A Budapesti Operabál története 1886. március 2-ig nyúlik vissza, mikor már a köz javára rendeztek összejöveteleket az arisztokrácia és a pénzvilág prominensei, mintául véve az uralkodói udvar hasonló alkalmait. A budapesti Operaházban a századforduló idején szinte havonta tartottak Operabált, minden esetben jótékonysági céllal. E bálok legtöbbje azonban nem volt teljes, a nézőteret nem kapcsolták be a tánchelyek közé. Sokak számára az Operabál egyenlő Béccsel, a bécsi zenével, bájjal és az ünnepélyes fesztiválok időtlen osztrák tradíciójával. A bécsi mintára először az első világháborút követően, 1934-ben szervezett újra Operabált az akkori Budapesti Operabarátok Egyesülete, melyen Lehár Ferenc vezényelt. A második világháborút követően ugyan számos rendezvénynek adott otthont az Opera épülete, de közadakozási céllal, saját nehéz anyagi helyzetén segítve, új tradíciót teremtve az 1996-os bál volt az első alkalom.
Az Operabál országos hatású fővárosi rendezvény, amely formája és jellege alapján a világban egyedülálló. A 62 év szünet után először 1996. február 17-én megrendezett Operabál műsorában fellépett Montserrat Caballé és ismert magyar operaénekesek, valamint részt vettek a Bálon olyan hírességek, mint például Ornella Muti és Sascha Hehn is. A színpad és a nézőtér táncparketté alakított hatalmas területén 160 elsőbálozó nyitotta meg keringővel a Bált. A vacsorát a Gundel Étterem kínálta a báltermi páholyokban valamint a különböző stílusokban feldíszített különtermekben. A szabad italfogyasztáshoz az italokat a Zwack Unicum szolgáltatta. Az Operaház más-más helyszínein a bál vendégeit különböző műsorokkal és programokkal szórakoztattuk. Vendégeink kipróbálhatták szerencséjüket a kaszinóban, volt tombola értékes nyereményekkel, és bálkirálynő-választás.
Az 1997-es Bál sztárvendége Jevgenyij Nyesztyerenko, orosz basszista, Kelen Péter Kossuth díjas tenorista, háziasszonya pedig Rost Andrea volt.
1998-ban az Operabál február 21-én került megrendezésre. A műsor gerincét - Lehár Ferenc halálának 50. évfordulója alkalmából - Lehár operett-részletek, keringők képezték, amelyeket a magyar operaénekes sztárok mellett a bécsi Staatsoper örökös tagjai, Walter Berry és Heinz Zednik adtak elő, akik éjfél után igazi meglepetéssel szolgáltak: saját zenekaruk kíséretében valódi "heuriger"- dalokkal bécsi hangulatot teremtettek az Ybl palotában.
Az 1999. február 13-án, 4. alkalommal megrendezésre került Budapesti Operabál mottója: "Oszkár tudja". A műsor Verdi Álarcosbálja köré szerveződött, egy eredeti maszkabál várta a Bál vendégeit. Fellépő művészként Kertesi Ingrid, Rácz István, Mark Janicello vettek részt többek között a Bálon.
Az évezred utolsó Operabálja 2000. március 4-én került megrendezésre. Ezúttal a millenniumi év alkalmából egy igazi magyar bált rendeztünk. A 64 pár nyitótáncos, a műsorban résztvevő művészek eredeti díszmagyarban jelentek meg. A műsorban - a meghívott sztárvendégek, Pitti Katalin, Miller Lajos, Kukely Júlia, Daniel Munoz, Fonyó Barbara - előadásra kerültek operaáriák és eredeti magyar táncok, mint a palotás és a csárdás, a Magyar Nemzeti Balett.
Az új évezred első Budapesti Operabálja 2001. február 24-én volt, amikor is az operairodalom egyik legnagyobb óriására emlékeztünk, halálának 100. évfordulóján. Az Operabál Giuseppe Verdi műveinek felidézésére vállalkozott. Vendégeink a mantuai herceg udvarába érkeztek meg, ahol a mantuai herceg fogadta a báli közönséget Violetta és Luna gróf társaságában. Fellépőként Fonyó Barbara, Berkes János, Lasse Sagen, González Mónika és Fekete Attila volt látható.
A 2002. február 16-i Budapesti Operabálon az olasz művészetet hívtuk segítségül. Az operadíva, Katia Ricciarelli, aki mögött 30 éves világkarrier áll, és Patrizio Buanne táncdalénekes, akire ezután vár sok sikeres év, voltak vendégeink.
2003. március 1-jén Franciaország volt az Operabál vendége. Mind a műsor, mind az ételsor francia mintára készült. Díszvendégként részt vett a Bálon többek között Medgyessy Péter magyar miniszterelnök és Raymond Barre volt francia miniszterelnök is. A Bál sztárvendégeként a francia filmművészet királynője Catherine Deneuve fogadta el meghívásunkat és nyitotta meg a Bált Görgey Gábor miniszterrel együtt egy keringővel. A nyitótáncosok Berlioz: Rákóczi Indulójára vonultak be. A T-Systems Év Hangja énekverseny győztesei Gál Erika és Keszei Borbála Berlioz Carmenjéből és Gounod Rómeó és Júliájából énekeltek áriákat. A magyar Himnuszt Melis György, a magyar operaénekesek doyenjének előadásában halhatta a közönség.
