A méhen kívüli terhességek 98 százaléka a petevezetékben jön létre, a maradék 2 százalék a petefészekben vagy a hasüregben. Viszonylag gyakran fordul elő és az utóbbi években növekvő tendenciát mutat. Sajnos felismerése nem könnyű, mert a jelek nem egyértelműek, ezért a beteget már a legkisebb gyanú esetén is sürgősen kórházba kell vinni.
A leggyakoribb vészjósló jelek:
- A fájdalom gyakorlatilag állandó, az egyik oldalt érinti,- intenzív vagy mérsékelt
- Néha kísérheti hányinger
- Bélműködési rendellenességek
- A húgyhólyag zavarai vagy szédülés
- A vérezgetés ritkán bőséges, többnyire kis mennyiségű, sötétes és ismétlődő. Ez nem a petevezetékből származik, hanem a méh nyálkahártyájából. Normális menstruációs vérzéssel is összetéveszthető, de cikluson kívül is jelentkezhet.
Méhen kívüli terhesség esetén nagyon fontos a korai felismerés, mert így jó eséllyel megelőzhető a váratlanul jelentkező és életveszélyes állapotot okozó hasüregi vérzés. Korai beavatkozás esetén az orvos ritkábban kényszerül szerveltávolító műtétek (petefészek, petevezeték eltávolítás, stb.) elvégzésére.
A méhen kívüli terhesség megállapításának és műtéti kezelésének módszere az utóbbi időben jelentősen megváltozott. Mióta ultrahang létezik, egészen korai szakban felismerhető, nem csak akkor, amikor már a bizonyos nagyságot elért terhesség a petevezetékben, vagy a hasüregben megreped és olyan erős belső vérzést okoz, hogy ez sokszor a beteg életét veszélyezteti. Másrészt jelentősen változott a terápia, mivel többnyire nem szükséges hasi műtétet végezni a terhesség eltávolításához.
Régen a kivérzett betegeknél vérátömlesztést kellett alkalmazni, ma erre már ritkán kerül sor. Így a mai technikai felszereltség és szülészeti gyakorlat mellett a méhen kívüli terhesség már nem nevezhető a szülészet egyik legveszélyesebb kórképének. Azonban ahhoz, hogy az esetleges méhen kívüli terhességet az orvos időben megállapíthassa és kezelhesse -a betegnek időben kell orvoshoz fordulnia.
DAnita