"Amit szemeddel sejtesz,
szíveddel várd ki azt,
amit szívedbe rejtesz
szemednek tárd ki azt."
(József Attila)
Eddig elsősorban a női létből és létezésből fakadó készségekkel, késztetésekkel foglalkoztunk, a férfi-nő kapcsolat érzelmi hullámzásairól szóltunk. Időszerű megérteni a női testet, annak neurohormonális működést, amely kihat az érzelmi - hangulati életre, sőt a libidószintet is befolyásolja. Ezzel a kérdéssel, nem a biológiai szint ismerete miatt, sokkal inkább az önismeret okán szükséges foglalkoznunk.
Szívesebben gondolunk arra, hogy más, mások akadályozzák "szabadságunkat".
A női hormonciklus váltásokat sokszor csak a menstruációra, vagy a teherbeesés néhány napjára redukáljuk, holott... A hormonszint változások és az élménymódok összefüggésének felfedezése a nő önismeretének lényeges, eléggé meghatározó eleme lehet, melyről sokszor és sokan megfeledkeznek. Ez az összefüggéssor még a hormonális fogamzásgátlás esetében is érvényes lehet.
(A Nő Ezer Arca I. nyílt napján elsősorban az orvosi szempontok alapján foglalkoztunk evvel a témával - az előadó: Dr. Szendei György szülész-nőgyógyász, endokrinológus volt.)
Az ösztrogének szerepeAz ösztrogének szerepéről egyre többet és többet tud, és több ismeretet ad át a tudomány. Ma már közismert, hogy az ösztogéneknek védő - egészségőr szerepe van az egész test működésében. Nemcsak egészségőr, de nyugodtan állíthatjuk "hangulatőr" is. A havi ciklusváltozások során az ösztrogénszint emelkedése megemeli a nyugalom, a puhaság, a mosolygósságra való készségeket is. Mindezeket a hatásokat és összefüggéseket sokan elsősorban a menopausa időszakára vonatkoztatva ismerik, amikor "kifáradnak."
Csökken, majd leáll a női hormontermelés, és belép a menopausával járó, szomatopszichés történés. Ez a tünetegyüttes - mint az életünk egyik krízis szituációja - jól mutatja, hogy már a perimenopausában fellépő (menstruáció van, esetleg kisebb változásokat mutat) hormoncsökkenés is előidéz a hangulati-érzelmi életben negatív változásokat. Ezek az érzelmi labilitások szinte előbb jelennek meg, mint a testi szinten egyértelműen megjelenő testiek.
Az ösztrogénnek a védőszerepén túl, a reprodukció időszakában nemcsak a teherbeesés során van szerepe. Az ösztogénszint, és annak havi-ciklikus, egészséges változásai is jelentős befolyásolják a nő érzelmi - hangulati - energetikai életét. Erről viszont kevés "közkinccsé" vált ismeret van, hogy egy-egy hormoncikluson belül igencsak más-más hormonhatások érvényesülnek.
(Csak érdekességként jegyzem meg, hogy a patkánykísérletek - a kutatók "kedvenc" kísérleti állata, mert reakciói hasonlít az emberéhez - érdekes adatokkal szolgáltak az ösztogének "viselkedést puhító" hatásáról. Hím patkányoknak fokozódó adagokban ösztrogént adagoltak, amire a patkányok egyre inkább felhagytak hím viselkedési szokásaikkal, és bizonyos idő után fészeképítő magatartásba fogtak, mint a nőstények.)
A lélek a test "börtönében"A nyelvünkben őrzött bölcselet, a hungarocizmusok, jól mutatják a test és a lélek szoros összefüggését. Miközben egyrészről azt sugallja, hogy "minden kornak megvan a maga szépsége", a menopausában lévő nőre egyetlen dicsérő kifejezést nem ad. Helyette a megváltozottságot sugallja: "banyaláz gyötri", "hisztis, klimaxos tyúk" stb.
A menstruáló nőre sem túlzottan szép kifejezéseket mutat a nyelvi "bölcselet". Jól ismertek a "megjött a havibaja", "a havibaj gyötri". A "pirosbetűs ünnepek", sem éppen az ünnepre utal, sőt "a megjött a váratlan vendég" kifejezés is inkább a kívánt terhesség elmaradására utal. A "megvan a tisztulása" mélyen archaikus értelmű. E szerint a menstruáció alatt a nő tisztátalan, és csak annak befejeződését követően válik tisztává, azaz kívánatossá, befogadóvá.
Ezzel szemben a női csáberő telített szintjét is őrzik a nyelvi fordulatok, ezt örökítette meg az Énekek éneke is. Ki ne hallotta volna az "ajka, mint a feslő rózsabimbó" találó kifejezést, mely az erőtől duzzadó erotikusságot jeleníti meg a hasonlatban.
A lélek és a hormonciklus változások szoros összefüggését jól mutatja, hogy az érzelmileg egymáshoz közelálló nők hormonciklusa szinkronizálódik. Barátnők, anya és lánya szinte egyszerre menstruál, holott eredetileg nem esett egybe a ciklusuk. Az érzelmi egymásra hangolódás, az érzelmi közelség alakítja ki ezt a változást. (Meg kell jegyeznem, hogy volt olyan esetem is, ahol a feleség és a tartós barátnő hormonciklusa is szinkronizálódott - a férfi nagy bánatára -, holott azok egymásról nem is tudtak. Szerintem ennek az oka a férfinak a munkájával járó érzelmi-fizikai megterhelésből is fakadó robbanékony természete volt. Rendszeresen veszekedéseket produkált, megsértődött, mert félt a fáradtságából esetleg fellépő szexuális "kudarctól". Belátható, hogy valóban nagy bajba keveredett, mert vagy kerülni akarta az aktust, vagy "duplán kellett teljesítenie".)
Igaz, hogy nemcsak a lélek van bezárva a test börtönébe, időnként a lélek válik úrrá a test felett. Tudjuk, hogy nagy lelki megrázkódtatások kihathatnak úgy is, hogy rendszertelenedik a menstruáció (hirtelen megjön, vagy akár hónapokig kimaradhat).
Dr. C. Molnár Emma
A Nő Ezer Arca ügyvezető igazgató
Pszichoterapeuta
További információ: www.anoezerarca.hu