Latexallergia – hihetetlen, hogy hányféle termék okozhatja!
A latex az egészségügyben és a hétköznapokban is gyakran előforduló anyag. 1840-es felfedezése után 1927-ben számoltak be először latexérzékenységről. Szinte hihetetlen, hogy hányféle termék okozhat latexérzékenységet. Íme az okok és a kezelés!
A latex gyakori alapanyaga az egészségügyben használt eszközöknek. A műtétek során is használatos kesztyűk, az injekciós fecskendők, intubáló tubusok, katéterek és kesztyűk mellett számos egyéb eszköz tartalmazza.
A latexallergia így elsősorban az egészségügyi személyzet körében fordul elő a leggyakrabban, de a műtőben fellépő anafilaxia – súlyos, az életet is veszélyeztető allergiás reakció – 16,6%-ában is a latex szerepét igazolták. Ilyenkor hamarabb gondolnak egyéb okokra – gyógyszerek iránti érzékenység, aneszteziológiai reakció –, mint a latexallergiára -magyarázza dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusa. Ez részben a későbbiek szempontjából lényeges, hogy a beteg latexszel való érintkezése ne ismétlődjön, másrészt az ellátás során újabb és újabb latex felhasználásával készült eszközök alkalmazása ronthatja a páciens állapotát.
A fogászati rendelő szintén műtőnek tekinthető, hiszen a beavatkozások során az orvosnak a gumikesztyű viselése kötelező, és az a beteg nyálkahártyájával érintkezik, ezért ugyancsak előfordulhatnak a latexallergia enyhébb vagy súlyosabb tünetei. A latexérzékenység a leggyakoribb az egészségügyi dolgozók között, de szintén foglalkozási ártalomnak számít fodrászoknál és élelmiszer-ipari dolgozóknál.
A latexallergia legjellemzőbb tünete az érintkezés helyén kialakult bőrpír, kiütés, viszketés. Fokozott érzékenység esetén azonnali reakció jelentkezik: a jelenséget szénanátha szerű tünetek, kötőhártya gyulladás, viszketés, kiütések kísérik. Ritkább esetekben bekövetkezhet szívritmus emelkedés, remegés, mellkasi fájdalom, légzési nehézség, anafilaxiás sokk.
Latex tartalmú használati tárgyak: condom, cumi (etetőcumi, játékcumi), elasztikus ruházati cikkek, esőkabát, kerekesszék alkatrészek, konyhai gumikesztyű (mosogatáshoz, takarításhoz), léggömb, labda, sportszerek, matrac, papucs, cipő, pelenka-ragasztószalagok, ruha gumírozása, telefonzsinór, úszógumi.
A latexallergia megállapítására alkalmazható a bőrteszt vagy vérvizsgálat. Bizonyos esetekben a túlérzékenység patch teszttel mutatható ki. (A hát bőrére tett allergénnel átitatott korong helyén létrejövő korai és késői reakció vizsgálata.)
A latexallergia kezelésének egyetlen módja a latex tartalmú eszközök használatának mellőzése. A tünetek kezelése kapcsán említést kell tennünk a latex–gyümölcs keresztreakciókról. Bizonyos anyagok szerkezete nagyon hasonló, így amennyiben a szervezet allergiás reakciót mutat az egyik allergénnel szemben, előfordulhat, hogy egy másik, hozzá szerkezetileg hasonló anyag elfogyasztása vagy a vele történt érintkezés után is jelentkeznek a tünetek. A talán legismertebb keresztreakció, hogy a parlagfű-allergiás beteg tünetei görögdinnye fogyasztása után is jelentkeznek, vagy rosszabbodnak.
A latexallergiások számára ez okból a banán, avokadó, eper, mangó, őszibarack és citrusfélék fogyasztása nem javasolt. A felsoroltakon kívül gyakori társult allergén a mogyoró, papaya, burgonya, paradicsom is. (Fotrrás: www.allergiakozpont.hu)
Hozzászólás zárolva.