Facebook hozzászólás
525

Ökopékség Piszkén

Ollé Sándor: „Annak, aki bioterméket készít, hitelesnek kell lennie, nem lehet másmilyen, mint a terméke. Az édesanyám főztje is attól a szeretettől olyan, ami benne van. Az ember megérzi a különbséget”

A bio azt jelenti, hogy nem tesszük tönkre a védekezőmechanizmusokat

Van, akinek divat, van, akinek üzlet, és van, akinek életforma mindaz, amit „bio” és „öko” előtaggal szoktunk jelölni. A Piszeki Öko Kft. tulajdonosa és dolgozói számára az utóbbit jelenti: életforma. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy Ollé Sándor nyolc éve kezdett el teljes őrlésű biogabonából kenyeret, süteményt készíteni, amikor ez még nem volt divat, s így üzlet sem igen volt benne. Mára viszont már érzékelhető a változás a fogyasztási szokásokban, így az üzletben is: a cég árbevétele négy év alatt a tízszeresére nőtt.

 

Lábatlan jó egy óra autóút északnak a fővárosból, a Duna mellett. A környezet a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető érintetlennek. Az ipar nem tett jót neki. Igaz, a hatalmas betonépítmények között felsejlik a folyó, a fölé nyúló fák szépségét sem tudja elnyomni semmi. Itt, a nagyközséget átszelő főút mellett van Magyarország első ökopéksége, ahol ma már vagy hatvanféle terméket gyártanak, a kenyértől a pékárun át különféle süteményekig. Vajon miért pontosan Lábatlan lett a biokenyerek fellegvára?

Lisztkészítés kávédarálóval

Ollé Sanyi – mindig így mutatkozik be a telefonba a Piszkei Öko Élelmiszergyártó és Kereskedelmi Kft. tulajdonosa, aki, ahogyan ő mondja, hagyományos pék volt, s csupán a nagyközség lakói számára akart kenyeret, süteményt sütni. 1996-ban kísérletezett először biotermékekkel, 2000 óta már csak ilyet gyárt: teljes őrlésű, szigorúan ellenőrzött, vegyszermentes gabonából és magvakkal – lenmaggal, szezámmaggal, napraforgómaggal -, állományjavító adalékok nélkül, tengeri sóval ízesítve, mézzel, gyümölcscukorral, gyümölcsaszalványokkal édesítve. A lábatlaniaknak azonban még most is minden délután sütnek hagyományos fehér kenyeret.

Az elsőt biokenyeret magának sütötte a pékmester-cukrász, a hozzá való gabonát kávéőrlőn darálta meg. A kísérlet előzménye az volt, hogy 1995-ben egy alapítvány – amely az egészséges életmód terjesztését tűzte ki célul – arra a megállapításra jutott, hogy a piszkei pékségben készült termékek biorezonanciája kiemelkedik a másutt készültek közül. Ollé Sándornak ez felkeltette az érdeklődését.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!