Az első szerelmi kapcsolatok egyfajta bevezető szertartásnak, jelképes állomásnak tekinthetők a felnőtté válás folyamatában. Ez az erőteljes, ugyanakkor ellentmondásos érzelmek időszaka: a vágyé és a félelemé, melyben szerepet játszik a fantázia, a bizonytalanság és az aggodalom is.
Általában az első szexuális érintkezésre átlagosan két évvel korábban kerül sor, mint az előző generációnál. Az első tapasztalat mindkét nemnél 16-17 éves korban szokott megtörténni. (Tizenhét éves korukra a fiúk fele és a lányok 40 százaléka). Azonban a legfrissebb kutatások szerint, a fiatalok egyre korábban kezdik a szexet, így nem ritka, hogy már 13-14 évesen, sőt ennél is korábban átesnek az első aktuson. Lényegesen többet tudnak a szexről, mint a szüleik gondolnák, hisz a filmekből, műsorokból, a valóságshowkból, az internetről ömlesztve kapják a szexuális töltetű információkat, a szórakoztatóipar folyamatosan azt pumpálja, hogy erről szól az élet, s a divatot és viselkedési mintákat is jelentősen befolyásolja a szexuális kultúra.
Manapság úgy tűnik, hogy a fiatalok egyre türelmetlenebbül kívánják megvalósítani erotikus vágyaikat, mint a 20 évvel előttük lévők, akik éveken át csupán gondolatban közeledtek a másik nemhez. Bizonyára ezt a fajta szabadabbnak tűnő magatartást befolyásolja a jelen társadalom, mely engedékeny, önimádó és individualista. Ehhez alakulnak a fiatalok igényei, s hajlamosak a túlzott fogyasztásra: szép autót, dögös ruhákat, piercingeket, zenét, bulikat, szexet... Mindent és minél előbb és egyre gyorsabban, az anyagi javakat és az érzelmi, szexuális kapcsolatokat is. Ugyanakkor ezek mögött óriási buktatók is vannak, melyek egy életre tönkretehetnek egy fiatalt.
A mai szülők nem győznek megdöbbenni a tényeken, hogy a mai fiatalok milyen korán kezdik szexuális életüket. A videoklipek, a televízióműsorok és az internet mind olyan források, amelyek ösztönzik a fiatalokat a szexuális életre. Mindenhol elképesztő dögös ruhákban feszítenek a nők, tökéletes alakkal, a férfi pedig szexuális tárgyként kezelve a nőt minden tiszteletet és körítést mellőzve a testét értékeli.
A megoldás talán az lenne, ha a tizenévesek tudatosan követnék és fejlesztenék szexuális érésüket, ennek hiányában ugyanis nem tudnak majd hatékonyan védekezni a nem kívánt terhességek, a nemi betegségek, a nemi erőszak és más releváns problémák ellen. A "túl korai" szexuális felvilágosítás állítólagos veszélyei jelentéktelenek a megkésett felvilágosítás káros következményeihez képest.