Újházi tyúkhúsleves Mártinál
Ünnepi asztalaink egyik legnépszerűbb találmánya, amely a színészlegendáról, Újházi Edéről kapta a nevét. Benne van minden, ami a magyar szem-szájnak ingere. Egyes leírások szerint érdemesebb lenne kakassal próbálkozni, mert az ínyencek külön figyelmet fordítottak annak tarajára. Erre mondják, hogy ettől még a beteg is felkel!
Hozzávalók:
- 1 egész tyúk
- 4 db sárgarépa
- 4 db fehérrépa
- 1 nagy zellergumó levéllel
- 25 dkg zöldborsó
- 25 dkg szeletelt gomba
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 közepes krumpli
- 2 cs petrezselyemzöld
- 10 db fekete bors
- 20 dkg cérnametélt
- 2 kk só
Elkészítés:
Hideg, sós vízbe tesszük a megtisztított és feldarabolt tyúkot. Forrás közben habját leszedjük, majd hozzáadjuk az egész borsszemeket, és kis lángon kb. 1 órán át főzzük. Közben titszuk meg a zöldségeket. A vöröshagymának csak a gyökerét vágjuk le, mert a héja szép sárgásra festi majd az amúgy is gyönyörű leves színét. Most jöhetnek bele a zöldségek és az egyik csokor petrus – kivéve a zöldborsót – illetve egy szál kisebb sárgarépát. Kis lángon addig főzzük tovább, amíg a hús meg nem puhul.
Újházi Ede színész, jellemkomikus, a realista színjátszás úttörője a keresztapja a neves levesnek. A művész gyakori vendége volt a mai Gundel elődjének, a Wampeticsnek. Elbeszélte, hogy ő az érett tyúkdarabokkal, aprólékokkal, jóféle fehér húsdarabkákkal, tésztával és megfelelő zöldséggel párolt leves kedvelője. Másnap a figyelmes főszakács kedveskedett neki a későbbi tyúkhúsleves első változatával. A Mester megkóstolta, majd további utasításokat adott a készítéshez. Így alakult, finomodott olyanná, ami a századfordulótól napjainkig a rangosabb vendéglátóhelyek kínálatából még véletlenül sem hiányozhat. (Forrás: wikipedia)
A levest leszűrjük, a húsokat egy nagy levesestál aljára tesszük. Egy kislábosba kiveszünk némi levet, amiben először megfűzzük a zöldborsót, majd külön a cérnametéltet. A zölségeket felékockázzuk, az egy szál nyers sárgerépát vékony csíkokra vágjuk. A hús köré elrendezzük a zödségeket, a tésztát, és felöntjük a leszűrt levessel. Gyorsan kell dolgozni, hogy ki ne hűljön!
Ha rögtön a tányérban tálalod, akkor ugynúgy járunk el. A tál közepére teszed a kiválasztott húst, köré rakod a zöldségeket, a csíkokra vágott sárgarépát és a tésztát, majd rászeded a levest.
Van, aki tálalás előtt kicsontozza a húst, ez ízlés dolga, de ha a hagyományos módon készíted, akkor tégy az asztalra egy kis csontostányért is! Jó étvágyat!
Ha nem fogyott el – amit kétlek – fagyaszd le! Azonnal kapd elő, forrósítsd fel az első megfázsnál! Jót fog tenni, meglátod!
Hozzászólás zárolva.