Ha tisztában van a leggyakrabban elkövetett hibákkal, illetve azzal, hogyan kerülheti el őket, talán könnyebb lesz a szülőszerepbe beleszokni.
1. Pánik minden "apróság" miatt
Sok újdonsült szülő hajlamos túlreagálni minden egyes tejvisszabukást, hányást vagy egyéb dolgot, s sajnos a gyermekre átragad az ő szorongásuk. Sok szülő szinte elvesztegeti mindazt az örömet, melyet gyermeke életének első éve tartogat, azzal, hogy örökösen aggódik: Túl sokat kakil vagy túl keveset? Túl sokat büfizik vagy normális mennyiséget? Túl sokat eszik vagy keveset? Túl sokat sír vagy csak eleget?
Szakértők szerint az efféle túlzott aggódás megakadályozza a spontaneitást és a gyermeknevelés élvezetétől foszt meg. A csecsemők különben is sokkal rugalmasabbak, mint amennyire azt általában a szülők hiszik vagy hagyják nekik.
2. Nem hagyják a gyereket sírniNagyon sok szülő úgy gondolja, hogy legfőbb feladatainak egyike, hogy elérje, a gyermeke sose sírjon. Ennek oka, hogy a sírást azzal társítjuk, hogy valamit rosszul csináltunk, elrontottunk, és mindenképpen helyre akarjuk azt hozni. Ilyenkor megfeledkezünk arról, hogy a csecsemők a sírással kommunikálnak. A sírás egyszerűen része a csecsemőkornak. Attól még, hogy tiszta a pelenkájuk vagy éppen teli a pocakjuk, még képesek úgy sírni, mintha a karjukat tépnék.
Azonban ha a sírás tovább tart, mint egy óra, lázzal és/vagy hányással jár, azonnal hívjon orvost!
Hiba vagy csak hibás feltevés? Szakértők szerint a szoptatott csecsemők is képesek átaludni az éjszakát. Egyszerűen csak hibás feltevés, hogy az anyatej nem elég kalóriadús, ezért sok szülő ébreszti fel (éjszaka is) gyermekét csak azért, hogy megetesse. Elfelejtik, hogy a csecsemő, ha éhes, magától is enni kér. Sokkal gyümölcsözőbb az egész család számára, ha hagyjuk a gyereket aludni.
4. Bukás és hányás összetévesztéseA bukás és hányás közötti legnagyobb különbség azok gyakoriságában, nem pedig erősségében van. A tejvisszabukás is képes az egész szobát beteríteni. A hányás viszont gyakoriságában mutatkozik meg. Ha erről van szó, 30-45 percenként jelentkezik, etetéstől függetlenül.
5. Láz nem megfelelő módon kezeléseA gyermek életének első három hónapjában minden 38 fok feletti láz életveszélyes lehet. Ez alól csak az kivétel, ami 24 órával a védőoltás beadása után jelentkezik. A szülők nagy többsége elintézi azzal, hogy a gyereknek talán melege van, vagy egy kis lázcsillapítóval. Elfelejtik - talán sajnálatból -, hogy a csecsemőt hűteni kell. Egy újszülött immunrendszere még nem elég fejlett ahhoz, hogy egy fertőzést magától legyűrjön. Bővebben a gyermekkori lázcsillapításról
További 5 itt olvasható: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=44&menu=betegseg&news_id=2145&cim=A-leggyakoribb-10-hiba,-amit-a-kezdo-szulok-elkovetnek