Életforma.hu

ÉLET-MÓD

A bénító, gátló szorongásról

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

Az előző cikk fontos megállapítása az volt, hogy az úgynevezett külső kontroll attitűd olyan szorongást vált ki a személyben, amelynek hatására mintegy lebénul: egyszerűen képtelen megtenni az egyébként jól tudott dolgokat is.

            Az események hátterében a kompetencia-motívum korlátozása áll. Ennek lényege, hogy a kisgyerek hatékonynak akarja érezni magát a különböző kritikus helyzetekben. Végső soron az életben maradása szempontjából fontos, hogy kapjon enni, ha éhes, és jelzi ezt; ne kelljen félnie a sötétben; ne csípje a pelenka... A korábban kárhoztatott "rideg tartás" miatt azonban gyakran nem teljesülnek ezek a kívánságai, vágyai.

Ennek következtében a hivatkozott külső kontroll attitűd alakul ki a gyermekben. Így a következő kritikus helyzetben nemcsak attól tart, hogy megint nem kapja meg azt, amit kér, de ugyanazok a vegetatív tünetek jelentkeznek, mint a korábbi kudarc során: sírni kezd (már előre), felgyorsul a szívműködése és a légzése, szédül, verejtékezik, a stressz hatására romlik a gyomor-bél traktus vérellátása, leáll úgyszólván a még egyébként is gyengén működő immunrendszere...

A (sajnálatos) ismétlődések mintegy arra tanítják a gyereket, hogy kritikus-, később feladat-helyzetben kellemetlen, diszkomfort érzések lesznek rajta úrrá. Ez a bűvös kör rontja a teljesítményét, hiszen, ha csak a bilire kellene ráülni, illetve énekelni, verset mondani hívják a ritkán látott nagyszülők, vagy az óvodás-pajtások szülei jelenlétében - a gyerek képtelen a már jól begyakorolt vetkőzésre vagy az ismert szöveg szavalására, éneklésére, mert lekötik a korábban felsorolt vegetatív tünetek, melyekre nem lehet nem figyelni...

A spirál egyre  tágul: mind több és több ilyen kritikus-, illetve feladat-helyzet alakul ki körülötte, s ezekben is csak azt érzi, hogy gombóc van a torkában, sírós a hangja, melege van, pisilni kell, fáj a hasa...

A szakemberek debilizáló szorongásnak nevezték el ezt az állapotot.

A köztudatban a debil a csökkent szellemi képességűt jelenti, pedig a szó pontos fordítása: gátolt, bénult.

A debilizáló szorongás pontosan így is "működik": megbénítja mintegy a gyermeket, később a felnőttet is - így gátolja abban, hogy megtegye azt, amit egyébként jól tud.

Klasszikus példa erre a vizsga-szituáció, vagy a felelés, számonkérés más formája.

Otthon és még a "tett-helyre" menet is kitűnően tudja az illető a tőle elvárható választ, viselkedést - de a szituációban lebénul. Gondoljanak felnőtt olvasóim a jogosítvány megszerzésére, a nyelvvizsga letételére, a válóper megbeszélésére különélő házastársukkal... hosszan sorolhatnám a példákat, bizonyítva, hogy a debilizáló szorongás nemcsak a gyerekkor réme. S hadd utaljak arra is, hogy milyen pontosan tudjuk, mit és hogyan  kellett volna tenni, mondani - amikor már visszafelé kullogunk kudarcunk helyszínéről.

Tudják, hogy most a felelősségre utalás és a feszültség feloldása következik.

Igen: ne ugorjunk minden moccanásra, de vigyázzunk rá, hogy inkább belső kontrollos legyen a gyerekünk, a kritikus helyzetek többségében sikeresnek, kompetensnek érezhesse magát. A gyakoroltassuk az ilyen helyzetek jó és egyre magabiztosabb, "gépiesen helyes" megoldását, mert így a még itt-ott fellépő szorongás mellett is, "automatikusan" jól tud majd teljesíteni. Ennek következtében egyre több sikerélménye lesz, s előbb-utóbb ezek emléke fog felidéződni a következő feladat-helyzetben.

Optimizmusom alapja, hogy a külső kontroll attitűd s az ezzel korreláló debilizáló szorongás tanult viselkedés-forma, tehát módosítható, 180 fokkal is átfordítható.

Eddig olyan személyiség-típusokat mutattam be az ön- és partnerismeret segítésére, amelyek bipolárisak: az illetőt könnyű "besorolni", hogy inkább ide vagy oda tartozik, mert összesen két választási lehetőség van.

A jövőben a 3, majd a 4..., végül az 16 osztályozási lehetőséget tartalmazó tipológiák kerülnek sorra. Kézenfekvő, hogy minél több választásra van mód, annál "pontosabb" lehet az eredmény: mind árnyaltabb lesz a kép,  mert mind kevesebb embert lehet begyömöszölni ugyanabba a dobozba - de természetesen mind nehezebb lesz azt is eldönteni, hogy emberünk hová sorolandó.

Kedvcsinálóként leírom, hogy - a klasszikus tipológiák mellett (pl. az indiai ayurvéda, a görög eredetű temperamentum, a világ minden táján /Kínában, Indiában, Dél-Amerikában is/ egyaránt 12 osztályt tartalmazó asztrológia) - bemutatom a legkorszerűbb személyiség-felfogásokat is. Így megismerheti az Olvasó a régi-új enneagram 9 osztályát, valamint a 20. század második felében élt s alkotott T. Leary tipológiáját és diagnosztikáját is, ahol 16 interperszonális alaptémából épül fel a 8 osztály, ám legalább 3, legfeljebb 5 én-állapottal tehető még differenciáltabbá az értelmezés...

Tehát folytatjuk. Addig is

  konzultációs lehetőség: (06-1) 24-00-117, [email protected], [email protected].       


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.