2004. február 21-én a német kultúra hatotta át a kilencedik Budapesti Operabált. A programot a magyar Himnusz nyitotta meg Ilosfalvy Róbert előadásában. Ezután kezdődött a műsor a Tannhauser (Wagner) -Vendégek bevonulására érkező nyitótáncosok produkciójával. Ezt követően híres német operaáriákat hallgathatott meg a közönség Gábor Géza és Gárday Gábor tolmácsolásában. Ezt követte -az Operabál egyik főszponzora- a T-Systems által meghirdetett "Év Hangja" énekverseny díjátadása. A győztes, Rálik Szilvia, Wagner Csarnokáriáját adta elő. Ezután Weber: Felkérés táncra c. művére nyitotta meg a 78 pár elsőbálozó a táncos mulatságot, majd az Operaház Főigazgatója, Szinetár Miklós mondott köszöntőt. A Bál sztárvendége Katarina Witt, a német jégtánc királynője volt.
A tizedik, jubileumi Operabál 2005. február 5-én került megrendezésre. A nyitótáncosok Johann Strauss Császárkeringőjével nyitották meg a Bált; műsorukat a világhírű Wiener Sangerknaben gyermekkórusa és Solymosi Tamás és Anna Tsygankova balettművészek szólótánca tette színesebbé. A nyitótánc zenei kíséretét a híres linzi keringőzenekar, a Johann Strauss Ensemble biztosította. Az Operabál sztárvendége az egykori olasz filmcsillag, a hetvenévesen is ragyogó Gina Lollobrigida volt.
A 2006-os Operabál sztárvendége:
Ornella Muti
Az olasz színésznő, Olaszország szexszimbóluma, Francesca Romana Rivelli néven született Rómában 1955. március 19-én, nápolyi apa és észt anya gyermekeként. Van egy ikertestvére, Claudia.
Tinédzser korában modellkedett, 1970-ben a "La Moglie piú bella" c. filmben debütált színésznőként. Eleinte olasz filmekben szerepelt, első amerikai szerepét 1980-ban kapta (Flash Gordon). További amerikai filmjei: Oscar (1991), Volt egyszer egy gyilkosság (Once Upon a Crime...) (1992)
Muti kétszer házasodott; Alessio Orano-val kötött házassága 1975-től 1981-ig tartott, 1988-ban pedig Federico Facchinettinek mondta ki a boldogító igent. Azóta Facchinettitől is elvált, 1998 óta Stefano Piccolo az élettársa.
Mutinak három gyermeke van; nagyobbik lánya Naike Rivelli szintén színésznő. Ahol a két színésznő együtt megjelenik, csodáló tekintetek követik mindkettőjüket. "Olyanok mintha testvérek lennének" súgnak össze sokan. Fia Andrea, és lánya Carolina Facchinettivel kötött házasságából született.
A színésznő Budapesten is forgatott már; A kivülálló. amerikai filmben az egzotikus szépségű Muti egy hajléktalant alakított. 1994-ben a Class magazin világméretű közvélemény-kutatása a Világ legszebb nőjének jelölte.
Alain Delonnal több filmben szerepelt együtt a művésznő: 1977-ben az Egy gazember halála, 1984-ben a Swann szerelme, 2003-ban az Oroszlán (Le Lion) c. filmeket forgatták együtt, és ma is szoros barátság fűzi őket egymáshoz.
1996-ban az első Budapesti Operabál díszvendégeként köszönthettük, és lelkesen vállalta a 2006-os Operabál megnyitását is.
Fontosabb filmjei:
Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája
A jövő nő
Az utolsó asszony
A trieszti lány
Flash Gordon
Őrült római vakáció
Swann szerelme
A végső játszma
Volt egyszer egy gyilkosság
A 2006-os Operabál díszvendégei és védnökei
Baráth Etele
Európai ügyekért felelős miniszter
Bozóki András
A nemzeti és kulturális örökség minisztere
Dr. Lomnici Zoltán
A Legfelsőbb Bíróság elnöke
Göncz Kinga
Ifjúságügyi, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Görgey Gábor
Hegyi Árpád Jutocsa
A Magyar Állami Operaház főigazgatója
Hiller István
Az MSZP elnöke
Kiss Péter
Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Kóka János
Gazdasági miniszter
Kovács Kálmán
Informatikai és hírközlési miniszter
Lamperth Mónika
Belügyminiszter
Rockenbauer Zoltán
Parlamenti képviselő
Schiffer János
Főpolgármester helyettes
Somogyi Ferenc
Külügyminiszter
Veres János
Pénzügyminiszter
A 2006-os Operabál vendégzenekara
a Johann Strauss Ensemble
A tavalyi Operabál hatalmas sikere után immár másodszor látjuk vendégül az osztrák keringőzenekart, a Johann Strauss Ensemble-t. A zenekart a linzi Bruckner Zenekar zenészei alapították 1985-ben, és azóta a műfaj legnevesebb képviselői között jegyzik őket. Az együttes szerepelt már majdnem minden európai országban és gyakran vállal fellépéseket nemzetközi fesztiválokon is. Többször turnéztak már Japánban, Kínában és Oroszországban.
Russel McGregor elsőhegedűs, zenei vezető irányításával az együttes odaadóan, és magas szintű kamarazenével ápolja a Strauss család és kortársaik zenei hagyatékát.
Ha igazi bécsi keringőzenét szeretne hallgatni, feltétlenül hallgassa meg őket.
További információ: www.johannstraussensemble.at