Ne váljon rémálommá a strandolás – kerüld a bányatavakat!
Kintről csábítóan sekélynek tűnik a bányatavak partja, ám a víz veszélyeket rejteget, nem véletlen a tiltás. Ennek ellenére minden nyáron több százan fürödnek az átlátszó vizű tavakban, pedig évről évre nagyjából száz halálos áldozatot követelnek Magyarországon.
Gyönyörű kék víz, homokos part, első ránézésre ideális fürdőhelynek tűnik a bányató és környéke, de sokan nem számolnak az itt rejlő veszélyekkel.
A gyanútlan strandoló úgy látja, mintha a tó fokozatosan mélyülne, ilyenkor érheti a legnagyobb meglepetés, ugyanis már néhány lépés után eltűnhet a lába alól a talaj. A víz alatt ugyanis annyira meredek, hogy akár már egy-két lépés után 15–20 méter mélyre is süllyedhet a gyanútlan fürdőző. „A meder kiszámíthatatlan, mert általában hatalmas markolóval, vagy kotróhajóval bányásszák a kavicsot, a működő bányákban ráadásul a munkálatok miatt szinte naponta változhat, hogy hol mélyül jobban” – mondta el Varju-Majzik Péter, a Pest megyei bugyi és a Győr-Moson-Sopron megyei szárföldi bányákat üzemeltető Cemex Hungária Kft. bányászati üzletág igazgatója.
„További veszélyforrás, hogy a bányatavak fenekén gyakran maradhatnak a bányászatból származó, gyakran éles tárgyak, fémhulladékok, drótkötelek. Ezek általában nehezen észrevehetők, mivel az ilyen vizekben többnyire nem jók a látási viszonyok” – tette hozzá a szakember.
Nem elhanyagolható az sem, hogy a víz hőmérséklete sem egyenletes, amíg a felszínen általában 20–23, kicsit lejjebb már csak nagyjából 10 fokos, ami könnyen okozhat például lábgörcsöt.
A bányatavaknál vízimentő-szolgálat sincs, ha bajba jutunk, nincs olyan szakember, aki a segítségünkre sietne, vagy szakszerű ellátásban részesítene. Ne vegyük hát semmibe a figyelmeztetéseket, mert a bányatavakat életveszélyesek, nem alkalmasak a kánikulai hűsöléshez.
Hozzászólás zárolva.