéjat, szárított narancshéjat vagy csoki darabokat is.
(rövidebb kelesztési idővel készül, mint a kenyér)
PIZZA:
Pizzatésztát is lehet a géppel készíteni a dagasztó programmal, de ezt kelesztés után tepsiben sütjük.
1 tepsi pizzához való adag:
1/2 kg liszt, 1/4 l langyos víz, 1/2 teáskanál cukor, 1/2 teáskanál só, 5-6g porélesztő
Ha megkelt, kinyújtjuk, olívaolajjal megkent tepsire tesszük, a tetejét is megkenjük kevés olívaolajjal, majd tetszés szerint teszünk rá: pizzaszószt, sonkát, gombát, szalámit, ananászt stb.+sajtot.
Hideg sütőben kezdjük a sütést, először nagy, majd kisebb lángon. Ha már ráolvadt és enyhén pirul a sajt (kb.: 15-20 perc), akkor kész.
Hozzászólás zárolva.