Életforma.hu

ÉLET-MÓD

A fájdalom az orvostudomány nagy kérdése

Valószínűleg nincs is olyan ember, akinek még nem fájt semmije. Így volt ez a régmúlt időkben is, csak akkor még nagyon keveset tudtak a fájdalom jellegéről, okáról. Az orvostudomány nagy kérdése A fájdalom nehezen definiálható, egyéni érzés. Lehet égő, zsibbadó, szúró, lüktető. Két nagy csoportra osztjuk. az akut fájdalomra és a krónikus fájdalomra

Akut fájdalom

Jellemző rá, hogy viszonylag rövid ideig tart. Ilyen fájdalom a szívinfarktus, az akut vakbélgyulladást kísérő fájdalom, műtét utáni fájdalom stb. Az alapbetegség megszűnése után elmúlik. Tünetei: szapora szívdobogás, vérnyomás-emelkedés, izzadás, izmok megkeményedése, kitágult pupilla. A beteg szorong, halálfélelme van. Megváltozik néhány hormon szintje, a vércukorszint, stb. Ez a fajta fájdalom hasznos, mert figyelmeztet, hogy valami nincs rendben. A legfontosabb ilyenkor a kiváltó ok megszüntetése: pl. a vakbélgyulladás esetén a műtét. Ennek ellenére elengedhetetlen a fájdalom csillapítása, mivel az elviselhetetlen fájdalom krónikussá válhat. Sokan azt gondolják, erős akarattal le lehet győzni a fájdalmat. Ez sajnos nem igaz. Az akut fájdalom jól gyógyítható, csak idejében és a megfelelő módon kell hozzáfogni a kezelésükhöz.

Krónikus fájdalom

Ha az akut fájdalmat nem megfelelően kezelik, krónikussá válik. A kiváltó betegség megszűnt, esetleg átalakult krónikus betegséggé, más esetben olyan betegséggé, melyet szinte lehetetlen befolyásolni. Ilyen a krónikus ízületi gyulladás, a cukorbetegséget, szélütést kísérő idegkárosodás stb. Nagyon sok esetben nem sikerül kézzel fogható okot találni, mivel az idegek működésében keletkezik zavar, melyet a mai képalkotó eljárásokkal nem mindig sikerül kimutatni. A szervezet 3-4 hónap alatt fokozatosan alkalmazkodik a megváltozott helyzethez. Ez a típusú fájdalom nehezen behatárolható, állandó, mélyen elhelyezkedő fájdalom, amely nagyon megviseli a beteget. Elmaradhatatlan kísérő tünet az állandó gyöngeség, fáradtság, a teljesítőképesség csökkenése. Persze az ilyen ember hangulata is gyökeresen megváltozik. Depresszióssá, búskomorrá válik, álmatlanság gyötri, megváltozik a viselkedése is, melyet nem csak a krónikus fájdalom okoz, hanem az azzal összefüggő problémák is. Az ember munkaképtelenné válik, anyagi problémák jelentkeznek. Ezek a lelki zavarok gyakran megbontják az addig harmonikus családi kapcsolat. Sajnos a krónikus fájdalom sokkal nehezebben kezelhető, mint az akut fájdalom, de a betegek kb. 90%-nál sikerül megfelelő kezelés mellett elviselhetővé tenni.

A krónikus fájdalmat két nagy csoportra oszthatjuk: a onkológiai és a nem onkológiai eredetűre. Az onkológiai betegségeknél a fájdalmat okozhatja maga a tumor, de az onkológiai betegségeknél alkalmazott kezelés következménye is (a száj nyálkahártyájának gyulladása a kemoterápiánál, a besugárzást kísérő fájdalmak, stb.). Krónikus, nem onkológiai fájdalom leggyakrabban az életkor előrehaladtával jelentkező derék- illetve gerincfájás, valamint az ízületi fájdalom. Ide soroljuk a különféle fejfájásokat, egyéb betegségeknél keletkező idegbántalmakat. Ezeknél a típusú fájdalmaknál nagy szerepet játszik az egyén életstílusa, hangulata, szociális helyzete stb. Szlovákia lakosságának kb. 25-30%-a szenved krónikus fájdalmakban. A kiváltó októl függetlenül a krónikus fájdalom nagyban megváltoztatja az ember egyéniségét, életvitelét. Sokan úgy gondolják, hogy a krónikus fájdalmat lehetetlen gyógyítani, de ez nem igaz. A mai orvostudomány a fájdalomcsillapítók igen széles skáláját alkalmazza.

