A legegyszerűbb és leggyakoribb dolog, amit akkor teszünk, ha valami már nem hasznos, hogy eldobjuk, és már el is felejtjük, hogy valaha létezett. Viszont a szemetünk a kukánkban egy olyan folyamaton megy keresztül, amiről sokat nem is tudunk (elosztás, újrahasznosítás stb). Ezért nem szabad a különböző háztartási terméket és tárgyakat csak úgy a kukába hajítani. Sok háztartási termék felhasználható valami másra, ráadásul jó néhány termék káros hatással van a környezetünkre, ha a szemétbe kerül. Íme a lista, hogy mire figyelj oda!
Festékek
Sok festék van a piacon, amely olyan anyagokat tartalmaz, mint a környezetre káros ólom. A legjobb megoldás ha a kiürült festékes flakonokat és tégelyeket egy mérgező hulladékokat gyűjtő telephelyre viszed el. Ha a lakásodban bármilyen festést tervezel, akkor használj olyan termékeket, melyek természetes pigmenteket tartalmaznak, így nem okoz a környezetünkre nézve károkat.
Öngyújtók
Ha dohányzol, akkor biztos, hogy néhány hetente te is találkozol a kiürült öngyújtókkal. Ezek a szerkezetek olyan gázokat tartalmaznak, amelyek akár tüzet is okozhatnak. Ez különösen veszélyes, így okosan kell tárolni őket, olyan helyen, ahol nem érheti magas hőmérséklet. Az öngyújtó belsejében lévő gáz is káros a környezetre, ezért nem lehet csak úgy kidobni. Érdemes újratölthető változatot választani, vagy a környezetkímélőbb gyufát használni. A legjobb megoldás azonban a cigarettáról való leszokás, hiszen azzal az egészségünket is megóvhatjuk.
Kozmetikai termékek
Míg a legtöbb kozmetikai csomagolás üvegből vagy műanyagból készül, gyakran előfordulhat hogy a csomagolás belseje nem újrahasznosítható vagy környezetbarát. Sok kozmetikum tartalmaz olyan anyagokat, melyek nem csak az egészségünkre, de a környezetünkre is káros hatással lehetnek. Ezért mindig olyan termékeket válassz, ami ellenőrzött gyártótól származik, és olyan helyről érkezik, amit környezetvédelmi tanúsítványokkal láttak el. A legtöbb kozmetikai márka már figyel a termékek csomagolására, de a legjobb megoldás, ha természetes, natúr és bio kozmetikai termékeket választasz.
Növények, zöldségek, gyümölcsök
Bár a zöldségek és gyümölcsök nem okoznak problémát, ha a kukába dobjuk őket, de érdemes komposztként használni őket a kertedben, vagy elvinni egy olyan helyre, ahol szintén komposztot készítenek belőle. Már egy kis balkonon, vagy erkélyen is lehet komposztálni, és érdemes is, hiszen az elhervadt virágokat, gyümölcs és zöldséghéjakat is beleteheted. A komposztálás lényegesen lecsökkenti a háztartási hulladékodat!
Elemek
Egyes akkumulátorok higanyt és mangánt tartalmazhatnak, amelyek a földbe jutva károsíthatják az egészségünket és a környezetet is. Ha használsz elemes termékeket, akkor a kiürült elemeket csak az arra kijelölt elemgyűjtőbe dobd ki. Ezeket minden nagyáruház bejáratánál megtalálod, a kozmetikai boltok kasszáinál, de elektronikai áruházakban is fellelhetőek. Ha csökkenteni szeretnéd ezt a szemetet a háztartásodban, akkor használj újratölthető elemeket, így megnövelheted az adott háztartási termék élettartamát is.
Olaj
Mind az étolaj, mind a motorolaj rendkívül szennyező hatással van a környezetünkre, ezért sosem szabad a lefolyóba, vagy a WC-be önteni őket, hiszen károsíthatják a lefolyókat. A motorolajok kőolaj alapú termékek, így könnyen más élő állatokat is megbetegíthetnek a felszínre juthatva. A legjobb, ha leadod az összegyűjtött olajat. Erre a benzinkutakon van lehetőséged, ezekből biodízelt állítanak elő, így a környezetnek is jót teszel vele.
Levelek, csekkek, bankszámla kivonatok
A leveleket, közüzemi számlákat és hitelkártya-kivonatokat soha nem szabad csak úgy beledobni a kukába, mivel olyan személyesen adatokat tartalmazhatnak, amik rossz kezekbe kerülve problémát jelenthetnek. Sok tolvaj turkál a szemetek között, hogy megszerezzék a bankfiókod adatait, és telefonon pénzt kicsalva károsítják meg az óvatlan embereket. Ha már megválsz egy levéltől, akkor mindenképpen tépd apró darabokra a papírt, vagy dobd be egy papírmegsemmisítőbe. A csekkeket, és bankszámlakivonatokat egyébként érdemes megőrizni, hiszen később bármikor szükséged lehet rájuk, így tárold őket egy dobozban, vagy egy borítékban, majd ha már elévültek (általában 5 év) válj meg tőlük egy aprítógép segítségével.
Ezt is olvasd el: