A csontritkulás egy olyan betegség, mely során a csontszövet mennyisége csökken, annyira, hogy sokszor már nem bírja megtartani a test súlyát, ekkor következnek be a csonttörések. Leggyakrabban csigolya-, valamint végtagtörések.
Tünetek csak a betegség utolsó szakaszában jelentkeznek, ilyenkor azonban már nem nagyon lehet mit tenni ellenük. Ilyen jelek a hajlott testtartás, a testmagasság csökkenése, valamint a törések. Ezek esetén rögtön forduljunk orvoshoz, de a legjobb az lenne, ha megelőznénk a "lappangó kórt".
Menopauza. Negyvenéves kor után a csontok mindkét nem esetén gyengülni kezdenek, azonban a nőknél egy másik hatás is közrejátszik, ez pedig a menopauza. A változókorban ugyanis csökken az ösztrogénszint, pedig ennek a hormonnak óriási szerepe van a kálcium csontba történő beépülésében. Az ösztrogénhiány azoknál a lányoknál is okozhat ilyen gondokat, akik későn, tizenhat éves koruk után kezdenek el menstruálni.
Gyakori diéta, fogyókúra. A nők többsége űzi ezt, így nem is csoda, hogy hatvanéves korra a hölgyek több, mint fele szenved a csontritkulástól. A koplalások azért veszélyesek, mert az egyoldalú táplálkozás nem tartalmazza azokat az anyagokat, amelyek a csontok erősödéséhez is kellenek. Így aki az elmúlt években gyakran fogyókúrázott, figyeljen jobban oda.
Dohányzás, kávézás, üdítőitalok gyakori fogyasztása. Ezek ugyanis elősegítik a kálcium kiürülését a testünkből. De ugyanilyen hatásúak a gyorsételek is.
A vékony testalkatú emberek jobban veszélyeztettek, valamint - mint sok más betegségnél - itt is fontos szerepet játszik az öröklődés. És természetesen a mozgás, felmérések kimutatták, hogy ülő munkát, például irodai munkát végző emberek sokkal hajlamosabbak a az osteoporosisra.
Sz.F.