Bánhegyi Adrienn épp egy ugróköteles edzés után veszi fel a telefont. Amikor felajánlom, hogy hívom később, fújja ki magát, azt mondja, inkább most beszélgessünk, mert lesz még egy edzése. Este hét óra van.
„Fontos a szinten tartás, este már csak én edzek. Alig volt olyan nap az életemben, amikor ne lett volna ugrókötél a kezemben. Így érzem jól magam.”
Bánhegyi Adrienn édesapja, egykor labdarúgó, majd edző, talált rá az ugrókötelezésre, kiváló erősítő gyakorlatnak tartotta. Később kötélugró klubot alapított, melynek tagjaként lányai – Adrienn és húga Kata, 1997-ben csapatban világbajnokságot nyertek. Ettől kezdve nem volt megállás. Adrienn többszörös világ- és Európa-bajnoki címet szerzett, majd edzőként és show műsorok szereplőjeként bejárta az egész világot.
"Az ugrókötelezés, mint versenysport egyrészt objektíven mérhető feladatokból, illetve a tornához vagy a jégtánchoz hasonló, pontozott számokból áll. - magyarázza Bánhegyi Adrienn Az előbbi csoportba tartozik a gyorsasági verseny, ahol fél, illetve három percig kell a lehető leggyorsabban forgatni a kötelet. A világ élmezőnyében egy másodperc alatt legalább hat-hétszer lépik át a kötelet! A másik számban szabadon választott gyakorlatot mutatnak be a versenyzők, zenére: pontokat az elemek nehézsége, a gyakorlat kreativitása, kivitelezése alapján osztanak."
Az aktív sportpályafutás után a világ legsikeresebb show műsorainak sztárja lettél. Hogy kerültél oda?
A testvérem szalagavató báljára kértek tőlem egy pát perces bemutatót. Örömmel vállaltam. A bemutatóról készült videót egy ismerősünk kirakta a Youtube-ra. 9 milliós nézettsége lett. Abban az időben azért viszonylag egyedül voltam az ilyen fajta ugróköteles műsorral. Később volt olyan videóm is, amit a közösségi oldalamon 25 millióan láttak. Ha valaki beütötte a keresőbe, hogy ugrókötél, nagy eséllyel az én nevemet és produkciómat dobta ki a rendszer. Így jöttek az első felkérések.
Mekkora váltás volt a szórakoztatóipar a versenysporthoz képest az ugrókötelezés szempontjából?
A versenyekre való felkészülés napi 5-6 óra edzést követelt. Megtanulni az összes koreográfiát, felkészülni a gyorsasági számokra, mindez nagyon intenzív kardiotevékenység volt. A színpadon jóval hosszabb műsort kellett adni, mint amihez hozzá voltam szokva egy versenygyakorlat alkalmával. Míg a versenysportban egy gyakorlat maximum másfél perc, a színpadi produkciókban akár öt perces is lehet egy koreográfia. 2010-ben kerültem a Cirque du Soleil társulatához, gyakran több előadásunk is volt egy nap. Ez komoly fizikai erőnlétet, és összpontosítást igényelt. Ahhoz tudnám hasonlítani, mintha valakinek 1500 métert kellene sprintben futnia. Hat éven át dolgoztam a társulattal, ez évente 3-4 hónap elfoglaltságot jelentett.
Merre jártál a világban az ugrókötelezésnek köszönhetően?
Amerikában sokszor felléptem NBA kosármeccseken Orlandóban, New Yorkban, San Franciscóban. Brazíliában szerepeltünk Katával a Riói Karneválon, Abu Dhabiban felléptem a Forma-1 futam kísérőprogramjában, és Barcelona focicsapatának családi napján is, hogy csak a legnagyobb élményeimet említsem. Emlékezetes találkozásokat is köszönhetek ezeknek a munkáknak: a német focicsatorna 50 éves jubileumi adásában egy műsorban szerepeltem olyan legendával, mint Franz Beckenbauer.
Nem fáradtál bele ebbe az életformába?
Minden ilyen fellépés motiváció, hogy új koreográfiákat készítsek. De ez a műfaj fizikailag nagyon nehéz. Egy turnén minden nap másik városba repülni, ott három percben a maximumot nyújtani, aztán menni tovább, kimerítő. Egy-egy felkérést még ma is elvállalok, de több hónapos turnéra már nem megyek. Ebben persze szerepet játszik az elmúlt másfél év, a Covid is.
Hol élsz most?
Jelenleg Kőszegen élek. Tavaly, amikor elkezdődött a Covid-őrület, hazaköltöztem. De két másik helyszín is van, amit az otthonomnak tekintek: az egyik Prága, a másik Franciaország. Prágában hét évig dolgoztam, ott indítottam el a saját ugróköteles vállalkozásomat. Bár az edzéseket jórészt online tartom, azért ha lehet, személyesen is felkeresem az ottani bázist. Franciaországhoz pedig a barátom köt. Gyakran utazom hozzá és olyankor elvállalok egy-egy fellépést, workshopot is.
Kőszegen pihensz?
Á, dehogy! Edzőként utánpótlás-neveléssel foglalkozom a helyi egyesületben. Gyerekeket edzek több korcsoportban, óvodás korútól 20 évesig és emellett edzőket is képzek.
Mit gondolsz, kell ahhoz valami különleges fizikum, hogy valaki jó ugrókötelező legyen?
Ritmusérzék, ruganyosság, gyorsaság kell a kötelezéshez A genetika fontos, mint bármilyen más sportban is, de én elsősorban a szorgalomban hiszek. Szorgalommal nagyon sokat be lehet hozni, illetve előre lehet haladni. Én nem gondolom, hogy én voltam abban az időszakban, amikor versenyeztünk a legtehetségesebb ugróköteles, viszont az biztos, hogy az edzés mennyisége szempontjából a testvéremmel mi vezettük a listát.
Ez a mozgásforma mennyire veszi igénybe az ízületeket?
Sokan gondolják, hogy az intenzív ugrálás megterhelő az ízületek számára. De ha valaki egy jó technikát elsajátít, akkor meg tudja előzni a sérüléseket. Bármilyen sportot is űz valaki, ha profi szinten csinálja, az extrém igénybevétel. Az évek folyamán nálunk az volt mindig a jelszó, hogyha valami fáj, akkor többet kell edzeni, csak másként. Az edzéseimen egyébként részt vesz egy 60 éves hölgy is. Nyilván nem olyan intenzitással, mint a fele annyi idősek, de örömét leli benne.
Jól látom, hogy te élsportolóból az ugrókötelezés nagykövete lettél?
Testnevelés szakos tanárként, folyamatosan keresem a lehetőségeket, hogy megoszthassuk tudásunkat a következő generációval, tanárokkal, edzőkkel, sportolókkal, illetve mindazokkal, akik szívesen tanulnak valami újat! Az elmúlt évek során nagyon sok ugróköteles foglalkozást tartottunk. A pozitív visszajelzések ösztönöztek arra, hogy megszülessen a Jumpplus World. A név is arra utal, amit a programjaink képviselnek: egy egyszerű eszköz maximális kihasználása. Az ugrókötelezéshez nem kell edzőterem, sem speciális felszerelés. Szabad téren, de hideg időben, a szobában is lehet sportolni ezzel eszközzel. Az ugrókötelezésnek különleges hatása van nem csak a fizikai, hanem pszichikai jólétünkre is. Mindenkit arra bíztatok, hogy indítson el egy jó zenét, fogjon a kezébe egy kötelet és vágjon bele!
Ezt is olvasd el:
A legcukibb digitális jóga nomád