Einstein, Caesar, Napoleon, Picasso, Pelé, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Ludwig van Beethoven, Benjamin Franklin, Isaac Newton. Hogy mi a közös e híres emberekben?
Mindnyájan balkezesek voltak, s önkéntelenül is hozzájárulnak ahhoz a megingathatatlanak tűnő mítoszhoz, miszerint a balkezesek bizonyos területeken túlszárnyalják jobbkezes társaikat.
Ám nem mindig tekintettek ilyen pozitívan a más kezűekre. Többezer éven keresztül a balkezességet a gonosszal hozták kapcsolatba (pl. balkezesként ábrázolták a képeken), a Bibliában például 10 utalás található pozitív felhanggal a jobb kézre, míg 25 negatív a bal kézre.
Így van ez az iszlám vallásban is: minden,ami a bal kézzel kapcsolatos tisztátlan, de Indiában is illetlenség bal kézzel enni.
Kenyában a meruk úgy hitték, hogy a szent emberek bal keze olyan gonosz hatalommal bír, hogy azt inkább elrejti a közösség elől, nehogy bajba sodorja őket.
Pontos adataink nincsenek, de a kutatók többsége úgy véli, hogy a világ népességének 10-12%-a lehet balkezes, és a férfiak körében másfél-kétszer gyakoribb a balkezesség előfordulása.
A balkezesekkel kapcsolatos mítoszok közül az egyik legismertebb a már említett kreativitás-mítosz. Ezek szerint a balkezesek magasabb IQ-val, kreativitással rendelkeznek, és kiemelkedően teljesítenek néhány speciális területen. Ennek okát azzal magyarázzák, hogy a balkezes emberek jobb agyfélteke dominanciájúak, így a jobb agyfélteke által kontrollált tevékenységekben ügyesebbnek bizonyulnak: például a matematikában, az építészetben; ám ezek nem megingathatatlan alaptételek és fenntartások nem ártanak.
Mindenesetre ezt látszik igazolni egy tavalyi ausztráliai kutatók által elvégzett vizsgálat, melyről a BBC számolt be. A kutatók eredményei szerint a balkezesek gyorsabban gondolkodnak bizonyos helyzetekben: például számítógépes játékokban vagy sportjátékokban. Ám a vizsgálat szerint a balkezesek mindkét agyféltekéjüket gyorsan tudja használni.
Időről időre felreppenek olyan hírek is, hogy a balkezesek rövidebb élethosszra számíthatnak jobbkezes társaikhoz képest. Ezt állítja Stanley Coren a University of British Columbia professzora is, kutatásaira hivatkozva, ám ezt sok helyről támadták más tudományos kutatók.
Az azonban valóban igaz, hogy a balkezesek bizonyos betegségekre vagy sérülésekre fogékonyabbak. Vizsgálatok igazolták, hogy a balkezesek a jobbkezeseknél hajlamosabbak az allergiára, a Crohn-betegségre illetve az alkoholizmusra, dyslexiára és a különféle mentális betegségekre (pl. depresszióra).
Egy két évvel ezelőtti holland vizsgálat szerint pedig a balkezes hölgyek körében gyakoribb az emlőrák, mint jobbkezes társaik körében.
Egy dologban azonban egységes az álláspont: a gyerekkorban felfedezett balkezességet nem szabad büntetni, és erőszakkal sem szabad átszoktatni a "szép kezére".