Facebook hozzászólás
1 063

Egy életmód tréner jótanácsai

” Én már ilyen vagyok, nem változom.” Miért is nem?

„Nehezen lépek ki a komfortzónámból.” Biztosan te is használtad már ezt a kifejezést. De vajon mit is jelent pontosan, és ki kell-e egyáltalán lépni belőle? Dr. Darida Ágnes életvezetési tréner néhány hasznos gondolattal, megszívlelendő tanáccsal segít tisztázni ezt a helyzetet.

A komfortzóna egy lelkiállapot, egy kényelmi helyzet, amelyben otthonosan mozgunk, és ami minimális szorongással jár. Életünk azon területei képezik a részét, amelyekben jól kiismerjük magunkat. Ezek lehetnek földrajzi területek, például a város, ahol élünk, vagy az otthonunk, a munkahelyünk. Ide tartoznak a napi rutinok és azok a tevékenységek, amiket rendszeresen végzünk, amik jól mennek. Vagy emberek, akikkel gyakran találkozunk. A megszokott dolgok. A komfortzónának kétséget kizáróan sok előnye van, és ez összefügg a kontroll, a biztonság iránti vágyunkkal. Amit jól ismerünk, ami kiszámítható, tervezhető, az kényelmet és biztonságot, vagy legalábbis ezek illúzióját adja.

komfortzona
Keretezd újra az életed! Fotó: Depositphotos

A komfortzóna biztonsága csak egy illúzió
100 százalékos biztonság, kiszámíthatóság, kontroll, tervezhetőség ugyanis nem létezik, bármennyire szeretnénk is. Vannak, akik foggal-körömmel ragaszkodnak hozzá, hogy minden ugyanolyan maradjon, de ahogy nem állíthatjuk meg a gyerekeinket a növekedésben, úgy a világot sem a változásban. Az életben ezer meg ezer olyan helyzet van, amire nem lehet felkészülni. Hiába minden próbálkozás, görcsös ragaszkodás, nem lehetséges mindent szabályozni, irányítani, megelőzni.

A változás kibillent az egyensúlyunkból
Ha változás következik be, az általában együtt jár azzal, hogy kibillenünk ebből a biztonságos, ismerős, komfortos helyzetből. Ilyen lehet egy költözés, egy munkahely váltás, egy új főnök. Amikor az ismerőst és kiszámíthatót felváltja az ismeretlen, a bizonytalan, az szorongáshoz vezethet. Mindannyian másképp reagálunk erre. Van, aki könnyen veszi a változásokat, és hamar otthonosan mozog az új közegben, és van, akinek nehezebben megy. Sokszor észre sem vesszük, hogy mennyire szűk az a komfortzóna, amiben mozgunk, és a Covid hatására ez fokozottan igaz lehet akkor is, ha előtte másképp volt. Ha mindig ugyanabban a boltban vásárolunk, már az is kibillenthet az egyensúlyunkból, ha új helyre megyünk, vagy a megszokott üzletünket átrendezik. Ha csak a városon belül szoktunk autót vezetni, félelmetesnek tűnhet kimenni egy főútra vagy autópályára. Ha hónapok óta home-office-ban dolgozunk, szorongást okozhat újra bemenni az irodába.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!