Ez derül ki a GfK LHS HealthCare legfrissebb, 2009 második félévében készült lakossági felméréseiből. A krónikus betegek mintegy fele hajlandó változtatni az életmódján gyógyulása érdekében. A gyakorlat alapján már az is komoly változtatás a betegek részéről, ha rendszeresen beveszik a gyógyszerüket és időben elmennek az orvoshoz a következő vizitre. Egyre többet szeretnénk tudni arról, mit tehetünk saját egészségünk érdekében, egyre nagyobb az információigény a betegek részéről is, hiszen a tünetektől és a betegségtől függően 80-90 százalékuk igyekszik valamilyen módon tájékozódni a betegségével és az egészségével kapcsolatban.
A magyar lakosság kétharmada többet szeretne tudni arról, mit tehet saját egészsége érdekében - derül ki a GfK Hungária LHS HealthCare 2009 első félévében végzett felméréseinek eredményeiből. Az egyre nagyobb információigény a betegekre is jellemző. A tünetektől és a betegségtől függően a betegek 80-90 százaléka igyekszik valamilyen módon tájékozódni a betegségével és az egészségével kapcsolatban.
Az információgyűjtéssel kapcsolatos aktivitás azonban széles határok között mozog. Minél inkább akut, azaz néhány napig vagy néhány hétig tartó betegségről van szó, annál kevesebben néznek utána a szakemberek által javasolt teendőknek. A többség megelégszik az ellátásuk során kapott információkkal. Krónikus betegségek esetén viszont a betegek saját maguk vagy hozzátartozóikkal együtt többféle információforrásból tájékozódnak. Azonban ezekben az esetekben is fontos megjegyezni, hogy általában csak szemezgetnek az információk közül, azokat fogadják el és jegyzik meg, amelyek a legközelebb állnak saját meglévő szokásaikhoz és feltételezéseikhez.
A GfK Hungária LHS HealthCare legfrissebb, 2009 második negyedévében készült felmérései alapján elmondható, hogy a betegek mindennapi gyakorlata szerint az egészségesebb étkezéshez általában a több gyümölcs és tejtermék fogyasztása tartozik. A zsír-, a cukor- és a sófogyasztás korlátozása azonban ritkábban valósul meg esetükben.
„A betegek gondolkodását ugyancsak jól jellemzi, hogy mely tényezőket tekintik veszélyesnek az egészségükre nézve. A lista elején azok a tényezők szerepelnek, amelyek az alternatív gyógymódok jelszavai, azaz a stressz és a túlzott gyógyszerszedés. Illetve azok, amelyek az utóbbi időben sokszor és összehangoltan szerepeltek a különböző médiumokban, mint a dohányzás és a magas vérnyomás. A táplálkozás és a mozgásszegény életmód ma még a lista végén található, amely az egészségkommunikáció újabb célpontjait is kijelöli egyben" - mondta el dr. Lantos Zoltán, a GfK LHS HealthCare divízióvezetője.
A krónikus betegek mintegy fele hajlandó változtatni az életmódján, azonban tudnunk kell, hogy ezek a változtatások általában messze vannak attól, amely orvosilag elvárható és kívánatos lenne. Az utóbbi a betegek szemszögéből nézve általában elérhetetlen távolságban van. A gyakorlat alapján már az is komoly változtatás a betegek 70 százaléka részéről, ha rendszeresen beveszik a gyógyszerüket és időben elmennek az orvoshoz (55%) a következő vizitre. A betegek mindösszesen 12 százaléka vallotta azt, hogy hajlandó kevesebbet dolgozni, illetve kevesebbet enni saját gyógyulása érdekében.