Kánikulában az Orpheus Állatvédő Egyesület segélytelefonján gyakran jelentkeznek aggódó állatbarátok, akik a tűző napon kikötött, víz nélkül tartott állatoknak kérnek segítséget. Seres Zoltán, egyesületi elnök szerint gyakran még élelmet sem hagynak nekik. Nyáron a kedvencek mellett a gazdasági célú háziállatokra is fokozottabban oda kell figyelni, és ne csak a sajátjainkat óvjuk, figyeljünk oda a szomszéd portán tartott állatokra is!
A kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon, a déli forróságban. Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb, világos színűek. A kutya nem tud izzadni, ilyenkor liheg, de a hővesztéshez ez nem mindig elegendő, ilyenkor az állat keresi a hűvös helyet, padlót, amire ráfeküdve hűtheti magát.

Az Orpheus Állatvédő Egyesület 4 legfontosabb tanácsa:
- a nagy nyári hőségben se feledkezzünk el a játékról és a nagyobb sétákról, amiket kora délelőttre és késő délutánra időzítsük,
- állatunk számára mindig legyen hűvös hely, ahova a napsugárzás elől szabadon el tud bújni,
- kedvencünknek az élelem mellé naponta többször friss ivóvizet kell adni,
- házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban (még nyitott ablaknál se), hiszen a tűző napon a belső hőmérséklet az egekbe szökhet.
A nagy nyári meleget könnyebben átvészelik házi kedvenceink, ha hűvös helyen készítünk kuckót nekik. Napjában többször töltsük fel friss vízzel a tálukat. Ha módunkban áll nedvesítsük be az állat bundáját, úsztassuk, és legfőképp ne kívánjunk tőle "csúcsteljesítményt". A lakásban a sötétítés, a ventilálás segítheti a kánikula átvészelését.
Ha megtörtént a baj, és látjuk, hogy egy állat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, lehet, hogy hőguta fenyegeti az ebet. A gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet! A háziállatokért a gazdák a felelősek!
(Forrás: Orpheus Állatvédő Egyesület)
www.zug.hu – Állatbarát Web Kuckó