Hogy mérhető a fájdalom?

A fájdalom igencsak az egyéntől függő érzés, mivel minden ember másként éli át a fájdalmakat. Hogy "mérni tudjuk", tíz számjegyből álló skálát használunk, amelyen a nulla (0) azt jelenti, hogy nincs semmilyen fájdalom, míg a tízes az elviselhetetlen fájdalmat jelöli. A kezelés folyamán a beteg folyamatosan jegyzi a fájdalom erősségét, így mérhető le a kezelés sikere.

Mely gyógyszerek a legalkalmasabbak?

A fájdalomcsillapítókat két nagy csoportra osztjuk: az opiátokra és a nem opiátokra.

A nem opiátok közös vonása, hogy olyan anyagok termelődését csökkentik a szervezetben, melyek növelik a fájdalom érzékelését.

Az opiátok a legbiztonságosabb fájdalomcsillapítók közé tartoznak, ha a beteg nem lépi túl az orvos által meghatározott adagolást. Sok esetben azonban a beteg és az orvos tart a hozzászokás veszélyétől.

Leggyorsabban a vénás injekciók hatnak, de ezt csakis orvos írhatja fel. Több gyógyszer is kapható pezsgőtabletta, esetleg granulátum formájában, igen gyorsan kifejtik hatásukat. Vannak olyan gyógyszerek, melyek gyors felszívódású hatóanyagot tartalmaznak. A retard típusú gyógyszer előnye, hogy elég naponta egyszer bevenni, viszont csak hosszabb idő után kezd hatni. A végbélkúpok nem érintkeznek közvetlenül a gyomor nyálkahártyájával, ezért lényegesen kevesebb gyomorpanaszt okoznak. Napjainkban igen elterjedtek a koffeinnel, C-vitaminnal kombinált fájdalomcsillapítók. Nem szabad elfeledkeznünk a különféle krémekről, kenőcsökről, ragtapaszokról sem, amelyek a fájdalom helyén fejtik ki kedvező hatásukat.

Mire ügyeljünk gyógyszerszedéskor?

Tartsuk meg a megfelelő adagolást. Ne lépjük túl a maximális napi adagot, mert ezzel fokozzuk a mellékhatások kialakulásának veszélyét. Ha a fájdalom nem állandó jellegű, akkor csak fájdalom esetén szedjünk a gyógyszert. A legtöbb gyógyszer izgathatja a gyomor nyálkahártyáját, ezért érdemes étkezés után bevenni.

Optimális fájdalomcsillapítás: fölöslegesen ne szedjünk fájdalomcsillapítót, főleg ne azért, hogy megelőzzük a fájdalom kialakulását. Ne essünk a másik végletbe se: ne sanyargassuk feleslegesen magunkat. Igyekezzünk megtalálni az arany középutat a fájdalomcsillapítás terén, mely nem mindig egyszerű.

Fontos megjegyezni: a fájdalom azt jelzi, hogy a szervezetben valami nincs rendben. Ha néhány nap után sem múlik el, már a kezdet kezdetén nagy intenzitással jelentkezik, esetleg eddig nem tapasztalt panaszok kísérik (szédülés, hányinger, kettős látás, láz, mentális zavar, emésztőrendszeri panaszok, széklet- vagy vizeletvisszatartási nehézségek, eszméletvesztés, mellkasi fájdalom, általános elesettségi érzés, végtagok gyöngesége), azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen létfontosságú a kiváltó ok felderítése és helyes kezelése. Ilyen esetekben kísérletezni a fájdalom csillapításával akár az életünkbe is kerülhet!

Dr Póczik Gábor cikke nyomán


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.